Podání přihlášky a zápis
Více informací
- elektronickým podáním online přihlášky prostřednictvím User Area,
- poštou,
- zvláštní kurýrní službou.
Kromě toho je třeba zvolit druhý jazyk z těchto pěti pracovních jazyků úřadu: angličtina, francouzština, němčina, italština či španělština. Druhý jazyk musí být odlišný od prvního zvoleného jazyka a bude používán jako jazyk případného námitkového řízení a/nebo řízení o zrušení nebo o prohlášení neplatnosti.
Korespondenci týkající se konkrétního spisu je třeba vždy předkládat prostřednictvím:
- User Area
- pošty
- zvláštní kurýrní služby
- osobního doručení (*)
* Osobní doručení: prosím vyplňte pro každou přihlášku, kterou chcete předložit, ve dvou vyhotoveních náš doklad o přijetí dokumentu a přineste jej s sebou. Upozorňujeme, že s platností ode dne 1. října 2017 již není osobní doručení jakéhokoli dokumentu souvisejícího s ochrannými známkami EU přijatelné. Veškeré takové dokumenty předložené osobně nebudou považovány za přijaté.
V případě nesouladu nebo rozporů mezi anglickým zněním a jinými jazykovými zněními této publikace je rozhodující znění v anglickém jazyce.
Více informací naleznete na stránce často kladených dotazů týkajících se nového nařízení o ochranné známce EU.
Je velmi důležité podat přihlášku pro ty třídy výrobků a služeb, které jsou v souladu s vaším podnikáním, protože to bude mít přímý dopad na to, jak je vaše ochranná známka EU chráněna.
Více informací o Niceském třídění lze nalézt na internetových stránkách Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) na adrese http://www.wipo.int.
Před podáním přihlášky mohou uživatelé:
- vyhledávat v obsahu harmonizované databáze pomocí nástroje TMclass poskytovaného úřadem,
- používat Průvodce sestavením seznamu výrobků a služeb, který je provede postupem vytvoření jejich seznamu výrobků a služeb na základě terminologie z harmonizované databáze.
Pokud byste chtěli přidat nové třídy výrobků a/nebo služeb po zápisu vaší přihlášky ochranné známky EU, musíte podat novou přihlášku ochranné známky EU s novými třídami, které chcete zahrnout.
Zde naleznete více informací o třídách výrobků a/nebo služeb.
Praxe úřadu týkající se změn ztvárnění ochranné známky je velmi přísná. Více informací naleznete v metodických pokynech, části B, Průzkum, oddíle 2, Formální náležitosti, odstavci 15.
- Zaplaťte předem – jestliže platbu provádíte z běžného účtu, upozorňujeme, že budete muset souhlasit s okamžitým stržením příslušné částky. Pokud zvolíte bankovní převod, budete jej muset provést ihned po podání přihlášky. Použijte transakční bankovní kód obdržený v potvrzení o podání přihlášky.
- Použijte předem vyplněný formulář, který odevzdáte ve své bance (naleznete jej ve svém potvrzení o přijetí po podání přihlášky).
- Podmínky pro zpracování v režimu Fast Track* splníte tak, že vyberete příslušné výrobky a služby (další informace naleznete v harmonizované databázi).
* Nebudou-li během průzkumu vzneseny žádné námitky, váš spis bude zpracován rychleji.
Zde naleznete více informací o celém postupu zápisu, zahrnující celý postup až po zveřejnění známky.
Další informace:
- vlastnická práva (záložka „Přihlašovatelé ze zemí mimo EHP“),
- kvalifikované zastupování
Článek 7 nařízení o ochranné známce Evropské unie uvádí výčet absolutních důvodů pro zamítnutí zápisu. Přihlášky ochranných známek, které nejsou v této fázi zamítnuty, se zveřejní. Viz úplný průběh zápisu.
Je třeba rozlišovat mezi absolutními důvody pro zamítnutí zápisu a relativními důvody pro zamítnutí zápisu, které mohou být přezkoumány, pouze pokud po zveřejnění přihlášky ochranné známky EU podá kterákoli třetí strana jednu nebo více námitek na základě jednoho či více starších práv, která jsou s přihláškou v rozporu, například starší ochranné známky.
Úřad EUIPO nezkoumá z úřední moci relativní důvody pro zamítnutí zápisu. Ty mohou vznést pouze třetí strany v námitkovém řízení, nebo je-li ochranná známka EU zapsána, v řízení o zrušení. Zjistěte, jaké jsou příslušné poplatky, a podívejte se na rozdíly v záložce „Námitky“ na stránce Postup zápisu.
Zápis ochranné známky EU vylučují starší práva uplatněná v námitce nebo v návrhu na prohlášení neplatnosti, i když existují pouze v jednom členském státě Evropské unie. Případy, kdy přihláška musí být zamítnuta, protože známku tvoří výraz, který postrádá rozlišovací způsobilost nebo je popisný či obecný pouze v jednom jazyce Evropské unie (a nikoliv v jednom z hlavních světových obchodních jazyků), však nejsou tak časté. Námitkové řízení nebo řízení o neplatnosti u úřadu EUIPO poskytne v těchto případech dostatek prostoru pro smírné řešení.
Zde naleznete více informací o použití a obraně vaší ochranné známky EU
Pokud ochranná známka Evropské unie přestane existovat, lze provést její konverzi na ochranné známky, které jsou platné v určitých členských státech. Převod je užitečný zejména při překonávání možných problémů s jednotnou povahou ochranné známky EU.
Například v situaci, kdy hrozí problém se zápisem ochranné známky Evropské unie pouze v jedné nebo několika konkrétních zemích z absolutních důvodů nebo v důsledku námitky založené na starším právu, které je platné pouze v jedné nebo několika konkrétních zemích, může přihlašovatel ochranné známky Evropské unie požádat o konverzi ochranné známky Evropské unie na přihlášky jednotlivých, národních ochranných známek v ostatních zemích, kterých se uvedené důvody netýkají.
V případě mezinárodních zápisů lze provést konverzi na přihlášky národních ochranných známek členských států EU a na vyznačení smluvních stran Madridské dohody nebo Madridského protokolu Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO).
Další informace viz metodické pokyny, část E, Operace prováděné v rejstříku, oddíl 2, Konverze.
Přeměna umožňuje, aby byla centrálně napadená známka přeměněna na přímou přihlášku ochranné známky EU, neumožňuje však převod vyznačení EU na vnitrostátní podání.
Více informací o zásadách a formálních náležitostech konverze lze nalézt v metodických pokynech, části E, Operace prováděné v rejstříku, oddíle 2, Konverze a části M, Mezinárodní ochranné známky.
Rozšířená verze formuláře byla navržena tak, aby vás upozornila, zda vaše přihláška je nebo není zařazena do režimu Fast Track. Pokud přihláška nesplňuje kteroukoli z podmínek pro zařazení do režimu Fast Track, formulář vás na to upozorní. Následně se můžete rozhodnout, zda položky vyznačené ve formuláři opravíte, nebo budete jednoduše pokračovat v běžné přihlášce. Běžné přihlášky jsou zpravidla zveřejněny 8 až 11 týdnů po provedení platby.
Pokud vaše přihláška ochranné známky splňuje podmínky pro zpracování v režimu Fast Track, zobrazí se nad časovou osou ochranné známky v aplikaci eSearch plus logo režimu Fast Track.
Přečtěte si úplný výčet podmínek pro zpracování v režimu Fast Track.
„Identifikační číslo“ je číslo přidělené úřadem za účelem identifikace přihlašovatelů a zástupců.
Jakmile úřad EUIPO přidělí přihlašovateli nebo zástupci „identifikační číslo“, stačí v přihláškách v budoucnosti uvádět toto identifikační číslo a název (jméno) přihlašovatele/zástupce.
Pokud jim identifikační číslo přiděleno nebylo, je třeba vyplnit všechna pole týkající se přihlašovatelů/zástupců.
- prostřednictvím vytvoření internetového účtu v User area,
- vyplněním naší rozšířené verze formuláře.
- rozlišit výrobky nebo služby jednoho podniku od výrobků nebo služeb jiných podniků a
- být vyobrazeno způsobem, který příslušným orgánům a veřejnosti umožňuje jasně a přesně rozpoznat předmět ochrany.
Prováděcí nařízení o ochranné známce Evropské unie stanoví konkrétní pravidla a požadavky pro nejběžnější typy ochranných známek.
Další příklady ochranných známek a jejich druhů naleznete na našich internetových stránkách.
- výlučně obrazových prvků,
- kombinace slovních a obrazových nebo jiných grafických prvků,
- slovních prvků zapsaných nestandardními druhy písma,
- barevných slovních prvků,
- slovních prvků zapsaných na více než jednom řádku,
- písmen z abeced používaných mimo EU,
- znaků, které nelze reprodukovat na klávesnici,
- kombinací výše uvedeného.
Zde naleznete více informací o právních textech upravujících ochranné známky EU

Prohlášení by mělo být jasné a jednoznačné, např.: „Beru zpět přihlášku ochranné známky EU číslo XYZ.“
Vzhledem k tomu, že neexistuje tištěná podoba zpětvzetí přihlášky ochranné známky EU, můžete sdělení odeslat rovněž ze své sekce User Area nebo dopisem (e-maily nejsou akceptovány).
Nařízení o ochranné známce Evropské unie obsahuje zvláštní ustanovení o ochraně kolektivních ochranných známek. Překážkou zápisu kolektivní ochranné známky není, jedná-li se o označení, které slouží k označení zeměpisného původu výrobků nebo služeb. To je rozdíl oproti individuální ochranné známce EU, v jejímž případě takové zeměpisné označení zapsat nelze.
Přihlašovatel kolektivní ochranné známky musí ve lhůtě dvou měsíců ode dne podání přihlášky předložit pravidla pro užívání známky.
Další informace naleznete v článcích 74 až 82 nařízení o ochranné známce Evropské unie a v metodických pokynech, části B, Průzkum, oddíle 4, Absolutní důvody pro zamítnutí zápisu, kapitole 15, Kolektivní ochranné známky Evropské unie.
Více informací o různých poplatcích naleznete na stránce o poplatcích splatných přímo úřadu EUIPO.
Právo „přednosti podle úmluvy“ je časově omezené právo, které začíná běžet při prvním řádném podání přihlášky ochranné známky. Řádně podanou národní přihláškou se rozumí každá přihláška, která postačuje ke zjištění data, kdy byla v příslušné zemi podána, ať již byl pozdější osud této přihlášky jakýkoli (čl. 4 odst. 3 Pařížské úmluvy). Právo lze uplatnit během šesti měsíců od prvního podání.
Práva přednosti musí být podána spolu s přihláškou ochranné známky EU nebo v samostatném sdělení podaném téhož dne jako přihláška ochranné známky EU. Více informací o zásadách a formálních náležitostech týkajících se „přednosti podle úmluvy“ lze nalézt v metodických pokynech, části B, Průzkum, oddíle 2, Formální náležitosti, bodě 15, Přednost (podle úmluvy) a v dané sekci často kladených dotazů k legislativní reformě.
Je třeba zohlednit, že úřad zveřejní uplatnění práva přednosti tak, jak bylo „podáno“, což znamená, že úřad nebude potvrzovat platnost tohoto práva.
Informace týkající se důkazů, jež je třeba poskytnout (kopie příslušné původní přihlášky, jazyk a časové lhůty) při uplatňování práva přednosti či seniority naleznete v rozhodnutí prezidenta úřadu č. EX-05-5 ze dne 1. června 2005.
Další vysvětlení naleznete v metodických pokynech, části B, Průzkum, oddíle 2, Formální náležitosti.
Více informací o tom, jak přidat do vaší online přihlášky uplatnění práva přednosti, naleznete v rozšířené verzi formuláře.
Více informací o zásadách a formálních náležitostech týkajících se „výstavní priority“ lze nalézt v metodických pokynech, části B, Průzkum, oddíle 2, Formální náležitosti, bodě 16, Výstavní priorita.
Více informací o zásadách a formálních náležitostech týkajících se uplatnění seniority lze nalézt v metodických pokynech, části B, Průzkum, oddíle 2, Formální náležitosti, bodě 17, Seniorita.
Informace týkající se důkazů, jež je třeba poskytnout při uplatňování práva přednosti či seniority, naleznete v rozhodnutí prezidenta úřadu č. EX-05-5 ze dne 1. června 2005.
Další vysvětlení naleznete v metodických pokynech, části B, Průzkum, oddíle 2, Formální náležitosti.
Více informací o tom, jak přidat do vaší online přihlášky uplatnění seniority, naleznete v rozšířené verzi formuláře.
Jediným účinkem seniority podle nařízení o ochranné známce EU je, že i v případě, kdy se majitel ochranné známky Evropské unie vzdá starší známky nebo ji nechá zaniknout, je oprávněn nadále požívat stejných práv, jaká by měl, kdyby starší známka byla i nadále zapsána.
Upozorňujeme, že seniorita může být uplatněna pouze vzhledem ke staršímu zápisu, nikoli ke starší přihlášce.
Ze zápisu ochranné známky EU vyplývají pro jejího majitele výlučná práva. Práva vyplývající z ochranné známky EU lze vůči třetím stranám uplatnit ode dne zveřejnění zápisu ochranné známky.
Více informací o postupu zápisu naleznete na stránce Postup zápisu.
- průzkumu přihlášky,
- námitky (pouze pokud vůči přihlášce ochranné známky EU byla vznesena námitka),
- zápisu.
Žádost o obnovu lze podat online prostřednictvím formuláře žádosti o obnovu.
Více informací o obnově ochranných známek EU naleznete:
- v metodických pokynech, části E, Operace prováděné v rejstříku, oddíle 4, Obnovení,
- na stránce Správa a
- v sekci Obnovy na těchto internetových stránkách.
Aby bylo možné ochrannou známku zapsat, je třeba, aby měla „vnitřní rozlišovací způsobilost“, tj. měla by být osobitá, neměla by být popisná a neměla by být tvořena slovy nebo označeními, které se staly obvyklými v běžném jazyce. Jako výjimka z tohoto pravidla však platí, že označení lze zapsat, pokud přihlašovatel předloží důkazy o rozlišovací způsobilosti známky získané užíváním. V takovém případě musí doložit, že přinejmenším podstatná část relevantní veřejnosti vnímá označení jako ochrannou známku (tj. identifikuje výrobky a služby uvedené v přihlášce jako výrobky a služby pocházející od určitého podniku).
Úřad přezkoumá získanou rozlišovací způsobilost ochranné známky pouze na výslovnou žádost přihlašovatele, nikdy z vlastní iniciativy. Prohlášení o získané rozlišovací způsobilosti musí být podáno buď jako vedlejší, nebo hlavní.
Další informace naleznete v našich metodických pokynech.
Předložíte-li vedlejší prohlášení, průzkum přihlášky bude rozdělen do dvou fází. Úřad nejprve rozhodne jen o rozlišovací způsobilosti samotného označení, a jakmile se toto rozhodnutí stane pravomocným, bude se následně zabývat pouze prohlášením o získané rozlišovací způsobilosti a přijme v této věci formální rozhodnutí. Proti každému z těchto rozhodnutí se lze samostatně odvolat, a to v příslušné lhůtě.
Je na přihlašovateli, aby se rozhodl, jaký typ prohlášení předloží. Závisí to na jeho zájmech, např. rychlosti vyřízení zápisu, obtížích při shromažďování důkazů na podporu prohlášení o rozlišovací způsobilosti získané užíváním, či dokonce na tom, jak moc je pro něj důležité mít pravomocné rozhodnutí o vnitřní rozlišovací způsobilosti známky.
Další informace naleznete v našich metodických pokynech.
Prohlášení lze předložit v rámci přihlášky ochranné známky, nebo dokud nevyprší lhůta na vyjádření v rámci odpovědi na první dopis úřadu s námitkami.
Prohlášení samo o sobě nestačí. Je třeba jasně a výslovně uvést, zda se jedná o hlavní, či vedlejší prohlášení. Nebude-li zřejmé, o jaké prohlášení jde, úřad bude přihlašovatele prostřednictvím dopisu o tomto nedostatku informovat a stanoví lhůtu, ve které má přihlašovatel danou informaci upřesnit.
Další informace naleznete v našich metodických pokynech.
Pokud přihlašovatel v reakci na první dopis s námitkami předloží hlavní prohlášení, ale nepředloží současně i důkazy, úřad ho písemně požádá, aby důkazy předložil do 2 měsíců.
Otázky a odpovědi poskytnuté na této stránce slouží výhradně k informativním účelům a nelze na ně odkazovat z právního hlediska. Další podrobnosti naleznete v nařízeních o ochranných známkách Evropské unie a průmyslových vzorech nebo pokynech k ochranným známkám / průmyslovým vzorům.
Více informací o tom, jak úřad zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v prohlášení o ochraně údajů.