Nemzetközi lajstromozás
A rendszer az ipari formatervezési minta jogosultja számára lehetőséget nyújt arra, hogy a WIPO Nemzetközi Irodájához történő egyetlen bejelentés egyetlen nyelven történő benyújtásával, egyetlen díjcsoport egyetlen pénznemben (svájci frankban) történő megfizetésével a szerződő felek területén formatervezésiminta-oltalomban részesüljön.
A Hágai Megállapodás a következő két különböző „szövegből” áll: az 1960. évi Hágai Szövegből és az 1999. évi Genfi Szövegből. Mindkét Szöveg különböző jogi rendelkezéseket tartalmaz. Elvileg az országok szabadon választhatnak, hogy melyik Szöveghez kívánnak csatlakozni. A nemzetközi kormányközi szervezetek, mint például az EUIPO, azonban csak a Genfi Szöveg részes felei lehetnek. A Genfi Szöveg teljes körűen 2004. április 1-jén lépett hatályba. Az Európai Unió a Genfi Szöveget 2007. szeptember 24-én akkreditálta, és a Szöveg az EU-t illetően 2008. január 1-jén lépett hatályba.
A Genfi Szöveg szerződő feleivel kapcsolatos további tájékoztatásért látogasson el a WIPO weboldalára.
A csatlakozás másik következménye, hogy az EU megjelölhető nemzetközi lajstromozásban. Ha az EUIPO nem állapít meg elutasítást ilyen nemzetközi lajstromozás tekintetében, az a közösségi formatervezési mintával azonos hatállyal fog rendelkezni az Unió területén.
Amennyiben a nemzetközi lajstromozás iránti bejelentést tévedésből az EUIPO-hoz nyújtják be, az EUIPO nem továbbítja a bejelentést a WIPO-nak, és azt a feladónak sem küldi vissza.
A bejelentéssel kapcsolatos további információkért lásd az Irányelvek, lajstromozott közösségi mintaoltalom bejelentések vizsgálata című részt.
A bejelentéssel kapcsolatos további információkért lásd az Irányelvek, lajstromozott közösségi mintaoltalom bejelentések vizsgálata című részt.
A bejelentéssel kapcsolatos további információkért lásd az iránymutatások, lajstromozott közösségi mintaoltalom bejelentések vizsgálata című részt.
Ez a nemzetközi értesítő a WIPO weboldalán érhető el, és azt hetente aktualizálják.
A lajstromozásra vonatkozó további információk.
Ha az EUIPO kizáró okot talál, elutasításról szóló értesítést küld a WIPO-nak, megelőzve, hogy a nemzetközi lajstromozás hatályba lépjen az Unió területén belül. A WIPO továbbküldi az elutasításról szóló értesítést a nemzetközi lajstromozás jogosultjának, aki az észrevételeit közvetlenül az EUIPO-nak benyújtva válaszolhat rá.
Ha a bejelentő észrevételei megszüntetik a kizáró okokat, az EUIPO visszavonja az elutasítást, és értesíti erről a WIPO-t. Ilyen esetben a nemzetközi lajstromozás ugyanazzal a hatállyal bír az Unió területén, mint a lajstromozott közösségi formatervezési minták.
Az itt megadott kérdések és válaszok csak tájékoztató jellegűek, és nem szolgálnak jogi hivatkozás alapjául. További részletek az Európai uniós védjegyrendeletbenés a közösségi formatervezési mintáról szóló rendeletben vagy a védjegyről, illetve formatervezési mintáról szóló útmutatóban találhatók.
A személyes adatoknak a hivatalnál történő kezeléséről bővebb tájékoztatás az adatvédelmi nyilatkozatban található.