Alapvető kérdések
A közösségi formatervezési minták két típusba sorolhatók:
- lajstromozás nélkül oltalomban részesülő közösségi formatervezési minta; valamint
- lajstromozott közösségi formatervezési minta.
A formatervezési minta nem tekinthető azonban nyilvánosságra jutottnak pusztán abból az okból, hogy azt harmadik személynek kifejezett vagy hallgatólagos titoktartási kötelezettség terhe mellett mutatják be.
Az oltalomból eredő jogok azonban különböznek. A lajstromozott közösségi formatervezési minta kizárólagos jogot biztosít a jogosultnak arra, hogy az oltalommal rendelkező formatervezési mintát megtestesítő termékeket felhasználja, előállítsa, kínálatába felvegye, forgalomba hozza, importálja, exportálja vagy raktáron tartsa, és megakadályozza, hogy mások ezt tegyék a kérdéses formatervezési mintát megtestesítő termékeikkel, amelyek nem tesznek eltérő összbenyomást.
A lajstromozás nélkül oltalomban részesülő közösségi formatervezési minta a formatervezési minta kereskedelmi hasznosításának megakadályozására csak abban az esetben jogosít fel, ha a hasznosítás utánzás következménye. Következésképpen, ha a formatervezési mintát egy második szerző az első szerzőtől függetlenül hozta létre (más szóval a második szerző bizonyítani tudja, hogy nem volt tudomása az oltalomban részesülő formatervezési minta létezéséről), nem áll fenn jogsértés.
További információ a szellemi tulajdon összefüggésében értelmezett formatervezési minta koncepciójával kapcsolatban.
További információ a Formatervezési minták az Európai Unióban oldalon található.
További információkért lásd a formatervezési minta lajstromozásának érvényességi időszaka és annak alkalmazása részt.
Ez az alábbi egyszerűsített alaki követelmények teljesülését teszi lehetővé:
- egyetlen bejelentés;
- egynyelvű bejelentés;
- egyetlen igazgatási központ;
- egyetlen kérelem kezelése;
- egyszeri fizetés;
- többes bejelentés lehetősége (azaz egy bejelentésben több formatervezési mintát, például hasonló termékek egész csoportját is lehetőség van benyújtani);
- annak érdekében, hogy a versenytársak ne értesüljenek a formatervezési mintáról, annak nyilvánosságra hozatalát akár 30 hónapig lehetőség van elhalasztani.
További információkért lásd a Közösségi formatervezési minta előnyeiről szóló részt.
Az oltalom a formatervezési minta tárgyát képező termék megjelenésére vonatkozik, bár bizonyos anyagok, például a fa szerepet játszhat a termék külső megjelenésében.
Az oltalomból eredő jog nem biztosít kizárólagos jogot arra, hogy az adott termék fából készüljön. A versenytársak előállíthatják termékeiket fából, ha a formatervezési minta megfelel az újdonság és az egyéni jelleg követelményének.
Példák formatervezési mintákra.
Formatervezési minta bejelentésének feltételei.
Ha ezek láthatók az összetett termék normál használata közben, akkor végső soron részesülhetnek oltalomban, azonban annak terjedelme korlátozott lesz. Lehetőség van ilyen lajstromozott összetevők/alkatrészek előállítására és értékesítésére az eredeti termék helyreállítása céljából anélkül, hogy az sértené a lajstromozott közösségi formatervezési mintával kapcsolatos jogot. Ha ezek az összetevők/alkatrészek nem láthatók a normál használat során, részesülnek ugyan a lajstromozás jelentette oltalomban, azonban a közösségi formatervezési minták által biztosított jogi oltalom nem vonatkozik rájuk, mivel az EUIPO semmilyen érdemi vizsgálatot nem végez lajstromozás előtt.
További információkhoz lásd:
- A Tanács 6/2002/EK rendelete (2001. december 12.) a közösségi formatervezési mintáról, 8. cikk:
- A formatervezési mintákkal kapcsolatos jelenlegi gyakorlat.
A szerkezetileg összekapcsolható rendszer az előre gyártott elemekből állóval ellentétben általában nem teszi lehetővé alternatív konfigurációk kialakítását.
A „szerkezetileg összekapcsolható” elemeket érintő bejelentés részesül ugyan a lajstromozás jelentette oltalomban, azonban a közösségi formatervezési minták által biztosított jogi oltalom nem vonatkozik rájuk, mivel az EUIPO semmilyen érdemi vizsgálatot nem végez lajstromozás előtt.
A közösségi formatervezési minta oltalomban részesül, ha a benyújtás pillanatában megfelel az újdonság és egyéni jelleg követelményének. A közösségi formatervezési mintából eredő oltalom kiterjed azon termék rajzolatára, körvonalára, színére, alakjára és/vagy szerkezetére, amelyre a mintát alkalmazzák, vagy amelynek a minta részét képezi.
Térbeli európai uniós védjegy lajstromozására akkor kerül sor, ha a termék maga olyan megjelölésnek minősül, amely megkülönbözteti a bejelentő áruit más, hasonló üzleti tevékenységet folytató személy vagy vállalkozás áruitól. Az EU védjegy által nyújtott oltalom magának a megjelölésnek a megkülönböztető képességéhez kapcsolódik, összehasonlítva az összetéveszthetőségre okot adó, vizuális, hangzásbeli vagy fogalmi hasonlósággal bíró, azonos ábrázolásokkal vagy megjelölésekkel.
Lehetőség van például a csomagolást mind európai uniós védjegyként, mind lajstromozott közösségi formatervezési mintaként oltalom alá helyezni, ha megfelel a vonatkozó jogi követelményeknek: az új alak a vállalat áruinak/szolgáltatásainak szinonimájává válik, és később lajstromozott védjeggyé, illetve – egyéni jellege vagy újdonsága alapján – lajstromozott közösségi formatervezési mintává válhat.
Térbeli védjegyre példák az Irányelvek, B rész, Vizsgálat, 2. szakasz, Alakiságok, 9.3. pont alatt találhatók.
További információk a .
Az újdonság követelménye nem vonatkozik a védjegyekre, a megkülönböztető képesség követelménye pedig nem vonatkozik a formatervezési mintákra.
A védjegy érvényességének nincs időbeli korlátja (10 éves időszakokra korlátlanul megújítható), ezzel szemben a lajstromozott közösségi formatervezési minta a benyújtástól számítva legfeljebb 25 évre hosszabbítható meg.
A szabadalmakkal kapcsolatos további információkhoz lásd az Európai Szabadalmi Lajstromot.
A formatervezési minta csak a termék megjelenését határozza meg. A termék rendeltetése tekintetében nem nyújt oltalmat.
Ha szabadalommal és formatervezési minta lajstrombavételével is szeretné a terméket oltalom alá helyeztetni (ugyanis egy új termék új funkciókkal és új megjelenéssel is rendelkezhet), a bejelentések időzítése alapvető fontosságú, mivel ügyelni kell arra, hogy a jogok bármelyikének közzététele ne legyen ellentétes a másik bejelentés újdonságával.
- A formatervezési minta és más szellemi tulajdonjogok közötti különbségekkel és hasonlóságokkal kapcsolatos további információk: Kapcsolat más szellemi tulajdonjogokkal (szabadalmak, szerzői jog és védjegyek) * Bejelentkezés szükséges.
- További információk a lajstromozott közösségi mintaoltalmakról (RCD).
- További információk a szellemi tulajdonjogi alapokról.
További információk a használatiminta-oltalomról rendelkező országok és régiók listájáról.
Ha a formatervezési mintát a közzététel halasztási időszakát követően szeretné nyilvánosságra hozni, ki kell fizetnie a közzétételi díjat, és szükség esetén a benyújtás vagy az elsőbbség időpontjától számítva legfeljebb 27 hónapon belül el kell küldenie a formatervezési minta ábráját (ha a benyújtás mintapéldányt tartalmazott).
További információk a formatervezési minta közzétételéről.
További információk a díjakról és költségekről.
Ez különösen hasznos a kisvállalkozások számára, akik gyakran nincsenek megfelelő erőforrások birtokában az olyan formatervezési minták rendszeres jelleggel történő lajstromoztatásához, amelyek piaci sikeressége bizonytalan.
További információk.
További információkhoz lásd a formatervezési minta bejelentésére vonatkozó tippeket és bevált gyakorlatokat.
További információ a DesignEuropa-díjról és a pályázás módjáról.
Az itt megadott kérdések és válaszok csak tájékoztató jellegűek, és nem szolgálnak jogi hivatkozás alapjául. További részletek az Európai uniós védjegyrendeletbenés a közösségi formatervezési mintáról szóló rendeletben vagy a védjegyről, illetve formatervezési mintáról szóló útmutatóban találhatók.
A személyes adatoknak a hivatalnál történő kezeléséről bővebb tájékoztatás az adatvédelmi nyilatkozatban található.