Bejelentési és lajstrombavételi eljárás
További információ.
- e‑benyújtás – internetes bejelentés a User Area felületen;
- postai úton;
- különleges futárszolgálat igénybevételével.
Ezen kívül a Hivatal öt hivatalos nyelve közül (angol, francia, német, olasz és spanyol) második nyelvet is meg kell jelölni. A második nyelvnek kötelezően el kell térnie a kiválasztott elsődleges nyelvtől, és az esetleges felszólalási és/vagy törlési eljárások nyelveként szolgál.
Konkrét üggyel kapcsolatos levelezés minden esetben az alábbiak útján nyújtható be:
- User Area;
- posta;
- különleges futárszolgálat;
- személyes kézbesítés (*).
* Személyes kézbesítés: kérjük, hogy minden egyes benyújtani kívánt aktához töltsék ki és hozzák magukkal iratátvételi elismervényünket két példányban. Megjegyzendő, hogy 2017. október 1-jétől az európai uniós védjegyekkel kapcsolatos bármilyen irat személyes kézbesítése nem elfogadható. A személyes kézbesítés útján benyújtott bármely ilyen dokumentumot át nem vettnek tekintünk.
A jelen közlemény angol és bármely más nyelvű változata közötti eltérés vagy ellentmondás esetén az angol nyelvű változat az irányadó.
További információ az új európai uniós védjegyrendelettel kapcsolatos gyakori kérdések weboldalon található.
Nagyon fontos, hogy a vállalkozásához igazodó áru- és szolgáltatásosztályokat jelentsen be, mert ez közvetlenül befolyásolja az európai uniós védjegye oltalmának módját.
A Nizzai osztályozásról további tudnivalók a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) honlapján találhatók a http://www.wipo.int címen.
Bejelentés benyújtása előtt a felhasználók:
- kereshetnek a HDB tartalmában a Hivatal TMclass eszköze segítségével;
- használhatják az Árujegyzék összeállítása eszközt, amely a HDB-ben szereplő terminológia alapján végigvezeti őket az áru- és szolgáltatásjegyzék összeállításán.
Ha az EU védjegybejelentése nyilvántartásba vétele után új áru- és/vagy szolgáltatásosztállyal szeretné kiegészíteni azt, akkor új EU védjegybejelentést kell benyújtania, amelyben megjelöli a lefedni kívánt új osztályokat.
Bővebb információ az áru- és/vagy szolgáltatásosztályokról.
A Hivatal a védjegy ábrázolásának módosításai ügyében nagyon szigorúan jár el. A további részletekért kérjük, olvassa el az Iránymutatás, B. rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alaki követelmények 15. bekezdését.
- Előre fizessen: ha folyószámlán keresztül fizet, vegye figyelembe, hogy hozzá kell járulnia az azonnali terheléshez. Ha banki átutalással fizet, az átutalást közvetlenül a bejelentés benyújtása után el kell indítania. Kérjük, hogy az átvételi elismervényen megadott banki tranzakciós kódot használja.
- Vegye igénybe a bankjánál felhasználható, előre elkészített nyomtatványt (amely a bejelentés benyújtása után kapott visszaigazolási elismervényben található).
- A megfelelő áruk és szolgáltatások kiválasztásával eleget kell tennie a Fast Track ügyintézés felhasználási feltételeinek* (a további tudnivalókat a harmonizált adatbázisban tudja elolvasni).
* Ha a vizsgálati eljárás során nem találunk semmit, ami kifogásolható lenne, az anyagát gyorsabban fogjuk kezelni.
További információk a teljes lajstrombavételi folyamatról, amely kiterjed a közzétételig tartó folyamatra is.
További tudnivalók:
- jogosultság („EGT-n kívüli bejelentők” lapfül)
- hivatásos képviselet
A feltétlen kizáró okokat az EUVR 7. cikke sorolja fel. Az ebben a szakaszban el nem utasított védjegybejelentéseket közzéteszik. Lásd a teljes lajstromozási munkafolyamatot.
A feltétlen kizáró okokat meg kell különböztetnünk a viszonylagos kizáró okoktól, amelyek vizsgálatára csak akkor kerül sor, ha az európai uniós védjegybejelentés közzététele után bármely harmadik fél egy vagy több felszólalást jelent be egy vagy több ütköző korábbi jog, például korábbi védjegy alapján.
Az EUIPO a viszonylagos kizáró okokat hivatalból nem vizsgálja. Ezeket csak harmadik felek vethetik fel az európai uniós védjegy lajstromozása utáni felszólalási vagy törlési eljárás során. Tudja meg, hogy mik a megfelelő díjak, és ellenőrizze a különbségeket a „Felszólalás” lapfül kiválasztásával a Lajstrombavételi folyamat oldalon.
A felszólalásban vagy megsemmisítési kérelemben hivatkozott korábbi jogok hátrányosan befolyásolják az európai uniós védjegy lajstromozását, még akkor is, ha csak az Európai Unió egy tagállamában állnak fenn. Ellenben nem túl gyakoriak olyan esetek, amikor a bejelentést amiatt kell elutasítani, mert a védjegy egy megkülönböztetésre nem alkalmas, leíró jellegű vagy általános fogalom az Európai Uniónak csak egy nyelvén (és nem a fő világkereskedelmi nyelvek egyikén). Az EUIPO előtt indított felszólalási vagy törlési eljárás ezekben az esetekben bőséges mozgásteret biztosít az ügy peren kívüli rendezéséhez.
További információ az európai uniós védjegy felhasználásáról és védelméről szóló részben.
Amennyiben az európai uniós védjegyoltalom megszűnik, a védjegy bizonyos tagállamokban érvényes védjeggyé alakítható. Az átalakítás különösen az európai uniós védjegy egységes jellegével kapcsolatos esetleges problémák leküzdésére alkalmas.
Ha például az európai uniós védjegy esetében egy vagy több országban feltétlen kizáró okok miatt, illetve egy vagy több országban érvényes korábbi védjegyen alapuló felszólalás következtében lajstromozási problémák adódnak, az európai uniós védjegy bejelentője kérheti az európai uniós védjegy átalakítását egyedi, nemzeti védjegybejelentéssé az ezen okok által nem érintett más országokban.
A nemzetközi lajstromozás EU tagállami nemzeti védjegybejelentéssé, illetve a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) által létrehozott Madridi Megállapodás, illetve a Madridi Jegyzőkönyv szerződő feleinek a megjelölésévé alakítható át.
A további részleteket az Iránymutatás, E. rész, A lajstrommal kapcsolatos műveletek, 2. szakasz, Átalakítás részben lehet megtekinteni.
Az átalakítás (transzformálás) lehetővé teszi a központilag megtámadott védjegy közvetlen európai uniós védjegybejelentéssé alakítását, ám nem teszi lehetővé az uniós megjelölés nemzeti bejelentéssé alakítását (konvertálását).
Az átalakítás (konvertálás) elveiről és alaki követelményeiről további tudnivalók az Iránymutatás, E. rész, A lajstrommal kapcsolatos műveletek, 2. szakasz, Átalakítás és az M. rész, Nemzetközi védjegyek részekben találhatók.
Összetett űrlapunkat úgy alakítottuk ki, hogy figyelmeztesse Önt, hogy bejelentése mikor Fast Track bejelentés, és mikor nem. Ha bejelentése nem felel meg a Fast Track feltételek bármelyikének, az űrlap ezt jelezni fogja. Ekkor eldöntheti, hogy javítja-e az űrlapon jelzett hiányosságokat, vagy inkább a szokásos ügyintézést választja. A standard bejelentések közzététele a fizetés után 8–11 héten belül megtörténik.
Ha védjegybejelentése megfelel a Fast Track ügyintézés feltételeinek, az eSearch plus szolgáltatásban a védjegy idővonala felett megjelenik a Fast Track embléma.
Lásd a Fast Track ügyintézés feltételeinek teljes felsorolását.
Az azonosító számot a Hivatal adja ki, hogy azonosítsa a bejelentőket és a képviselőket.
Miután az EUIPO a bejelentőhöz vagy képviselőhöz már hozzárendelt azonosító számot, a jövőbeli bejelentéseken elegendő ennek az azonosító számnak a feltüntetése a bejelentő vagy képviselő nevével együtt.
Azonosító szám nélkül a bejelentőkre vagy képviselőkre vonatkozó összes mezőt ki kell tölteni.
- a User Area felületen létrehozott webes felhasználói fiókkal;
- az összetett űrlapunk segítségével.
- valamely vállalkozás áruit vagy szolgáltatásait megkülönböztesse más vállalkozások áruitól vagy szolgáltatásaitól; és
- amely olyan megjelenítéssel bír, hogy az illetékes hatóságok és a nyilvánosság világosan és pontosan meg tudja állapítani az oltalom tárgyát.
Az európai uniós védjegyrendelet végrehajtási rendelete (EUV Vhr.) egyedi szabályokat és követelményeket állapít meg a védjegyek legelterjedtebb típusaira nézve.
Weboldalunkon további példákat talál a védjegyekről és típusaikról.
- kizárólag ábrákat tartalmazó elemek;
- szöveges és ábrákat tartalmazó elemek vagy más grafikai elemek kombinációja;
- nem szabvány betűkészletet használó szöveges elemek;
- színes szöveges elemek;
- több sorban megjelenő szöveges elemek;
- nem az EU hivatalos nyelveinek ábécéjéből származó betűk;
- olyan megjelölések, amelyek billentyűzettel nem jeleníthetők meg;
- a fentiek kombinációi.
További információk az európai uniós védjegyre vonatkozó jogszabályokról.

A nyilatkozatnak egyértelműnek és félreérthetetlennek kell lennie, például „Visszavonom az XYZ számú EU védjegybejelentést”.
Lévén, hogy a Hivatalnál nincs rendszeresítve papíralapú nyomtatvány az EU védjegybejelentések visszavonására, a közlemény elküldhető az Ön User Area felületéről vagy levélben is (e-mailben nem fogadjuk el).
Az európai uniós védjegyrendelet (EUVR) szerint külön rendelkezések vonatkoznak az együttes védjegyek oltalmára. Az áruk vagy szolgáltatások földrajzi eredetének megjelölésére szolgáló jelzés nem akadályozza az együttes védjegy lajstromozását. Ezzel szemben az EU egyéni védjegynél földrajzi jelzés nem lajstromozható.
Az együttes védjegy bejelentőjének a benyújtástól számított két hónapon belül be kell nyújtania a védjegy használatára irányadó szabályokat.
További információt az európai uniós védjegyrendelet (EUVR) 74–82. cikkeiben, valamint az Iránymutatás, B. rész, Vizsgálat, 4. szakasz, Feltétlen kizáró okok 15. fejezetében (Európai uniós együttes védjegyek) talál.
A különböző költségekre vonatkozó további tudnivalókat a közvetlenül az EUIPO felé fizetendő díjak oldalon kell ellenőrizni.
Az „egyezmény szerinti elsőbbség” időben korlátozott jog, amely a védjegy első szabályszerű bejelentésével indul. Szabályszerű nemzeti bejelentés minden olyan bejelentés, amely elégséges annak megállapítására, hogy azt melyik napon nyújtották be az érintett országban, függetlenül a bejelentés további sorsától (Párizsi Egyezmény 4. cikk (3) bekezdése). Az első bejelentéstől számított 6 hónapig igényelhető.
Az elsőbbségi igényeket az európai uniós védjegybejelentéssel együtt vagy az európai uniós védjegybejelentéssel azonos napon benyújtott külön közleményben kell benyújtani. Az „egyezmény szerinti elsőbbségre” vonatkozó elvek és alaki követelmények kapcsán további részletek az Iránymutatás, B. rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alaki követelmények 15. pontjában, valamint a jogalkotási reformmal kapcsolatos gyakori kérdések külön részben találhatók.
Figyelembe kell venni, hogy a Hivatal az elsőbbségi kérelmet „benyújtottként” teszi közzé, tehát a Hivatal nem vizsgálja az elsőbbségi kérelem érvényességét.
Az elsőbbségi vagy időbeli elsőbbségi igényekhez mellékelni szükséges bizonyítékokra (a vonatkozó első bejelentés másolata, nyelv és határidők) vonatkozó tudnivalókat lásd Hivatal elnökének EX-05-5. határozatában (2005.06.01.).
További magyarázatért lásd: Iránymutatás, B. rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alaki követelmények.
Az összetett űrlapunkon további információt talál az online bejelentése elsőbbségre vonatkozó igénnyel történő kiegészítéséről.
A kiállítási elsőbbségre vonatkozó elvek és alaki követelmények kapcsán további részletek az Iránymutatás, B. rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alaki követelmények 16. pontjában (Kiállítási elsőbbség) találhatók.
Az időbeli elsőbbségre vonatkozó elvek és alaki követelmények kapcsán további részletek az Iránymutatás, B. rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alaki követelmények 17. pontjában (Szenioritás) találhatók.
Az elsőbbségi vagy időbeli elsőbbségi igényekhez mellékelni szükséges bizonyítékokra vonatkozó tudnivalókat lásd a Hivatal elnökének EX-05-5. határozatában (2005.06.01.).
További magyarázatért lásd: Iránymutatás, B. rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alaki követelmények.
Az összetett űrlapon további információkat talál az online bejelentése időbeli elsőbbségre vonatkozó igénnyel történő kiegészítéséről.
Az időbeli elsőbbség (szenioritás) európai uniós védjegyrendelet alapján jelentkező egyedüli joghatása, hogy ha az európai uniós védjegy jogosultja a korábbi védjegyről lemond vagy hagyja az oltalmi időt megújítás nélkül lejárni, a védjegyjogosultat továbbra is megilletik a korábbi védjegyoltalomból eredő jogok ugyanúgy, mintha a korábbi védjegy oltalma nem szűnt volna meg.
Megjegyzendő, hogy időbeli elsőbbség csak korábbi lajstromozásra kérhető, azaz korábbi bejelentésre nem.
Az európai uniós védjegyek lajstromozása kizárólagos jogokat biztosít a jogosultak számára. Az európai uniós védjegyoltalomból eredő jogok alapján harmadik felekkel szemben a védjegy lajstromozása meghirdetésének napjától lehet fellépni.
Az európai uniós védjegy-lajstromozási eljárásra vonatkozó további információkat a Lajstrombavételi folyamat oldalon talál.
- a bejelentés vizsgálata;
- felszólalás (csak ha az európai uniós védjegy bejelentésével kapcsolatban valaki felszólalással élt);
- lajstromba vétel.
A megújítási kérelem interneten nyújtható be a megújítási kérelem űrlapon.
Az európai uniós védjegy megújításával kapcsolatos további információkat az alábbiakban kell ellenőrizni:
- Iránymutatás, E. rész, A lajstrommal kapcsolatos műveletek, 4. szakasz, Megújítás;
- a Kezelés oldal; és
- a Megújítások rész a honlapon.
A lajstromozáshoz a védjegynek „inherensen megkülönböztetőnek” kell lennie, ami azt jelenti, hogy megkülönböztető, nem leíró jellegű, és nem tartalmaz olyan szavakat vagy jelzéseket, amelyek a hétköznapi nyelvben használatosak. E szabály alóli kivételként azonban a megjelölés lajstromozható, ha a bejelentő a védjegy használat révén szerzett megkülönböztető képességére vonatkozó bizonyítékot nyújt be. Ebben az esetben bizonyítania kell, hogy az érintett nyilvánosság jelentős része védjegyként ismeri el a megjelölést (azaz a bejelentésben szereplő árukat és szolgáltatásokat egy adott vállalkozástól származóként azonosítják).
A Hivatal saját kezdeményezésére soha nem vizsgálja a védjegy szerzett megkülönböztető képességét, csak akkor, ha azt a bejelentő kifejezetten kéri. A szerzett megkülönböztető képességre vonatkozó igényt kiegészítő igényként vagy elsődleges igényként kell benyújtani.
További információk az Útmutatóinkban találhatók.
Ha Ön kiegészítő igényt nyújt be, a bejelentés vizsgálata két szakaszból áll. A Hivatal először csak a megjelölés megkülönböztető képességéről határoz, és amikor ez a határozat véglegessé válik, csak akkor foglalkozik a szerzett megkülönböztető képességre vonatkozó igénnyel, és hoz arról hivatalos határozatot. Mindkét határozat saját jogon és saját határidőn belül megtámadható.
A bejelentő dönti el, hogy milyen típusú igényt nyújt be. Ez az érdekétől függ, például a lajstromozási eljárás gyorsaságától, a használat révén szerzett megkülönböztető képesség alátámasztására szolgáló bizonyítékok gyűjtésének nehézségeitől, vagy akár a védjegyben rejlő (inherens) megkülönböztető képességre vonatkozó végső döntés fontosságától.
További információk az Útmutatóinkban találhatók.
Az igények benyújthatók a lajstromozás iránti kérelemben, vagy mindaddig, amíg a Hivatal első kifogásával kapcsolatos észrevételek benyújtására rendelkezésre álló határidő nem járt le.
Az igény önmagában nem elegendő; egyértelműen és pontosan meg kell határozni, hogy elsődleges vagy kiegészítő igényről van-e szó. Ha az igény típusa nem egyértelmű, a Hivatal hiánypótlásra felszólító levelet állít ki, és a pontosításra határidőt szab a bejelentő számára.
További információk az Útmutatóinkban találhatók.
Ha a bejelentő az első kifogásra vonatkozó levélre válaszul elsődleges igényt tesz, de egyidejűleg nem nyújt be bizonyítékot, a Hivatal olyan közleményt ad ki, amelyben felkéri a bejelentőt, hogy 2 hónapon belül nyújtsa be a bizonyítékokat.
Az itt megadott kérdések és válaszok csak tájékoztató jellegűek, és nem szolgálnak jogi hivatkozás alapjául. További részletek az Európai uniós védjegyrendeletbenés a közösségi formatervezési mintáról szóló rendeletben vagy a védjegyről, illetve formatervezési mintáról szóló útmutatóban találhatók.
A személyes adatoknak a hivatalnál történő kezeléséről bővebb tájékoztatás az adatvédelmi nyilatkozatban található.