Međunarodna registracija
Madridski protokol nositeljima žigova pruža mogućnost zaštite žigova u nekoliko država uz jednostavno podnošenje jedne prijave izravno u nacionalnom ili regionalnom uredu za žigove.
Za više informacija o Madridskom protokolu posjetite dio našeg mrežnog mjesta naslovljen Strategija i otvorite karticu „Razvoj”.
Više informacija o žigovima u Europskoj uniji.
Međunarodni ured ne ispituje ispunjava li žig sam po sebi uvjete za zaštitu ili je li već registriran jednak ili sličan žig. To je dužnost ureda naznačenih država.
Ako nositelj međunarodne registracije nema prebivalište na području EGP-a (Europski gospodarski prostor), od njega će se zatražiti da imenuje zastupnika za EGP. Ako zastupnik nije imenovan, potvrđuje se odluka o odbijanju u mjeri koja je navedena u privremenom odbijanju.
Više informacija potražite u Smjernicama, dijelu M: Međunarodni žigovi.
Ako postoji bilo koji razlog za odbijanje, EUIPO mora WIPO-u poslati obavijest o privremenom odbijanju u roku od šest mjeseci od ponovne objave. Ako je privremenim odbijanjem obuhvaćen samo dio proizvoda i usluga, a nositelj ne riješi taj problem, samo će ti proizvodi i usluge biti odbijeni, a preostali proizvodi i usluge prihvaćeni.
U roku od 18 mjeseci EUIPO mora obavijestiti WIPO o svim mogućim razlozima za odbijanje naznake EU-a. Razdoblje od 18 mjeseci započinje danom na koji je EUIPO obaviješten o naznaci. Ako prigovor nije pobijen, nositelju se šalje konačna odluka. Moguće je žalbenim vijećima podnijeti žalbu protiv konačne odluke. Nakon što se iscrpi žalbeni postupak i odluka postane konačna, obavijest o odbijanju šalje se WIPO-u.
Ako ne postoje razlozi za odbijanje, Ured WIPO-u šalje privremenu izjavu. Ta se izjava prosljeđuje nositelju, a zatim objavljuje u Međunarodnom glasniku i upisuje u Međunarodni registar.
EUIPO istovremeno obrađuje zahtjeve za priznavanje senioriteta i pretrage. Priznavanje senioriteta ranije registracije moguće je zatražiti putem posebnog službenog obrasca (MM17) koji se prilaže uz međunarodnu prijavu.
Ispitivanje senioriteta temelji se samo na dokumentima koje predoči podnositelj prijave. Priznavanje senioriteta ranije registracije moguće je zatražiti putem posebnog službenog obrasca (MM17) koji se prilaže uz međunarodnu prijavu.
Za prigovore podnesene prije tog razdoblja smatrat će se da su podneseni prvoga dana razdoblja za podnošenje prigovora.
Ako je podnesen prigovor, EUIPO potvrđuje njegovu prihvatljivost te potom obavješćuje WIPO o privremenom odbijanju na temelju postupka prigovora. Ako je prigovor prihvaćen, Ured obavješćuje WIPO o odbijanju međunarodne registracije.
- nacionalnu prijavu žiga za države članice EU-a,
- naznaku države članice koja je potpisnica Madridskog protokola (takozvano „izuzeće”).
Inače možete upotrijebiti jedan od dvaju obrazaca u nastavku.
- WIPO-ov obrazac MM2 na engleskom, francuskom ili španjolskom jeziku (dostupan na mrežnom mjestu WIPO-a) ili
- EUIPO-ov obrazac EM2 na jednom od 23 službena jezika koji su u uporabi u EUIPO-u, dostupan u dvije različite verzije. Prva verzija EUIPO-ova obrasca namijenjena je prijavama na jednom od triju jezika Madridskog protokola (engleski, francuski ili španjolski). Drugi je namijenjen prijavama na jednom od drugih 20 jezika (obje verzije obrasca dostupne su na mrežnom mjestu EUIPO-a).
Više informacija o pristojbama i plaćanjima.
Further information concerning representatives can be found in the Guidelines, Part A, General Rules, Section 5, Professional Representation.
Ako se međunarodna prijava podnese na službenom jeziku Europske unije koji nije i jezik Protokola, potrebno je naznačiti jezik Madridskog protokola (engleski, francuski ili španjolski) koji će biti jezik međunarodne prijave. Ako podnositelj prijave ne priloži prijevode proizvoda i usluga, mora ovlastiti EUIPO za njihov prijevod.
EUIPO provjerava sadržaj i potpunost međunarodne prijave (posebice žigove, nositelja i opseg popisa proizvoda i usluga).
Međunarodna prijava tada se elektroničkim putem prosljeđuje Međunarodnom uredu WIPO-a.
Više informacija o zastupnicima dostupno je u Smjernicama, dijelu M: Međunarodni žigovi.
Obrascu zahtjeva mora se priložiti dodatna stranica na kojoj se navodi popis proizvoda/usluga koji trebaju ostati dio prvotne međunarodne registracije.
Obrazac zahtjeva mora se podnijeti putem službenih sredstava komunikacije, internetom (putem usluge eComm), telefaksom ili poštom / kurirskom dostavom. Želite li svoj zahtjev za razdvajanje podnijeti na internetu, prijavite se u svoje korisničko sučelje (User Area), kliknite na eSearch plus, unesite broj svoje međunarodne registracije i u izborniku „Radnje i poruke” (Actions and communications) odaberite „poslati poruku” (send communication).
Pročitajte naše smjernice o sredstvima komunikacije i Odluku br. EX‑17‑4 izvršnog direktora Ureda od 16. kolovoza 2017. o komunikaciji elektroničkim putem.
Postupak podnošenja zahtjeva za razdvajanje sastoji se od sljedećih koraka:
- korisnik dostavlja zahtjev Uredu podnošenjem obrasca MM22 na jeziku međunarodne registracije;
- EUIPO ispituje zahtjev i prosljeđuje ga WIPO-u (ako je prihvatljiv u okviru naših propisa);
- ako je zahtjev u skladu sa zahtjevima iz pravila 27.a Zajedničkog pravilnika prema Madridskom sporazumu i protokolu, uključujući kad je riječ o plaćanju međunarodne pristojbe, WIPO upisuje razdvajanje i unosi razdvojenu međunarodnu registraciju u međunarodni registar;
- WIPO zatim obavješćuje EUIPO koji unosi razdvojenu prijavu u svoju bazu podataka.
Pitanja i odgovori na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne mogu se upotrijebiti kao pravna referenca. Za više pojedinosti pročitajte Uredbu o žigu Europske unije i Uredbu o dizajnu Zajednice ili Smjernice o žigovima/dizajnima.
Više informacija o tome kako Ured postupa s vašim osobnim podatcima možete pronaći u izjavi o zaštiti podataka.