Международна регистрация
Мадридският протокол дава възможност на притежателите на марка техните марки да бъдат защитени в няколко държави, като просто подадат една заявка в своята национална или регионална служба за марки.
За повече информация относно Мадридския протокол, моля, посетете секцията ни Стратегия и кликнете върху раздела „Развитие“.
Допълнителна информация относно марки в Европейския съюз.
Международното бюро не проверява дали марката като такава отговоря на условията за защита, нито дали вече не е регистрирана идентична или сходна марка; това е от компетенциите на службите на посочените държави.
Ако притежателят на международна регистрация няма постоянен адрес в ЕИП (Европейското икономическо пространство), той или тя трябва да назначи представител за ЕИП. Ако не е назначен представител, отказът ще бъде потвърден при условията, посочени във временния отказ.
За повече подробности вижте Насоки, Част М, Международни марки.
Ако са налице основания за отказ, EUIPO трябва да изпрати до СОИС известие за временен отказ в срок от 6 месеца след повторното публикуване. Ако временният отказ засяга само част от стоките и услугите, а притежателят не вземе нужните мерки, защита се отказва само за тези стоки и услуги, а останалите се приемат.
EUIPO разполага с 18 месеца да уведоми СОИС за всички възможни основания за отказ да се посочи ЕС. Този 18‑месечен период започва да тече от деня, в който EUIPO е уведомена за посочването. Ако дадено възражение не бъде снето, на притежателя се изпраща окончателно решение. Окончателното решение може да бъде обжалвано пред апелативните състави. След като приключи производството по обжалване и решението е окончателно, до СОИС се изпраща нотификация за отказ.
Ако няма основания за отказ, Службата издава временен статут до СОИС. Това се предава на притежателя, актът се публикува в Международния бюлетин и се вписва в Международния регистър.
Проучването за предходност се извършва само въз основа на документите, предоставени от заявителя. Претенцията за предходност на по-ранна регистрация може да бъде предявена чрез отделен официален формуляр (ММ17), който следва да бъде приложен към заявката за международна регистрация.
Възражения, подадени преди този период, се считат за подадени на първия ден от периода за възражения.
Ако е подадено възражение, EUIPO проверява допустимостта му и уведомява СОИС за временен отказ от защита въз основа на производство за възражения. Ако възражението е успешно, Службата ще уведоми СОИС за отказа за международна регистрация.
- заявка за национална марка за държавите членки на ЕС;
- посочване на държава членка на ЕС, която е страна по Мадридския протокол (тъй нареченото „връщане“).
Другата възможност е да използвате един от двата формуляра по-долу.
- Формуляра на СОИС MM2 на английски, френски или испански език (от уебсайта на СОИС) или
- Формуляра на EUIPO EM2 на един от 23-те официални езика, използвани в EUIPO, наличен в два различни варианта: първият вариант на формуляра на EUIPO е за заявки, съставени на един от трите езика на Мадридския протокол (английски, френски или испански език). вторият вариант е за заявки, съставени на другите 20 езици (и двата варианта на този формуляр ще намерите на уебсайта на EUIPO).
Допълнителна информация относно такси и плащания.
Further information concerning representatives can be found in the Guidelines, Part A, General Rules, Section 5, Professional Representation.
Ако международната заявка е съставена на официален език на Европейския съюз, който не е език на Протокола, трябва да бъде посочен език на Мадридския протокол (английски, френски или испански език), който да бъде езикът на международната заявка. Ако заявителят не е предоставил преводи на стоките и услугите, той или тя трябва да упълномощи EUIPO да ги осигури.
EUIPO проверява съдържанието и пълнотата на международната заявка (по-специално марките, притежателя и обхвата на списъка със стоки и услуги).
След това международната заявка се препраща електронно до Международното бюро на СОИС.
Допълнителна информация относно представителите можете да намерите в Насоки, Част М, Международни марки.
Формулярът на заявката трябва да бъде представен заедно с допълнителна страница, съдържаща списъка на стоките/услугите, които следва да останат в първоначалната международна регистрация (МР).
Формулярът на заявката трябва да бъде подаден чрез официално средство за комуникация — онлайн (чрез eComm), по факс или по пощата/ специален куриер. За да подадете заявка за разделяне по електронен път, влезте във вашата User Area, отидете на eSearch plus, въведете номера на вашата МР, а в „Действия и съобщенията“ изберете опцията „Изпращане на съобщение“.
Запознайте се с нашите Насоки относно средствата за комуникация и Решение № EX‑17‑4 на Изпълнителния директор на Службата от 16 август 2017 г. относно комуникацията чрез електронни средства.
Разделянето на заявката се осъществява на следните етапи:
- потребителят представя искане за разделяне пред Службата, като подава формуляр MM22 на езика на международната регистрация;
- EUIPO разглежда искането и го предава на СОИС (ако е допустимо съгласно нашия правилник);
- ако искането отговаря на изискванията съгласно правило 27bis от Общия правилник за прилагане на Мадридската спогодба и Протокола относно Мадридската спогодба, включително заплащането на международната такса, СОИС вписва разделянето и създава обособена международна регистрация в Международния регистър;
- След това СОИС уведомява EUIPO, при което се създава обособена заявка в базата данни на Службата.
Посочените на тази страница въпроси и отговори имат само информативна цел и не представляват отправна точка в правно отношение. За допълнителни подробности, моля, направете справка с Регламента относно марката на Европейския съюз и Регламента относно промишления дизайн на Общността или Насоките относно марките или дизайните.
Повече информация за това как Службата работи с личните ви данни можете да намерите в Становището за защита на данните.