Üldised küsimused
Olemas on kahte liiki ühenduse disainilahendusi:
- ühenduse registreerimata disainilahendus ja
- ühenduse registreeritud disainilahendus.
Disainilahendust ei loeta avalikkusele kättesaadavaks tehtuks, kui see on üksnes avalikustatud kolmandale isikule ning kehtib otsene või kaudne konfidentsiaalsusnõue.
Neist tulenevad õigused on siiski erinevad. Ühenduse registreeritud disainilahendus annab omanikule ainuõiguse kasutada, valmistada, pakkuda, viia turule, importida, eksportida või varuda kaitstud disainilahendust sisaldavaid tooteid ning keelata teistel teha seda toodetega, mis sisaldavad kaitstud disainilahendust ja ei jäta teistsugust üldmuljet.
Ühenduse registreerimata disainilahenduse omanik saab keelata disainilahenduse kaubanduslikul eesmärgil kasutamist üksnes siis, kui kasutamine hõlmab kopeerimist. Seega, kui sama disainilahenduse on loonud sõltumatult muu autor (kes suudab tõendada, et ta ei teadnud kaitstud disainilahenduse olemasolust), ei ole õigusi rikutud.
Lugege täpsemalt, mida tähendab disainilahendus intellektuaalomandi kontekstis.
Lisateave on jaotises „Disainilahendused Euroopa Liidus“.
Lugege täpsemalt disainilahenduse registreeringu kehtivusaja ja taotlemiskorra kohta.
Kohaldatakse lihtsustatud vorminõudeid:
- üks taotlus,
- üks taotluse esitamise keel,
- üks halduskeskus,
- üks hallatav toimik,
- üks makse,
- võimalus esitada koondtaotlus (samas taotluses esitatakse mitu disainilahendust, nt mitu sarnast toodet),
- võimalus jätta disainilahendus avalikustamata ja konkurentide eest varjatuks kuni 30 kuuks.
Lisateave on jaotises „Disainilahendused Euroopa Liidus“.
Disainilahenduse kaitse hõlmab toote välimust, kuigi konkreetsete materjalide (nt puidu) kasutamine võib anda toote välimusele teatud lisaväärtuse.
Ühenduse disainilahenduse kaitsega ei kaasne ainuõigus valmistada konkreetset toodet puidust. Konkurendid võivad endiselt valmistada oma toodet puidust, kui nende disainilahendus vastab uudsuse ja eristatavuse nõuetele.
Disainilahenduste näited
Disainilahenduse taotluse kriteeriumid.
Kui need on mitmeosalise toote tavapärase kasutuse ajal nähtavad, ei pruugi need registreeringust välja jääda, kuid neile laieneb piiratud kaitse. Selliseid registreeritud koostisosi võib toota ja müüa konkreetselt originaaltoote remontimiseks, ilma et sellega rikutaks ühenduse registreeritud disainilahendust. Kui osad ei ole tavapärase kasutuse ajal nähtavad, ei jää nad registreeringust tuleneva kaitse alt välja, kuid nende suhtes ei kehti ühenduse disainilahenduste õiguskaitse, sest EUIPO ei kontrolli taotlusi enne registreerimist sisuliselt.
Lisateave:
- nõukogu 12. detsembri 2001. aasta määruse (EÜ) nr 6/2002 (ühenduse disainilahenduse kohta) artikkel 8;
- praegune disainilahenduste tava.
See ei hõlma tavaliselt mitmel viisil ühendamise võimalust nagu moodulsüsteemide korral.
Ühenduskohtade registreeringu taotlused ei jää registreeringust tuleneva kaitse alt välja, kuid nende suhtes ei kehti ühenduse disainilahenduste õiguskaitse, sest EUIPO ei kontrolli taotlusi enne registreerimist sisuliselt.
Ühenduse disainilahenduse kaitse antakse, kui toode vastab taotluse esitamise ajal uudsuse ja eristatavuse nõuetele. Ühenduse disainilahenduse kaitse hõlmab disainilahendust sisaldava toote jooni, piirjooni, värve, kuju ja/või struktuuri.
Kolmemõõtmeline Euroopa Liidu kaubamärk registreeritakse, kui toodet ennast saab pidada tähiseks, mis eristab taotleja kaupu teiste sarnase äritegevusega tegelevate isikute või ettevõtete kaupadest. Euroopa Liidu kaubamärgiga antav kaitse on seotud tähise enda eristusvõimega võrreldes teiste identsete kujutiste või tähistega, mille visuaalse, foneetilise või kontseptuaalse sarnasuse tõttu võidakse need omavahel segi ajada.
Vajalike õigusnõuete täitmise korral on näiteks pakendit võimalik kaitsta nii ELi kaubamärgina kui ka ühenduse registreeritud disainilahendusena: kui selle uudset kuju seostatakse äriühingu kauba või teenustega, võib selle registreerida kaubamärgina, kuid ühtlasi saab seda eristatavuse ja uudsuse alusel registreerida ühenduse disainilahendusena.
3D-kaubamärkide näiteid vt suuniste B osa „Kontrollimine“ 2. jaotises „Vorminõuded“, punkt 9.3.
Lisateave disainilahenduste kohta.
Uudsuse nõue ei kehti kaubamärkide ega eristusvõime nõue disainilahenduste korral.
Kaubamärki saab pikendada 10 aastaks piiramatu arv kordi. Ühenduse disainilahenduse registreering kehtib koos pikendustega kuni 25 aastat alates taotluse esitamiskuupäevast.
Patentide lisateave on Euroopa patendiregistris.
Disainilahendus hõlmab ainult toote välimust. Seega ei saa disainilahendusega kaitsta toote funktsiooni.
Kui toote kaitsmiseks registreeritakse nii patent kui ka disainilahendus (uuel tootel võib olla nii uus funktsioon kui ka uus välimus), on taotluste ajastamine väga oluline. Tuleb tagada, et ühe õiguse avaldamisega ei rikutaks teise taotluse uudsustingimust.
- Lisateave disainilahenduste ja muud tüüpi intellektuaalomandiõiguste erinevuste ja sarnasuste kohta: seos teiste intellektuaalomandiõigustega (patendid, autoriõigus ja kaubamärgid) *Te peate sisse logima.
- Lisateave ühenduse registreeritud disainilahenduste kohta.
- Lisateave intellektuaalomandiõiguste põhialuste kohta.
Lisateave riikide ja piirkondade kohta, mis pakuvad kasuliku mudeli kaitset.
Disainilahenduse avaldamisel pärast avaldamise edasilükkamisperioodi möödumist tuleb maksta avaldamislõiv. Kui see on asjakohane, tuleb lisaks hiljemalt 27 kuu jooksul pärast taotluse esitamiskuupäeva või mis tahes prioriteedikuupäeva esitada disainilahenduse kujutis (kui taotlus sisaldas näidist).
Lisateave disainilahenduse avaldamise kohta.
Lisateave lõivude ja maksete kohta.
See on eriti kasulik väikeettevõtjatele, sest neil on sageli vähe vahendeid selliste disainilahenduste süstemaatilise registreerimise rahastamiseks, mille turuedu ei ole kindel.
Lisateave
Lisateave disainilahenduse taotluse esitamise nõuannete ja parimate tavade kohta.
Lisateave konkursi DesignEuropa Awards ja selles osalemise kohta.
Siin lehel olevad küsimused ja vastused on üksnes teabeks ning ei ole õiguslik alus. Üksikasjalik teave on jaotistes „Euroopa Liidu kaubamärgi määrused“ ja „Ühenduse disainilahenduse määrused“ või „Kaubamärgijuhendid“ ja „Disainilahenduste juhendid“.
Lisateave isikuandmete töötlemise kohta EUIPOs on andmekaitseteates.