Taotlus- ja registreerimismenetlus
Lisateave
- elektrooniline taotlus User Area (kasutajapiirkonna) kaudu;
- post;
- erikuller.
Peale selle tuleb valida teine keel EUIPO viiest töökeelest: hispaania, inglise, itaalia, prantsuse või saksa keel. Teine keel ei tohi kokku langeda valitud esimese keelega ning seda kasutatakse võimalikus vaidlustamis- ja/või tühistamismenetluses.
Kõik konkreetse toimikuga seotud kirjad või dokumendid tuleb alati esitada allpool loetletud viisidel:
- User Area (kasutajapiirkond)
- post
- erikuller
- isiklik kättetoimetamine (*)
* Isiklik kättetoimetamine – palun täitke ja esitage dokumendi kättetoimetamise kviitung kahes eksemplaris iga toimiku kohta, mida soovite esitada. NB! Alates 1. oktoobrist 2017 ei loeta ELi kaubamärgiga seotud mis tahes dokumentide isiklikku kättetoimetamist enam vastuvõetavaks. Selliseid isiklikult kätte toimetatud dokumente ei loeta vastuvõetuks.
Kui käesoleva väljaande ingliskeelse versiooni ja muude keeleversioonide vahel on erinevusi, on ülimuslik ingliskeelne versioon.
Lisateave on ELi kaubamärgi uue määruse korduvate küsimuste jaotises.
Äriühingu kaupadele ja teenustele vastavate klasside lisamine taotlusesse on väga oluline, sest sellest oleneb teie ELi kaubamärgi kaitstuse ulatus.
Nizza klassifikatsiooni lisateave on Maailma Intellektuaalse Omandi Organisatsiooni (WIPO) veebilehel http://www.wipo.int.
Enne taotluse esitamist saavad taotlejad:
- otsida ühtlustatud andmebaasi nimetusi EUIPO rakendusest TMclass;
- kasutada kaupade ja teenuste kirjelduse koostamisvahendit, mis aitab neil ühtlustatud andmebaasis sisalduvate nimetuste alusel koostada kaupade ja teenuste loetelu.
Kui soovite pärast ELi kaubamärgi taotluse registreerimist lisada uusi kaupu ja/või teenuseid, peate lisatavate klasside jaoks esitama ELi kaubamärgi uue taotluse.
Kaupade ja/või teenuste klasside lisateave.
Ameti tava märgi kujutise muudatuste suhtes on väga range. Lisateave: vt suuniste B osa (kontrollimine) jaotise 2 (vorminõuded) ptk 15.
- Tehke ettemakse – kui maksate arvelduskonto kaudu, peate nõustuma selle kohese debiteerimisega. Kui maksate pangaülekandega, peate selle tegema kohe pärast taotluse esitamist. Kasutage kinnitusteates olevat tehingu pangakoodi.
- Kasutage pangale esitamiseks eelkoostatud vormi (see on kinnitusteatel, mille saate pärast taotluse esitamist).
- Täitke kiirmenetluse tingimused*, valides asjakohased kaubad ja teenused (lisateave: vt ühtlustatud andmebaas).
* Kui läbivaatamisel ei ole vastuväiteid, töödeldakse teie faili kiiremini.
Siin on lisateave kogu registreerimismenetluse kohta kuni avaldamiseni.
Lisateave:
- „Omanik“(vahekaart „EMP-välised taotlejad“)
- kutselised esindajad
Absoluutsed keeldumispõhjused on loetletud ELi kaubamärgi määruse artiklis 7. Kaubamärgi registreerimistaotlused, mida selles etapis tagasi ei lükata, avaldatakse. Vt täielikku registreerimise töövoogu siin.
Absoluutseid keeldumispõhjuseid tuleb eristada suhtelistest keeldumispõhjustest, mida kontrollitakse üksnes juhul, kui pärast ELi kaubamärgi taotluse avaldamist esitab mis tahes kolmas isik ühe või mitu vastulauset, toetudes ühele või mitmele vastuolus olevale varasemale õigusele, näiteks varasemale kaubamärgile.
EUIPO ei kontrolli enda algatusel suhtelisi keeldumispõhjusi. Nende kontrollimist saavad taotleda ainult kolmandad isikud vastulause- või tühistamismenetluses pärast ELi kaubamärgi registreerimist. Registreerimisprotsessi lehel vahekaardil „Vaidlustamine“ saate täpsemat teavet vastavate lõivude ja erinevuste kohta.
ELi kaubamärgi registreerimist takistavad varasemad õigused, mis esitatakse registreerimistaotluse vastulauses või kehtetuks tunnistamise taotluses, isegi kui need õigused esinevad ainult ühes liikmesriigis. Juhtumid, kus taotlus tuleb jätta rahuldamata, sest märk hõlmab eristusvõimeta või kirjeldavat või üldist terminit ainult ühes Euroopa Liidu keeles (aga mitte üheski ülemaailmselt kaubandusringkondades kasutatavas keeles), ei ole aga kuigi sagedased. EUIPO vaidlustamis- või kehtetuks tunnistamise menetlus annab sellistel juhtudel piisava võimaluse sõbraliku lahenduse leidmiseks.
Lisateave teie ELi kaubamärgi kasutamise ja kaitse kohta
Kui ELi kaubamärk kaotab kehtivuse, võib selle muuta teatud liikmesriikides kehtivaks kaubamärgiks. Muutmine on eriti kasulik ELi kaubamärgi ühtsusega seotud võimalike probleemide lahendamiseks.
Näiteks kui ELi kaubamärki ei saa registreerida ühes või mitmes riigis absoluutsetel keeldumispõhjustel või ühes või mitmes riigis kehtivast varasemast õigusest tuleneva vaidlustamise tõttu, saab ELi kaubamärgi taotleja taotleda ELi kaubamärgi muutmist riiklikuks üksikkaubamärgitaotluseks riikides, kus nimetatud põhjused ei kehti.
Rahvusvahelisi registreeringuid saab muuta ELi liikmesriikide riiklikeks kaubamärgitaotlusteks ja Maailma Intellektuaalse Omandi Organisatsiooni (WIPO) Madridi kokkuleppe või Madridi protokolli osalisriiki nimetavaks registreeringuks.
Lisateave on suuniste E osa „Registritoimingud” 2. jaotises „Muutmine”.
Madridi protokolli kohane muutmine võimaldab muuta n-ö keskrünnaku all oleva märgi ELi kaubamärgi taotluseks, kuid ei võimalda ELi nimetava registreeringu muutmist riiklikuks taotluseks.
Lisateave muutmisega seotud põhimõtete ja vorminõuete kohta on suuniste E osa „Registritoimingud“ 2. jaotises „Muutmine“ ja M osas „Rahvusvahelised märgid“.
Üksikasjalik vorm annab teada, kas teie taotlus sobib menetlemiseks Fast Trackiga või mitte. Kui taotlus ei vasta mõnele kiirmenetluse Fast Track tingimusele, annab vorm sellest märku. Sel juhul võite otsustada, kas teha vormil märgitud parandused või esitada taotlus tavakorras. Tavakorras menetletavad taotlused avaldatakse üldjuhul 8–11 nädalat pärast lõivu tasumist.
Kui teie kaubamärgi taotlus vastab kiirmenetluse Fast Track tingimustele, ilmub rakenduses eSearch plus teie kaubamärgi ajajoone kohale Fast Tracki logo.
Vt kiirmenetluse Fast Track tingimuste täielik loetelu.
Tunnusnumber on EUIPO poolt taotlejate ja esindajate tuvastamiseks määratud number.
Kui EUIPO on määranud taotlejale või esindajale tunnusnumbri, piisab taotleja/esindaja tuvastamiseks edasistes taotlustes selle tunnusnumbri märkimisest koos taotleja/esindaja nimega.
Tunnusnumbri puudumisel tuleb täita kõik taotlejat/esindajat puudutavad väljad.
Taotluse esitamiseks võite:
- luua User Area (kasutajapiirkond) kaudu veebikonto;
- esitada taotluse online-vorm.
Kui taotlus on kinnitatud, määrab süsteem teile ELi kaubamärgi taotluse numbri.
- selliste tähiste põhjal on võimalik eristada ühe ettevõtja kaupu või teenuseid teiste ettevõtjate omadest ja
- selliseid tähiseid on võimalik esitada viisil, mis võimaldab pädevatel asutustel ja üldsusel teha selgelt ja täpselt kindlaks kaitse sisu.
Euroopa Liidu kaubamärgimääruse rakendusmääruses on sätestatud konkreetsed eeskirjad ja nõuded kõige levinumate kaubamärgiliikide kohta.
Rohkem näiteid kaubamärkide ja nende liikide kohta on meie veebilehel.
- ainult kujutiselemendid,
- sõnaliste ja kujutis- või muidu graafiliste elementide kombinatsioon,
- ebatavalises kirjas sõnalised elemendid,
- värvilised sõnalised elemendid,
- sõnalised elemendid mitmel real,
- muude keelte kui Euroopa Liidu ametlike keelte tähestiku tähed,
- märgid, mida ei saa reprodutseerida klaviatuuriga,
- eelmiste kombinatsioonid.
Lisateave ELi kaubamärki käsitlevate õigusaktide kohta

Taotlus peab olema selge ja ühemõtteline, näiteks: „Soovin ELi kaubamärgi taotluse nr XYZ tagasi võtta.“
Et ametil puudub ELi kaubamärgi taotluse tagasivõtmise pabervorm, võite tagasivõtmise taotluse saata teatega kasutajapiirkonnast (User Area) või kirjaga (kuid mitte e-kirjaga).
Euroopa Liidu kaubamärgi määrus sisaldab kollektiivkaubamärkide kaitset käsitlevaid erisätteid. Kollektiivkaubamärgi registreerimist ei takista see, kui märk tähistab kaupade või teenuste geograafilist päritolu. Selle poolest erineb kollektiivkaubamärk ELi üksikkaubamärgist, sest viimase puhul ei saa geograafilist tähist registreerida.
Kollektiivkaubamärgi taotleja peab esitama selle kasutamist reguleerivad eeskirjad 2 kuu jooksul taotluse esitamise kuupäevast.
Lisateave on Euroopa Liidu kaubamärgi määruse artiklites 74 ja 82 ning suuniste B osa „Kontrollimine“ 4. jaotise „Absoluutsed keeldumispõhjused“ 15. peatükis „Euroopa Liidu kollektiivkaubamärgid“.
Lisateavet eri lõivude kohta saab otse EUIPO-le makstavate lõivude lehelt.
Konventsiooniprioriteedi õigus on ajaliselt piiratud õigus, mis tekib kaubamärgitaotluse esimesel nõuetekohasel riigisisesel esitamisel. Nõuetekohane riigisisene taotlus on taotlus, mille alusel on võimalik kindlaks teha kuupäev, millal taotlus esitati vastavas riigis, sõltumata taotluse saatusest (Pariisi konventsiooni artikli 4 lõige 3). Konventsiooniprioriteeti saab nõuda 6 kuu jooksul alates esimese taotluse esitamise kuupäevast.
Prioriteedinõuded tuleb esitada koos ELi kaubamärgi taotlusega või eraldi toimikus, mis esitatakse ELi kaubamärgi taotlusega samal kuupäeval. Lisateave konventsiooniprioriteedi nõuetega seotud põhimõtete ja vorminõuete kohta on suuniste B osa „Kontrollimine” 2. jaotise „Vorminõuded” punktis 15 „(Konventsiooni-)Prioriteet“ ja õigusreformiga seotud korduvate küsimuste vastavas jaotises.
NB! EUIPO loeb prioriteedinõude selle avaldamisel esitatuks, st prioriteedinõude kehtivust eraldi ei kinnitata.
Prioriteedi- või vanemusnõude toetuseks esitatavast tõendavast teabest (asjaomase varasema taotluse koopia, keel ja tähtajad) võib lugeda ameti presidendi 1. juuni 2005. aasta otsusest nr EX-05-5.
Lisateave on suuniste B osa „Kontrollimine” 2. jaotises „Vorminõuded”.
Täpsemat teavet selle kohta, kuidas lisada veebitaotlusele prioriteedinõuet, saate üksikasjalikust vormist.
Lisateave näituseprioriteedi nõuetega seotud põhimõtete ja vorminõuete kohta on suuniste B osa „Kontrollimine” 2. jaotise „Vorminõuded” punktis 16 „Näituseprioriteet“.
Lisateave vanemusnõuetega seotud põhimõtete ja vorminõuete kohta on suuniste B osa „Kontrollimine” 2. jaotise „Vorminõuded” punktis 17 „Vanemus“.
Lisateave tõendavate dokumentide kohta, mis tuleb esitada prioriteedi- või vanemusnõude toetuseks, on EUIPO tegevdirektori 1. juuni 2005. aasta otsuses nr EX-05-5.
Lisateave on suuniste B osa „Kontrollimine” 2. jaotises „Vorminõuded”.
Täpsemat teavet selle kohta, kuidas lisada veebitaotlusele vanemusnõuet, saate üksikasjalikust vormist.
ELi kaubamärgi määruse alusel kehtib vanemus ainus juhul, kui ELi kaubamärgi omanik loobub varasemast kaubamärgist või laseb sel aeguda; sel juhul on tal edasi samad õigused, nagu tal oleksid olnud siis, kui varasem kaubamärk oleks endiselt registreeritud.
NB! Vanemust võib taotleda ainult varasema registreeringu, mitte varasema taotluse suhtes.
ELi kaubamärgi registreerimine annab kaubamärgiomanikule selle suhtes ainuõiguse. ELi kaubamärgiga antud õigused jõustuvad kolmandate isikute suhtes alates kuupäevast, mil avaldatakse kaubamärgi registreering.
Lisateave ELi kaubamärgi registreerimise menetluse kohta on registreerimisprotsessi lehel.
- taotluse läbivaatamine;
- vaidlustamine (ainult juhul, kui ELi kaubamärgi kohta on esitatud vastulause);
- registreerimine.
Pikendamistaotluse saab esitada veebis pikendamistaotluse vormil.
ELi kaubamärkide kehtivuse pikendamise lisateavet saab järgmistest allikatest:
- suuniste E osa „Registritoimingud“ 4. jaotis „Pikendamine“;
- veebilehe jaotis „Haldamine“;
- veebilehe jaotis „Pikendamine“.
Registreerimiseks peab kaubamärk olema olemuslikult eristatav, st eristatav, mittekirjeldav ning see ei tohiks koosneda sõnadest või tähistest, mis on igapäevases keelekasutuses tavapärased. Erandina sellest reeglist saab kaubamärgi siiski registreerida, kui taotleja esitab kasutamise teel omandatud eristatavuse tõendi. Sel juhul tuleb tõendada, et vähemalt oluline osa asjaomasest elanikkonnast peab tähist kaubamärgiks (st nad seostavad taotluses märgitud kaupu ja teenuseid teatud ettevõttega).
Amet uurib kaubamärgi omandatud eristatavust üksnes siis, kui taotleja seda sõnaselgelt nõuab, mitte mingil juhul omal algatusel. Omandatud eristatavuse nõue tuleb esitada kas täiendava nõudena või põhinõudena.
Lisateave on kaubamärgijuhendites.
Kui esitasite täiendava nõude, siis toimub taotluse läbivaatamine kahes etapis. Esiteks otsustab amet üksnes tähise enda eripära üle ning kui see otsus muutub lõplikuks, siis käsitleb amet üksnes omandatud eristatavuse nõuet ja võtab selle aspekti kohta vastu ametliku otsuse. Iga otsuse saab edasi kaevata ka iseseisvalt ning vastavalt sellele määratud tähtajale.
Taotleja peab ise otsustama, millist liiki nõue esitada. See sõltub tema huvidest, näiteks registreerimismenetluse kiirusest, raskustest tõendite kogumisel kasutamise teel omandatud eristatavuse väite toetuseks või isegi kaubamärgi olemusliku eristatavuse kohta lõpliku otsuse tegemise tähtsusest.
Lisateave on kaubamärgijuhendites.
Nõudeid saab esitada registreerimistaotluses või kui ajavahemik märkuste esitamiseks ameti esimesele vastuväite kirjale ei ole lõppenud.
Nõue üksi ei ole piisav, see peab olema selgelt ja täpselt määratletud kui põhinõue või täiendav nõue. Kui nõude liik ei ole selge, väljastab amet puuduste kirja ja annab taotlejale selgitamiseks tähtaja.
Lisateave on kaubamärgijuhendites.
Kui taotleja esitab esimese vastuväite kirja alusel põhinõude, kuid ei esita samal ajal tõendeid, väljastab amet teatise, milles palub taotlejal esitada tõendid 2 kuu jooksul.
Siin lehel olevad küsimused ja vastused on üksnes teabeks ning ei ole õiguslik alus. Üksikasjalik teave on jaotistes „Euroopa Liidu kaubamärgi määrused“ ja „Ühenduse disainilahenduse määrused“ või „Kaubamärgijuhendid“ ja „Disainilahenduste juhendid“.
Lisateave isikuandmete töötlemise kohta EUIPOs on andmekaitseteates.