Žalba
Tko može podnijeti žalbu?
Svatko na koga odluka ima nepovoljan učinak može podnijeti žalbu.
Žalba protiv odluke koja se odnosi na žig košta 720 EUR, a žalba protiv odluke koja se odnosi na dizajn košta 800 EUR.
Vremensko ograničenje i obrazac za žalbu
Potrebno je razlikovati obavijest o žalbi od obrazloženja. Da biste saznali više, odaberite tekstualni okvir u nastavku.
-
Obavijest o osporenoj odluci
-
2 mjeseca
-
4 mjeseca
Obavijest o žalbi
Nakon primitka obavijesti o osporenoj odluci, obavijest o žalbi možete podnijeti u roku od dva mjeseca. U istom dvomjesečnom roku Ured mora zaprimiti vašu uplatu pristojbe za žalbu. Kao i u svakom drugom postupku pri Uredu Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO), želite li podnijeti žalbu, savjetujemo vam da se poslužite ponuđenim internetskim alatom eAppeal koji će vam pomoći da izbjegnete pogreške koje mogu imati za posljedicu nedopuštenost žalbe.
Saznajte više o alatu eAppeal.
Obrazloženje
U obrazloženju se iznose činjenični i pravni razlozi za žalbu koje podnositelj žalbe želi navesti u svojoj žalbi. Obrazloženje se može podnijeti uz obavijest o žalbi ili zasebno, najkasnije četiri mjeseca nakon obavijesti o osporenoj odluci.
I obavijest o žalbi i obrazloženje moraju se podnijeti u pisanom obliku i moraju biti sastavljeni na jeziku postupka ili na jeziku na kojem je donesena odluka koja je predmet žalbe. Mogu se poslati elektroničkim putem, običnom poštom ili putem kurirske službe.
Prvostupanjsko preispitivanje
Po primitku obrazloženja, tajništvo žalbenih vijeća najprije podnosi prvostupanjsku žalbu (obavijest o žalbi i obrazloženje). U slučajevima ex parte, tj. postupcima koji uključuju samo jednu stranku, odjel čija je odluka osporena svoju će odluku ispraviti ako utvrdi da je žalba prihvatljiva i utemeljena; utvrdi li da je žalba neprihvatljiva ili neutemeljena, slučaj se vraća žalbenim vijećima.
Nakon stupanja na snagu Uredbe o žigu EU-a, interlokutorno preispitivanje više se ne provodi u postupcima inter partes.
Postupci ex parte
Nakon što je jednom dovršeno interlokutorno preispitivanje u postupku ex parte, predmet se odmah podnosi predsjedavajućem nadležnog vijeća koji imenuje izvjestitelja.
Postupci inter parte
U postupcima inter partes provodi se nešto drukčiji postupak. U skladu s Poslovnikom žalbenih vijeća, nakon primitka obrazloženja, stranka protiv koje se podnosi žalba može podnijeti svoja očitovanja. Nakon podnesenog odgovora, vijeće strankama može odobriti daljnja podnošenja (odgovora/protuodgovora).
Nakon pisanog dijela postupka predmet se podnosi predsjedavajućem nadležnog vijeća, koji potom imenuje izvjestitelja.
U obje vrste postupka, ako izvjestitelj to smatra opravdanim, obratit će se stranci/strankama kako bi razjasnio sva važna pitanja u vezi sa žalbom. U suprotnom, odluku sastavlja i donosi vijeće. Čim žalbena vijeća donesu odluku, o njoj se obavještavaju stranke.
Opći sud
Na odluke vijeća može se podnijeti žalba pred Općim sudomnajkasnije dva mjeseca od priopćenja obavijesti o odluci. Žalbe se temelje na razlozima utvrđenima člankom 72. stavkom 2. Uredbe o žigu Europske unije i člankom 61. stavkom 2. Uredbe o registriranom dizajnu Zajednice.
Na sve presude Općeg suda može se uložiti žalba pred Sudom Europske unije.