Institucionální změny
Cílem reformy nařízení je zjednodušení postupů, zvýšení právní jistoty a také jasné definování všech úkolů úřadu včetně rámce pro spolupráci a sbližování postupů mezi úřadem EUIPO a vnitrostátními a regionálními úřady duševního vlastnictví v EU.
Změna názvu


Před 23. březnem
Po 23. březnu
Přizpůsobení Lisabonské smlouvě: změna názvů
Terminologie nařízení je přizpůsobena Lisabonské smlouvě, přičemž všechny odkazy na Společenství jsou nahrazeny odkazy na Evropskou unii nebo v některých případech na Unii. To především znamená, že termín „ochranná známka Společenství“ je nyní nahrazen termínem „ochranná známka Evropské unie“. Vstupem pozměňujícího nařízení v platnost se proto stávající ochranné známky Společenství a přihlášky ochranných známek Společenství automaticky staly ochrannými známkami Evropské unie a přihláškami ochranných známek Evropské unie a nařízení o ochranné známce Společenství se stalo nařízením o ochranné známce Evropské unie.
Spolupráce
Pozměňujícím nařízením se zavádí pevný právní rámec pro stávající spolupráci mezi úřadem EUIPO a úřady členských států. Dalším důležitým aspektem nového rámce je možnost konzultace zástupců uživatelů ve vztahu k projektům spolupráce, zejména ve fázi definování projektů a hodnocení jejich výsledků.
Oblasti spolupráce
Pozměňující nařízení zahrnuje průběžně doplňovaný seznam oblastí spolupráce mezi úřadem EUIPO a úřady členských států, k nimž patří:
- vytvoření společných norem a postupů,
- vytvoření společných databází a portálů,
- sdílení dat a informací a výměna technických odborných znalostí a pomoci,
- zvýšení povědomí o systému ochranných známek a boj proti padělání.
Mezi další institucionální změny patří:
- prezident úřadu OHIM se stal výkonným ředitelem úřadu EUIPO,
- členem správní rady a rozpočtového výboru je poprvé také zástupce Evropského parlamentu.