Kansainvälisen hakemuksen lomaketta käyttäen rekisteröidyt käyttäjät voivat hakea kansainvälistä rekisteröintiä Madridin järjestelmän kautta, jota hallinnoi Maailman henkisen omaisuuden järjestö (WIPO). Kansainvälinen rekisteröinti voi perustua voimassa olevaan Euroopan unionin tavaramerkkiin (EUTM), Euroopan unionin tavaramerkkiä koskevaan hakemukseen tai molempien yhdistelmään.
Tässä osiossa selitetään, kuinka tehdään kansainvälinen hakemus yhden tai useamman EU-tavaramerkin tai EU-tavaramerkkiä koskevan hakemuksen perusteella.
Lomake on saatavana 23:lla EU:n virallisella kielellä.
Viite
Viitteesi
Viitteessä voi olla enintään 30 latinalaisiin aakkosiin kuuluvaa kirjainta tai numeroa (a–z, A–Z, 0–9). Älä käytä välilyöntejä.
Tämä viite on tarkoitettu sisäiseen käyttöönne. Mahdollisissa tulevissa pyyntöänne koskevissa kyselyissä pyydämme käyttämään virallista EUIPO-viitettä.
Kielet
EUIPO-kieli
Tämä on kieli, jonka olet valinnut kansainvälistä rekisteröintiä koskevan hakemuksen toimittamiseen EUIPOon. Jos kansainvälistä rekisteröintiä koskeva pyyntö tehdään sen jälkeen, kun e-Search-välineessä on valittu EU-tavaramerkki, kyseinen kenttä sisältää oletusarvoisesti tavaramerkin ensimmäisen kielen. Sen voi vaihtaa mihin tahansa EU:n 23:sta virallisesta kielestä, jolla hakemus voidaan tehdä.
WIPO-kieli
Tämä on kieli, jolla hakemuksesi toimitetaan WIPOon. Kieli voi olla ainoastaan englanti, ranska tai espanja.
Yhteydenpitokieli EUIPOn kanssa
Voit valita, onko yhteydenpitokieli EUIPOn kanssa EUIPO-kieli vai WIPO-kieli.
Yhteydenpitokieli WIPOn kanssa
Voit valita sen kolmesta Madridin pöytäkirjan kielestä: englanti, ranska tai espanja.
Käännökset
Käännökset ovat tarpeen vain, jos hakemus toimitetaan jollakin muulla kielellä kuin Madridin pöytäkirjan kielet (englanti, ranska tai espanja).
Jos valitset toisen vaihtoehdon, eli hakija toimittaa käännöksen tavara- ja palveluluettelosta sekä sanallisista elementeistä WIPO-kielellä, sinun on toimitettava soveltuvissa tapauksissa seuraavat tiedot WIPO-kielellä:
Värit, joille on haettu suojaa, väreistä ilmoittaminen, merkin kuvaus, merkin translitterointi, erottamislausuma.
Perustana olevan EU-tavaramerkin, EU-tavaramerkkiä koskevan hakemuksen ja kansainvälisen tavaramerkin tiedot.
Kansainvälistä rekisteröintiä koskeva hakemus voi perustua yhteen tai useampaan EU-tavaramerkkiin tai EU-tavaramerkkiä koskevaan hakemukseen. Tässä osiossa voit joko näppäillä EU-tavaramerkin tai EU-tavaramerkkiä koskevan hakemuksen tunnistenumeron suoraan tai voit käyttää EUIPOn eSearch-tietokantaa löytääksesi sen EU-tavaramerkin tai EU-tavaramerkkihakemuksen, johon kansainvälistä rekisteröintiä koskeva hakemus perustuu. Järjestelmä näyttää perustiedot valitusta tietokokonaisuudesta, ja jos lisäät sen lomakkeeseen, kansainvälisen merkin tiedot täyttyvät ja näkyvät valitusta merkistä saatuina tietoina.
Nimetyt sopimuspuolet
Lisää – voit lisätä niin monta sopimusosapuolta kuin tarpeen nimettyjen sopimusosapuolten (Designated contracting parties) kenttään.
Kun nimettyihin sopimusvaltioihin lisätään Yhdysvallat, osiossa näkyy kenttä "Intention to use" (aikomus käyttää), jolloin voit ladata liitteen tai ilmoittaa, että se toimitetaan myöhemmin.
Poista – voit myös poistaa aiemmin lisättyjä sopimusosapuolia (myös mahdolliset kyseisiin sopimusosapuoliin liittyvät rajoitukset poistuvat).
Tavarat ja palvelut
Jos valitset vaihtoehdon, jossa rekisteröintiä haetaan hakemuksessa samoille tavaroille ja palveluille, luokkanumerot ja tavaroiden ja palvelujen erittelyt ovat samoja kuin perustana olevassa EU-tavaramerkissä tai EU-tavaramerkkihakemuksessa, eikä niihin voi tehdä muutoksia.
Jos valitset vaihtoehdon, jossa rekisteröintiä haetaan hakemuksessa seuraaville tavaroille ja palveluille, voit
- poistaa yhden tai useamman luokan. Voit tehdä tämän näpäyttämällä x-merkkiä luokkanumeron yllä vasemmalla.
- Voit tehdä muutoksia tiettyyn luokkaan kuuluviin nimikkeisiin. Muistutus nimikkeiden muokkauksessa käytettävästä kielestä näkyy kunkin luokkanumeron alla käyttäjän valinnan jälkeen Kielet-osiossa.
Tavaroiden ja palvelujen luettelo voi olla sama kuin perustana olevassa merkissä tai suppeampi. Se ei koskaan voi olla laveampi kuin EU-tavaramerkin tai EU-tavaramerkkihakemuksen suojan laajuus.
Rajoitukset
Tässä on kyse tavaroiden ja palvelujen luettelon rajoituksista, jotka liittyvät kaikkiin tai joihinkin sopimusosapuoliin, jotka olet valinnut.
Jos haluat lisätä rajoituksia, napsauta Add Limitation -painiketta ja valitse pudotusvalikossa (Select) se sopimusosapuoli (sopimusosapuolet), johon (joihin) haluat soveltaa rajoitusta.
Ilmoita sopimusosapuolta (sopimusosapuolia) koskeva täydellinen, rajattu luettelo valitsemalla kaikki asiaankuuluvat luokat seuraavasti:
Lisää luokka → Valitse luokka → Muokkaa, jos tarpeen → Tallenna.
Etuoikeudet
Jos haluat vaatia etuoikeutta, joka liittyy saman tavaramerkin ensimmäiseen hakemukseen, joka on toimitettu viimeksi kuluneiden kuuden kuukauden aikana, valitse "hakemisvirasto" pudotusvalikosta ja
- lisää hakemuksentekopäivä ja hakemuksen numero
- valitse, vaaditko etuoikeutta kaikkien luokkien vai vain joidenkin osalta.
Jos valitset vaihtoehdon Valitut luokat, sinun on ilmoitettava, mihin tavaroihin ja palveluihin sovellat etuoikeusvaatimusta; tarkemmin sanoen voit valita vaihtoehdoista Poista luokka tai Muokkaa luokan sisältämiä tavaroita ja palveluja.
WIPO-maksun laskeminen
Voit ilmoittaa tiedot, jotka liittyvät WIPO-maksujen maksamiseen. EUIPO toimittaa tiedot WIPOon.
Vahvista ja lähetä
Tässä vaiheessa näet vahvistussivun, joka sisältää kaikki tiedot hakemuksesta, jonka aiot toimittaa. Voit vielä muuttaa tietoja ennen hakemuksen lähettämistä.
Allekirjoitustiedot ovat pakolliset. Enintään kaksi allekirjoitusta sallitaan. Allekirjoitustiedot antamalla vahvistat, että olet tarkastanut tiedot ja haluat allekirjoittaa ja toimittaa hakulomakkeen.
Seuraava vaihe on maksuikkuna, jossa sinun on valittava EUIPOn käsittelymaksun maksutapa.
Tallenna, tulosta ja tyhjennä
Voit tallentaa kansainvälistä rekisteröintiä koskevan hakemuksen User Area -käyttäjäalueellasi. Kun täytät hakulomaketta, voit tallentaa jo tekemäsi työn milloin tahansa tallentamalla hakemuksen luonnoksena. Näpäytä hakemuslomakkeen oikeassa sarakkeessa olevaa painiketta ”Save draft”. Pääset takaisin luonnokseen User Area -käyttäjäalueen osiosta ”Drafts”.
Valitsemalla "Save form data in XML" voit viedä tiedot XML-muodossa ja käyttää niitä myöhemmin valitsemalla vaihtoehdon "Import data from XML".
Voit tulostaa hakulomakkeen milloin tahansa hakemusta tehdessäsi valitsemalla ”Print”.
Jos haluat aloittaa hakemuksesi alusta, tyhjennä lomake napauttamalla painiketta Reset, jolloin kaikki aiemmin täytetyt kentät tyhjentyvät ja tiedot poistuvat.
Maksutapa ja vahvistus
Kansainvälistä rekisteröintiä koskevan hakemuksen käsittelymaksun voi maksaa luottokortilla, pankkisiirrolla tai EUIPOn käyttötilin kautta. EUIPO tarjoaa käyttötilin haltijoille verkkopalvelun, jonka kautta pääsee kaikkiin omiin tilitapahtumiin ja -tietoihin.
Huomaa, että jos maksat tilisiirrolla, on erittäin suositeltavaa ottaa maksutapahtumakoodi muistiin, sillä sen avulla maksusi on helpompi tunnistaa. Tämä viite on ladattavassa tositteessa, jonka saat lopussa.
Hakemuksesi lähetetään, kun vahvistat maksun napauttamalla painiketta ”Confirm payment”.