Fellebbezés
Ki nyújthat be fellebbezést?
Bárki nyújthat be fellebbezést, aki úgy véli, hogy egy határozat hátrányosan érinti.
A védjeggyel kapcsolatos határozattal szembeni fellebbezés díja 720€, míg a formatervezési mintával kapcsolatos határozattal szembeni fellebbezés díja 800€.
A fellebbezés határideje és formája
Különbséget kell tenni a fellebbezés és az indoklás között. További információkért kattintson az alábbi szövegdobozokra.
-
A vitatott határozat kézbesítése
-
2 hónap
-
4 hónap
A fellebbezés
A vitatott határozat kézbesítésétől számítva Önnek két hónap áll rendelkezésére a fellebbezés benyújtására. Ezzel egyidejűleg fellebbezési díjat kell fizetni, amelynek ezen a két hónapos határidőn belül be kell érkeznie a Hivatalhoz. Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) előtt zajló egyéb eljárásokhoz hasonlóan, ha fellebbezést szeretne benyújtani, akkor javasoljuk, hogy az online fellebbezési eszközt használja, így elkerülheti azokat a hibákat, amelyek következtében a fellebbezés elfogadhatatlannak minősülhet.
További információk az e-fellebbezéssel kapcsolatban
Az indoklás
Az indoklás a fellebbezés ténybeli és jogi indokait ismerteti, amelyekre a fellebbező hivatkozni kíván. Ezt a fellebbezéssel együtt vagy külön kell benyújtani, a vitatott határozat kézbesítésétől számított négy hónapon belül.
Mind a fellebbezést mind pedig az indoklást írásban kell benyújtani az eljárás nyelvén vagy azon a nyelven, amelyen a fellebbezés tárgyát képező határozatot kiadták. A benyújtás történhet elektronikus úton, postai úton vagy futárszolgálattal.
Első fokú felülvizsgálat
Az indoklás beérkezése után a fellebbezési tanács hivatala a fellebbezést (fellebbezés és indoklás) első fokú felülvizsgálatra utalja. Ex parte ügyekben (amelyekben csak egy érintett fél van) a megtámadott határozatot hozó szervezeti egység javítja határozatát, amennyiben a fellebbezést elfogadhatónak és megalapozottnak tartja; ellenkező esetben az ügyet visszaküldik a fellebbezési tanácsoknak.
Az európai uniós védjegyrendelet hatályba lépése óta a saját hatáskörben végzett jogorvoslatra inter parte ügyekben nem kerül sor.
Ex parte ügyek
Miután az ex parte ügyben lezajlott az előzetes felülvizsgálat, az aktát azonnal továbbítják az illetékes fellebbezési tanács elnökének, aki előadót jelöl ki.
Inter parte ügyek
Inter parte ügyek esetén az eljárás a fentiektől némileg eltér. A fellebbezési tanácsok eljárási szabályzatával összhangban az indoklás beérkezése után az alperesnek joga van észrevételeket benyújtani. Miután ez megtörtént, a fellebbezési tanács a felek részére további dokumentumok benyújtását engedélyezheti (válasz/viszontválasz).
Az eljárás írásbeli részének befejeződése után az aktát továbbítják az illetékes fellebbezési tanács elnökének, aki előadót jelöl ki.
Mindkét típusú eljárásra érvényes, hogy az előadó felveheti a kapcsolatot az érintett féllel/felekkel a fellebbezést érintő fontos kérdések tisztázása céljából, amennyiben ezt célszerűnek tartja. Egyéb esetben a fellebbezési tanács határozatot hoz és megszövegezi azt. Miután a fellebbezési tanács meghozta határozatát, arról a felek értesítést kapnak.
Törvényszék
A fellebbezési tanácsok határozatai ellen fellebbezés nyújtható be a Törvényszéknél a határozat kézbesítésétől számított két hónapon belül. Az ilyen fellebbezések alapját az európai uniós védjegyrendelet 72. cikkének (2) bekezdése és a lajstromozott közösségi formatervezési mintáról szóló rendelet 61. cikkének (2) bekezdése képezi.
A Törvényszék valamennyi ítélete ellen fellebbezni lehet az Európai Unió Bíróságánál.