Nemzetközi lajstromozás
A Madridi Jegyzőkönyv a védjegyjogosultak számára lehetővé teszi, hogy védjegyük, egyetlen bejelentés saját nemzeti vagy regionális védjegyhivatalukhoz történő közvetlen benyújtásával, több országban oltalmat élvezzen.
A Madridi Jegyzőkönyvvel kapcsolatos további tájékoztatásért, kérjük, látogasson el a honlapunk stratégia című részére, és kattintson a „fejlesztés” lapfülre.
További információk: Védjegyek az Európai Unióban.
A nemzetközi iroda nem vizsgálja, hogy a védjegy részesülhet-e oltalomban, vagy hogy lajstromoztak-e már azonos vagy hasonló védjegyet; ez a megjelölt országok hivatalainak feladata.
Ha a nemzetközi lajstromozás jogosultja az EGT (Európai Gazdasági Térség) területén nem rendelkezik lakhellyel, EGT-képviselőt kell megjelölnie. Képviselő megjelölésének hiányában az elutasítás az ideiglenes elutasításban megállapított mértékben kerül megerősítésre.
További tájékoztatás az Iránymutatások M. részében (Nemzetközi védjegyek) található.
Amennyiben bármilyen elutasítási ok áll fenn, az EUIPO az újbóli közzétételt követő 6 hónapon belül ideiglenes elutasításról szóló értesítést küld a WIPO-nak. Ha az ideiglenes elutasítás az áruk és szolgáltatások csak egy részére vonatkozott, és a jogosult nem módosítja azokat, csak ezek az áruk és szolgáltatások kerülnek elutasításra, a többi áru és szolgáltatás elfogadásra kerül.
Az EUIPO-nak 18 hónap áll rendelkezésre, hogy tájékoztassa a WIPO-t az EU-megjelölés elutasításának lehetséges okairól. A 18 hónapos időszak azon a napon kezdődik, amikor az EUIPO értesül a megjelölésről. Ha a kifogást nem hárítják el, a végleges határozatot elküldik a jogosultnak. A végleges határozat a fellebbezési tanács előtt megtámadható. A fellebbezési eljárás lezárását és a jogerős határozatot követően értesítik a WIPO-t az elutasításról.
Ha nem áll fenn elutasítási ok, a Hivatal ideiglenes státuszt bocsát ki a WIPO-nak. Ez a nyilatkozat továbbításra kerül a jogosultnak, a nemzetközi hivatalos lapban közzéteszik, és a nemzetközi lajstromban nyilvántartásba veszik.
A szenioritás vizsgálata kizárólag a bejelentő által rendelkezésre bocsátott dokumentumok alapján történik. Korábbi lajstromozás szenioritása külön hivatalos formanyomtatványon (MM17) kérhető, amelyet csatolni kell a nemzetközi bejelentéshez.
Az ezen időszak előtt benyújtott felszólalások a felszólalási időszak első napján benyújtottnak tekintendők.
Amennyiben felszólalást nyújtanak be, az EUIPO ellenőrzi annak elfogadhatóságát, majd értesíti a WIPO-t a felszólalási eljáráson alapuló ideiglenes elutasításról. Amennyiben a felszólalás sikeres, a Hivatal értesíti a WIPO-t a nemzetközi lajstromozás elutasításáról.
- nemzeti védjegybejelentéssé az EU tagországok tekintetében;
- a Madridi Jegyzőkönyv szerződő felének számító uniós tagállamok megjelöléseivé (úgynevezett „átalakításból származó utólagos megjelölés”).
Vagy az alábbi két formanyomtatvány is használható.
- A WIPO MM2 formanyomtatványa angol, francia vagy spanyol nyelven (elérhető a WIPO weboldalán) vagy
- Az EUIPO EM2 formanyomtatványa az EUIPO-nál használt 23 hivatalos nyelv egyikén. Ez az űrlap két különböző változatban érhető el. Az EUIPO formanyomtatvány első változata a Madridi Jegyzőkönyv szerinti három nyelv egyikén (angolul, franciául vagy spanyolul) benyújtott bejelentések esetében használható. A második változat a többi 20 nyelven készített bejelentésekhez készült (e formanyomtatvány mindkét változata elérhető az EUIPO weboldalán).
További információ a díjakról és költségekről.
Further information concerning representatives can be found in the Guidelines, Part A, General Rules, Section 5, Professional Representation.
Amennyiben a nemzetközi bejelentés az Európai Unió hivatalos nyelvei közül olyan nyelven történik, amely nem tartozik a Jegyzőkönyv nyelvei közé, a Madridi Jegyzőkönyv szerinti nyelvek (angol, francia vagy spanyol) közül egyet meg kell jelölni, amely a nemzetközi bejelentés nyelve lesz. Ha a bejelentő nem nyújtja be az áruk és szolgáltatások fordítását, fel kell hatalmaznia az EUIPO-t ezek elkészítésére.
Az EUIPO ellenőrzi a nemzetközi bejelentés tartalmát és teljességét (különösen a védjegyeket, a jogosultat, valamint az áruk és szolgáltatások jegyzékének hatókörét).
Ezt követően a nemzetközi bejelentést elektronikus úton továbbítják a WIPO Nemzetközi Irodájához.
A képviselőkkel kapcsolatos további tájékoztatás azIránymutatások M. részében (Nemzetközi védjegyek) található.
A bejelentési űrlapot egy kiegészítő lappal együtt kell elküldeni, amely tartalmazza nemzetközi lajstromozás (IR) elsődleges eljárásában maradó áruk és szolgáltatások listáját.
A bejelentési űrlapot hivatalos kommunikációs eszközök segítségével kell benyújtani online (az eComm rendszeren keresztül), faxon, postán vagy különleges postaszolgálat útján. Amennyiben online szeretné a megosztás iránti kérelmét benyújtani, kérjük, jelentkezzen be saját felhasználói felületére (User Area), lépjen be az eSearch plus oldalra, adja meg IR-azonosítóját, majd az „Actions and communications” (műveletek és közlemények) menüpont alatt válassza ki a „send communication” (üzenet küldése) opciót.
Kérjük, olvassa el a kommunikációs eszközökről szóló iránymutatásainkat, valamint a Hivatal ügyvezető igazgatójának az elektronikus módon történő közlésről szóló, 2017. augusztus 16-i EX‑17‑4 határozatát.
A megosztás iránti kérelemre vonatkozó eljárás az alábbi lépésekből áll:
- a felhasználó az MM22 formanyomtatvány elküldésével benyújtja kérelmét a Hivatalnak a nemzetközi lajstromozás nyelvén;
- az EUIPO megvizsgálja a kérelmet és továbbítja azt a WIPO részére (amennyiben az elfogadhatónak bizonyul szabályozásunk szempontjából);
- amennyiben a kérelem megfelel a Madridi Megállapodáshoz és a Madridi Jegyzőkönyvhöz kapcsolódó Közös Végrehajtási Szabályzat 27bis szabályának – beleértve a nemzetközi díj kifizetését – a WIPO rögzíti a megosztást, és a nemzetközi lajstromban létrehozza a megosztott nemzetközi lajstromozást;
- ezt követően a WIPO értesíti az EUIPO-t, amely létrehozza a megosztás iránti kérelmet a saját adatbázisában.
Az itt megadott kérdések és válaszok csak tájékoztató jellegűek, és nem szolgálnak jogi hivatkozás alapjául. További részletek az Európai uniós védjegyrendeletbenés a közösségi formatervezési mintáról szóló rendeletben vagy a védjegyről, illetve formatervezési mintáról szóló útmutatóban találhatók.
A személyes adatoknak a hivatalnál történő kezeléséről bővebb tájékoztatás az adatvédelmi nyilatkozatban található.