Registreerimine
Olete just esitanud kaubamärgi taotluse. Mis saab edasi?
Pärast taotluse esitamist hakkab Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) teie kaubamärki menetlema, et kontrollida, kas seda saab registreerida. Registreerimismenetluses on mitu etappi.
Menetlus koosneb läbivaatamisperioodist, vaidlustamisperioodist ja registreerimisest. Läbivaatamisperiood algab taotluse kättesaamisel ja kestab taotluse avaldamiseni. Vaidlustamisperiood algab taotluse avaldamisel ja kestab vaidlustamistähtaja lõpuni. Pärast seda kaubamärk registreeritakse. Seejärel registreeritud kaubamärk avaldatakse.
Läbivaatamisperiood
Vaidlustamisperiood
Registreerimine
-
Taotluse esitamine
-
Taotluse avaldamine
-
Vaidlustamistähtaja lõpp
-
Registreeritud kaubamärgi avaldamine
Mis toimub läbivaatamisperioodil?
Järgmisena kirjeldatakse EUIPO tegevust läbivaatamisperioodil. Kogu kirjeldatud tegevus toimub peaaegu korraga. Taotluse seisu saate jälgida veebis otsinguvahendi eSearch abil või oma kasutajakonto kaudu.
Alljärgnev kehtib otse EUIPO-le esitatud taotluste puhul. Euroopa Liitu (EL) nimetavate rahvusvaheliste taotluste registreerimiskorra kirjeldus on esitatud siin.
Läbivaatamisperioodi etapid on järgmised: esitamiskuupäev, klassifitseerimine, vorminõuded, absoluutsed alused, tõlkimine ja otsing. Üksikasjalikumat teavet iga etapi kohta saab neil klõpsates. Pärast kõiki neid etappe kaubamärk avaldatakse.
- Taotluse avaldamine
Vaidlustamisperiood
Esitamiskuupäev
Kontrollime, kas esitatud kaubamärgitaotlus sisaldab kohustuslikku ja nõutud põhiteavet: taotluskiri, nõuetekohaselt identifitseeritud omanik, märgi selge kujutis ning kaupade ja teenuste loetelu. Lisaks tuleb ühe kuu jooksul alates esitamiskuupäevast tasuda põhilõiv. Seejärel peaksite hakkama korrapäraselt jälgima kaubamärgitaotlusi, et kontrollida, kas need on teie kaubamärgiga vastuolus.
Klassifitseerimine
Kaubamärgitaotluses esitatud kaupade ja teenuste loetelu vaadatakse läbi ja kontrollitakse, kas kaubad ja teenused on klassifitseeritud õigesti ning kas nende olemus on selgelt märgitud. Ühtlustatud andmebaasi kasutamise korral aktsepteeritakse kaupade ja/või teenuste loetelu automaatselt.
Andmebaasi kasutatakse kaubamärgi elektroonilistel taotlusvormidel, viieetapilisel ja üksikasjalikul taotlusvormil ning see sisaldab nimetusi, mille kõik Euroopa Liidu liikmesriikide intellektuaalomandiametid on heaks kiitnud. Ühtlasi on need tõlgitud kõigisse ELi keeltesse. Taotluse menetlemine on seetõttu sujuvam ja EUIPO ei pea teie valitud kaupade ja teenuste nimetusi tõlkima. Võite esitada ka EUIPO Fast Track taotluse, mis võimaldab taotluse kiiremini avaldada.
Võite siseneda ühtlustatud andmebaasi ka klassifitseerimisvahendi TMclass kaudu. TMclass on rahvusvaheline andmebaas, mis sisaldab ühtlustatud andmebaasi nimetusi ning ka teiste riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide, nagu Maailma Intellektuaalse Omandi Organisatsiooni (WIPO) heakskiidetud nimetusi.
Vorminõuded
Kontrollitakse kõigi taotluses esitatud andmete nõuetekohasust: allkiri, keeled, omaniku ja/või esindaja andmed, prioriteedi ja/või vanemuse nõuded.
Absoluutsed alused
Kontrollitakse, kas kaubamärk on eristav ega ole kirjeldav.
Tõlkimine
Kaubamärgitaotlus tõlgitakse, et selle andmed saaks avaldada kõikides Euroopa Liidu ametlikes keeltes.
Selle etapi saab taotluse registreerimisel vahele jätta, kui valida kaubamärgi jaoks kaubad ja teenused ühtlustatud andmebaasist.
Otsing
Kui te selleks taotlust esitades soovi avaldate, otsime ELi kaubamärkide andmebaasist identseid ja/või sarnaseid märke. Tulemused saadetakse teile enne kaubamärgi taotluse avaldamist. Aruandes esitatud varem registreeritud kaubamärkide omanikele või kaubamärgi taotluste esitajatele teatatakse kirja teel teie kaubamärgi taotlusest. Seda nimetatakse teavituskirjaks. Otsinguaruanded ja teavituskirjad on üksnes informatiivsed.

Veast või vastulausest teatamiseks saadame teie kasutajakontole ametliku teate, mille järel on teil puuduste kõrvaldamiseks ja vastamiseks aega kaks kuud. Võite paluda vastuse koostamiseks kahekuulist ajapikendust. Esimesel korral antakse pikendus tavaliselt automaatselt, kuid järgmist ajapikenduse taotlust tuleb põhjendada.
Mõnes menetluses pöörduvad taotluse läbivaatajad lihtsate vigade parandamiseks taotleja (või tema esindaja) poole telefoni teel.
Kui leiame, et teie vastus ei lahenda probleemi täielikult, või kui te meie teadetele ei vasta, teeme lõpliku otsuse, milles teie taotlus või taotluses esitatud nõue (nt prioriteedinõue) lükatakse kas osaliselt või täielikult tagasi. Teise võimalusena muudame teie taotluse andmeid, kui see on asjakohane (nt kustutame kirjelduse või lisame värvinõude). Kui te ei ole lõpptulemusega rahul või leiate, et tehtud on viga, võite esitada kaebuse.
Kui taotlus lükatakse tagasi, saab ELi kaubamärgi taotluse siiski muuta (intellektuaalomandi sild) riiklikuks registreeringuks, kui vastuolud puuduvad.
Kui vastuolud puuduvad, avaldame teie kaubamärgi 23 Euroopa Liidu ametlikus keeles. See tähendab, et avaldatakse teade, et olete taotlenud seda konkreetset kaubamärki seoses loetletud kaupade ja/või teenustega.
Mis toimub vaidlustamisperioodil?
Alates kaubamärgi taotluse avaldamise kuupäevast on isikutel, kes leiavad, et teie kaubamärki ei tohiks registreerida, kolm kuud aega vastulausete esitamiseks.
Vastulauseid esitatakse tavaliselt kahel põhjusel:
Kolmandal isikul on varasem õigus (või varasemad õigused) ja ta on veendunud, et teie märk läheks registreerimise korral sellega (nendega) vastuollu
Teie märgi registreerimise takistamiseks peab vaidlustaja esitama kaubamärgi kohta vastulause vastaval vormil ja tasuma vastulause esitamise lõivu 320 eurot. Vastulause esitamise korral alustatakse teie kaubamärgiga seoses vastulausemenetlust. Vastulauseid võib esitada kuni kolme kuu jooksul pärast kaubamärgi avaldamist.Vastulausemenetlus
Vastulause esitatakse taotletud ELi kaubamärkidest viiendikule ning seda teevad juba turul olevate kaubamärkide omanikud. Teeme otsuse vaidluse kohta pärast seda, kui mõlemad pooled – nii taotleja kui ka vastulause esitaja – on esitanud oma tõendid ja argumendid. Taotleja saab vähendada vastulause esitamise riski, kontrollides enne taotlemist, kas esineb võimalikke vastuolusid.Järgmisel skeemil on esitatud vastulausemenetluse etapid.
Menetlus algab taotluse avaldamisega ja lõpeb registreeritud märgi avaldamisega ning koosneb järgmistest etappidest: vastulause esitamine, vastuvõetavuse kontrollimine, rahunemisperiood, väitlusperiood ja menetluse lõpp. Üksikasjalikumat teavet iga etapi kohta saab neil klõpsates.
- Taotluse avaldamine
- Registreeritud kaubamärgi avaldamine
Läbivaatamisperiood
Registreerimine
Rahunemisperiood
Kui vastulause teade on vastuvõetav, saadame mõlemale poolele teate menetluse tähtaegade kohta. Menetlus algab nn rahunemisperioodiga, mille jooksul võivad pooled pidada kokkuleppele jõudmiseks läbirääkimisi. Rahunemisperiood annab pooltele võimaluse konflikt lahendada ja menetlus lõpetada. Rahunemisperiood lõpeb kaks kuud pärast vastulause vastuvõetavusest teatamist. Seda saab pikendada 22 kuu võrra ja kokku võib see kesta 24 kuud. Pikendust võib paluda kumbki pool kogu rahunemisperioodi vältel. Pärast rahunemisperioodi algab menetluses väitlusperiood.
Vastulause esitamine
ELi kaubamärgi taotluse vastulauseid saab esitada asjakohasel e-vormil.
Soovitame kindlasti lugeda abidokumente. Neis selgitatakse vastulause koostamist ja esitamist.
Vastuvõetavuse kontrollimine
Kontrollime, kas esitatud vastulause vastab määruses sätestatud ametlikele nõuetele. Teisisõnu uurime, kas see on vastuvõetav.
Väitlusperiood
Selles etapis kutsutakse vaidluspooli üles saatma lisateavet ja tõendeid oma seisukoha toetamiseks. Amet annab kõigepealt vastulause esitajale kaks kuud aega vajalike dokumentide kogumiseks. Vastulause esitaja saab esitada mis tahes dokumente, põhjendusi ja tõendeid, mida ta peab vastulause toetamiseks vajalikuks.
Seejärel annab amet taotlejale kaks kuud aega vastamiseks. Lõpuks antakse vastulause esitajale võimalus kommenteerida taotleja vastuseid. Need on menetluse kolm põhietappi. Vajaduse korral võib EUIPO lubada menetlusetappe korrata või kordamist nõuda.
Menetluse lõpp
Väitlusperiood lõpeb, kui EUIPO teatab vaidluspooltele, et rohkem argumente ei ole lubatud esitada. See tähendab, et dokumendikogum, mille põhjal teeb vastulausete osakond vastulause kohta otsuse, on valmis.
Ameti otsus võib olla järgmine:
- ELi kaubamärgi taotlus ei ole vastuolus varasema(te) õigus(t)ega; vastulause esitaja kannab teise poole kulud (320 eurot) ja taotluse registreerimist jätkatakse;
- ELi kaubamärgi taotlus on vastuolus varasema(te) õigus(t)ega; taotlus lükatakse tagasi ja ELi kaubamärgi taotleja kannab teise poole vastulause esitamise kulud (650 eurot);
- ELi kaubamärgi taotlus on osaliselt vastuolus varasema(te) õigus(t)ega; vastuolus olevad kaubad või teenused kustutatakse loetelust ning taotluse registreerimist jätkatakse (kulud jagatakse tavaliselt vaidluspoolte vahel).
NB! Vastulausemenetlusega seotud kulud tuleb tasuda teisele vaidluspoolele, mitte EUIPO-le.
Menetlus võib lõppeda mis tahes ajal, kui taotleja võtab tagasi ELi kaubamärgi taotluse või vastulause esitaja võtab tagasi vastulause.
Kummagi poole loobumine menetlusest võib kaasa tuua kulusid.

Kõik vastulauseotsused avaldatakse ameti veebilehel ning kõikidel kahjustatud isikutel on õigus otsus edasi kaevata.
Kui vastulause rahuldatakse, saab ELi kaubamärgi taotluse siiski muuta (intellektuaalomandi sild) riiklikuks registreeringuks, kui vastuolud puuduvad.
Kolmas isik leiab, et teie kaubamärki ei oleks tohtinud aktsepteerida
Sellisel juhul võib kolmas isik viidata asjakohasele absoluutsele alusele. Absoluutsed alused on nõuded, millele kaubamärk peab vastama, nagu eristusvõime, mittekirjeldavus ja selge esitus. Teie kaubamärgi vaidlustamiseks tuleb tal saata ametile teade, milles tal tuleb põhjendada, miks tema arvates ei tohiks seda kaubamärki registreerida. Seda nimetatakse kolmanda isiku vastuväiteks ja see on tasuta. Seda tuleks siiski kasutada üksnes siis, kui kaubamärgi vaidlustamiseks on oluline põhjus.Märkuse saamisel annab amet märkuse saatnud isikule (märkuse saatja) kättesaamisteate ja märkus edastatakse taotlejale. Pärast seda EUIPO vastuväite esitajale rohkem teavet ei edasta. See tähendab, et vastuväite esitajale ei teatata taotluse taasläbivaatamise tulemustest. Vastuväite esitajad, kes soovivad saada teavet vaidlustatud ELi kaubamärgi taotluse kohta, saavad taotluse seisu jälgida otsinguvahendi eSearch kaudu.
Registreerimistunnistus
Kui vastulauseid ega märkusi ei esitata, registreeritakse teie kaubamärk ja registreering avaldatakse. Selle eesmärk on teatada teistele kaubamärgiomanikele ja üldsusele, et konkreetne kaubamärk kuulub teile.
Registreeringu avaldamine on tasuta ning teile väljastatakse kaubamärgi registreerimistunnistus.
Registreerimistunnistuse saab alla laadida kaks päeva pärast registreeringu avaldamist. Registreerimistunnistuse paberkoopiat ei väljastata. Registreerimistunnistuse kinnitatud ja kinnitamata ärakirju saab siiski taotleda. Neid võib olla vaja, kui soovite taotleda ELi kaubamärgi suhtes prioriteeti. Mõnes jurisdiktsioonis aktsepteeritakse viidet meie andmebaasile (eSearch), kuid mujal nõutakse ametlikku dokumenti, mida saate taotleda toimikuga tutvumise päringu kaudu.
Kuidas vaidlustada ameti otsust?
Isikud, keda lõplik otsus kahjustab, võivad esitada kaebuse. eAppeal võimaldab esitada kaebuse elektrooniliselt üheainsa rakenduse kaudu. Kaebuse esitamine on nüüd eriti lihtne. Rakendusse eAppeal pääseb otse User Area'st, veebiteenuste jaotisest, vormide ja avalduste jaotisest ning toimingute ja teadete jaotisest, kui olete leidnud faili otsinguvahendis eSearch Plus.