Mezinárodní zápis
Madridský protokol poskytuje majitelům ochranných známek možnost zajistit pro své ochranné známky ochranu v několika zemích podáním pouze jedné přihlášky přímo u svého vnitrostátního nebo regionálního úřadu pro ochranné známky.
Pro více informací o Madridském protokolu navštivte prosím náš oddíl Strategie a klikněte na záložku „Rozvoj“.
Další informace o ochranných známkách v Evropské unii.
Mezinárodní úřad nezkoumá, zda je známka jako taková způsobilá k ochraně nebo zda již nebyla zapsána totožná či podobná známka; to je věc úřadů vyznačených zemí.
Nemá-li majitel mezinárodního zápisu bydliště nebo sídlo v EHP (Evropském hospodářském prostoru), bude požádán, aby jmenoval zástupce v EHP. Nebude-li zástupce jmenován, bude zamítnutí potvrzeno v rozsahu uvedeném v prozatímním zamítnutí.
Další podrobnosti najdete v Metodických pokynech, část M, Mezinárodní ochranné známky.
Existuje-li jakýkoli důvod pro zamítnutí zápisu, musí úřad EUIPO zaslat organizaci WIPO oznámení o prozatímním zamítnutí do šesti měsíců od opětovného zveřejnění. Pokud se prozatímní zamítnutí týká pouze části výrobků a služeb a majitel se s tím nijak nevypořádá, budou zamítnuty pouze tyto výrobky a služby a zbylé výrobky a služby budou přijaty.
Úřad EUIPO má 18 měsíců na to, aby informoval organizaci WIPO o veškerých možných důvodech pro zamítnutí vyznačení EU. Toto 18měsíční období začíná v den, kdy bylo úřadu EUIPO oznámeno vyznačení. Nejsou-li námitky překonány, je majiteli zasláno pravomocné rozhodnutí. Proti pravomocnému rozhodnutí lze podat odvolání odvolacímu senátu. Jakmile jsou možnosti odvolacího řízení vyčerpány a rozhodnutí je pravomocné, je organizaci WIPO zasláno oznámení o zamítnutí.
Neexistují-li důvody pro zamítnutí, poskytne úřad organizaci WIPO přechodný status. Toto prohlášení bude předáno majiteli, zveřejněno v Mezinárodním věstníku a zapsáno v mezinárodním rejstříku.
Průzkum seniority se zakládá pouze na dokumentech, které poskytne přihlašovatel. Senioritu dřívějšího zápisu lze uplatnit prostřednictvím samostatného úředního formuláře (MM17), který je třeba přiložit k mezinárodní přihlášce.
Námitky podané dříve se budou považovat za námitky podané první den lhůty k podávání námitek.
Je-li podána námitka, úřad EUIPO ověří její přípustnost a poté vyrozumí organizaci WIPO o prozatímním zamítnutí na základě námitkového řízení. Je-li námitka úspěšná, bude úřad informovat organizaci WIPO o zamítnutí mezinárodního zápisu.
- přihlášku národní ochranné známky v členských státech EU,
- vyznačení členských států EU, které jsou smluvními stranami Madridského protokolu (tzv. „opting back“).
Další možností je použít jeden ze dvou následujících formulářů.
- Formulář MM2 organizace WIPO v angličtině, francouzštině nebo španělštině (k dispozici na internetových stránkách organizace WIPO) či
- formulář EM2 úřadu EUIPO v jednom z 23 úředních jazyků používaných v úřadu EUIPO, který je k dispozici ve dvou různých verzích. První verze formuláře úřadu EUIPO je určena pro přihlášky podané v jednom ze tří jazyků Madridského protokolu (angličtina, francouzština nebo španělština). Druhá verze je určena pro přihlášky podané v ostatních 20 jazycích (obě verze tohoto formuláře jsou dostupné na internetových stránkách úřadu EUIPO).
Více informací o poplatcích a platbách.
Further information concerning representatives can be found in the Guidelines, Part A, General Rules, Section 5, Professional Representation.
Je-li mezinárodní přihláška podána v jednom z úředních jazyků Evropské unie, který není jazykem protokolu, musí být uveden jazyk Madridského protokolu (angličtina, francouzština nebo španělština), jenž bude jazykem mezinárodní přihlášky. Neposkytne-li přihlašovatel překlad výrobků a služeb, musí k tomu oprávnit úřad EUIPO.
Úřad EUIPO ověří obsah a úplnost mezinárodní přihlášky (zejména ochranné známky, majitele a rozsah seznamu výrobků a služeb).
Poté je mezinárodní přihláška předána elektronicky Mezinárodnímu úřadu organizace WIPO.
Více informací o zástupcích lze nalézt v Metodických pokynech, část M, Mezinárodní ochranné známky.
Formulář žádosti musí být předložen spolu s další stranou, která bude obsahovat seznam výrobků/služeb, které mají zůstat v původním mezinárodním zápisu.
Formulář žádosti je třeba podat oficiálními komunikačními prostředky, a to buď on-line (systémem eComm), nebo faxem či poštou / zvláštním kurýrem. Chcete-li podat žádost o rozdělení on-line, přihlaste se do User Area, klikněte na eSearch plus, zadejte číslo svého mezinárodního zápisu a v poli „Actions and communitions“ vyberte možnost „send communication“.
Přečtěte si prosím naše metodické pokyny o komunikačních prostředcích a rozhodnutí výkonného ředitele úřadu č. EX‑17‑4 ze dne 16. srpna 2017 o elektronické komunikaci.
Postup vyřizování žádosti o rozdělení zahrnuje tyto kroky:
- uživatel předloží úřadu žádost prostřednictvím formuláře MM22 v jazyce mezinárodního zápisu,
- úřad EUIPO žádost přezkoumá a předá ji organizaci WIPO (je-li přípustná podle našich právních předpisů),
- pokud žádost splňuje požadavky uvedené v pravidle 27bis společného prováděcího řádu k Madridské dohodě a protokolu, včetně zaplacení mezinárodního poplatku, organizace WIPO rozdělení zaznamená a vytvoří rozdělený mezinárodní zápis v mezinárodním rejstříku,
- organizace WIPO následně uvědomí úřad EUIPO, který vytvoří žádost o rozdělení ve své databázi.
Otázky a odpovědi poskytnuté na této stránce slouží výhradně k informativním účelům a nelze na ně odkazovat z právního hlediska. Další podrobnosti naleznete v nařízeních o ochranných známkách Evropské unie a průmyslových vzorech nebo pokynech k ochranným známkám / průmyslovým vzorům.
Více informací o tom, jak úřad zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v prohlášení o ochraně údajů.