Ništavost i opoziv (brisanje)
Moguće je opozvati prava nositelja žiga EU-a i proglasiti žig EU-a ništavim. Razlika je u tome što opoziv stupa na snagu s datumom zahtjeva, a proglašenjem ništavosti briše se registracija iz registra žigova Europske unije s retroaktivnim učinkom.
- Zbog izostanka stvarne uporabe. Zakonom je utvrđeno da se žig EU-a mora stvarno upotrebljavati u Europskoj uniji pet godina nakon njegove registracije. Osim toga, uporaba žiga ne smije se prekinuti na više od pet godina.
- Ako je zbog djelovanja nositelja žig postao opće poznati naziv za proizvod ili uslugu za koju je registriran, a nositelj nije poduzeo odgovarajuće mjere da to spriječi.
- Ako zbog uporabe nositelja žig dovodi u zabludu o prirodi, kvaliteti ili zemljopisnom podrijetlu proizvoda i usluga za koje je registriran.
Žig EU-a može se proglasiti ništavim pozivanjem na apsolutne razloge u sljedećim slučajevima.
- Ako je žig EU-a registriran unatoč postojanju apsolutnih razloga za odbijanje (točnije, ako je žig bio nerazlikovan ili opisan).
- Ako je podnositelj prijave postupio u zloj vjeri prilikom podnošenja prijave. To se uglavnom odnosi na slučajeve u kojima je podnositelj prijave htio ostvariti nedopuštene ciljeve prilikom podnošenja prijave žiga.
- Iz istih razloga koji vrijede i za podnošenje prigovora.
- Ako postoji drugo ranije pravo u državi članici prema kojemu uporaba predmetnog žiga može biti zabranjena. To se konkretno odnosi na pravo na naziv, pravo na osobnu sliku, autorsko pravo i pravo industrijskog vlasništva kao što je pravo na industrijski dizajn.
Dodatne informacije nalaze se u Smjernicama, Dio D – Opoziv ili proglašenje ništavosti, 1. odjeljak – Postupak
Ne postoji vremensko ograničenje za podnošenje zahtjeva za brisanje. No ako nositelj ranijeg prava svjesno trpi uporabu kasnijeg žiga EU-a pet uzastopnih godina, više nema pravo podnijeti zahtjev za proglašenje ništavosti iz relativnih razloga (ograničenje prava kao posljedica trpljenja).
Za dodatne informacije u pogledu zahtjeva za brisanje pogledajte Smjernice, Dio D – Opoziv ili proglašenje ništavosti, 1. odjeljak – Postupak.
Za više pojedinosti o pristojbama za zahtjev za opoziv ili proglašenje ništavosti pogledajte odjeljak o pristojbama.
Za dodatne informacije u pogledu zahtjeva za brisanje vidjeti Smjernice, Dio D – Opoziv ili proglašenje ništavosti, Odjeljak 1. – Postupak.
Za dodatne informacije vidjeti Napomene uz zahtjev za proglašenje ništavosti žiga Europske unije.
Za dodatne informacije vidjeti Smjernice, Dio D – Opoziv ili proglašenje ništavosti, Odjeljak 1. – Postupak.
Za dodatne informacije vidjeti Smjernice, Dio C – Prigovor, Odjeljak 1. – Postupovna pitanja.
Za dodatne informacije pogledajte Smjernice, dio D, Zahtjev za brisanje, 1. odjeljak, Postupak.
Pitanja i odgovori na ovoj stranici služe samo u informativne svrhe i ne mogu se upotrijebiti kao pravna referenca. Za više pojedinosti pročitajte Uredbu o žigu Europske unije i Uredbu o dizajnu Zajednice ili Smjernice o žigovima/dizajnima.
Više informacija o tome kako Ured postupa s vašim osobnim podatcima možete pronaći u izjavi o zaštiti podataka.