Odwołanie
Kto może wnieść odwołanie?
Każdy kto się czuje poszkodowany decyzją, może wnieść odwołanie.
Odwołanie dotyczące decyzji w sprawie znaku towarowego kosztuje 720 EUR, a odwołanie dotyczące decyzji w sprawie wzoru kosztuje 800 EUR.
Czas na wniesienie odwołania oraz jego forma
Należy dokonać rozróżnienia między odwołaniem a stwierdzeniem podstaw. W celu uzyskania więcej informacji kliknij na pola tekstowe poniżej.
-
Powiadomienie o zaskarżonej decyzji
-
2 miesiące
-
4 miesiące
Odwołanie
Od powiadomienia o zaskarżonej decyzji strona ma dwa miesiące na wniesienie odwołania. Ponadto opłatę za odwołanie należy wnieść do Urzędu w terminie dwóch miesięcy. Podobnie jak w przypadku innych postępowań przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), w przypadku wnoszenia odwołania zalecamy zastosowanie internetowego narzędzia do składania odwołań (eAppeal) w celu uniknięcia błędów, które mogą spowodować niedopuszczalność odwołania.
Stwierdzenie podstaw
W stwierdzeniu podstaw zawarte są podstawy odwołania przedstawione przez wnoszącego odwołanie, zawierające argumenty faktyczne i prawne. Stwierdzenie podstaw można wnieść łącznie z odwołaniem lub osobno w terminie czterech miesięcy od powiadomienia o zaskarżonej decyzji.
Odwołanie i stwierdzenie podstaw należy przedstawić na piśmie w języku postępowania lub w języku, w którym decyzja będąca przedmiotem odwołania została wydana. Można je doręczyć drogą elektroniczną, pocztą zwykłą lub za pośrednictwem usługi kurierskiej.
Rewizja pierwszej instancji
Po wpłynięciu stwierdzenia podstaw sekretariat izby odwoławczej składa odwołanie (odwołanie i stwierdzenie podstaw) w pierwszej instancji. W sprawach z udziałem jednej strony wydział, którego decyzja jest zaskarżana, skoryguje swoją decyzję, jeżeli uzna odwołanie za prawidłowe i uzasadnione; w przeciwnym przypadku sprawa zostanie odesłana z powrotem do Izb Odwoławczych.
Po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie znaków towarowych UE w sprawach inter partes nie dokonuje się wstępnego rozpoznania.
Sprawy z udziałem jednej strony
Po dokonaniu wstępnego rozpoznania w sprawach z udziałem jednej strony dokumenty przesyłane są do przewodniczącego właściwej izby, który wyznaczy sprawozdawcę.
Sprawy inter partes
W sprawach inter partes zastosowanie ma nieco inna procedura. Zgodnie z regulaminem izb odwoławczych, po wpłynięciu stwierdzenia podstaw, strona przeciwna będzie miała prawo do przedstawiania uwag. Po wpłynięciu odpowiedzi izba może zezwolić na dalsze składanie dokumentów przez strony (odpowiedź/dupliki).
Po zakończeniu części pisemnej dokumentacja przekazana jest na ręce przewodniczącego właściwej izby, który wyznaczy sprawozdawcę.
W przypadku obu rodzajów postępowań w razie konieczności sprawozdawca skontaktuje się ze stron(ą)/(-ami) w celu wyjaśnienia istotnych wątpliwości dotyczących odwołania. W przeciwnym przypadku sporządza się projekt decyzji, który poddaje się pod dyskusję w izbie. Strony zostają poinformowane o podjęciu decyzji przez izbę odwoławczą.
Sąd
Od decyzji izb można odwołać się do Sądu w terminie dwóch miesięcy od powiadomienia o decyzji. Podstawy do wniesienia odwołania zostały przedstawione w art. 72 ust. 2 rozporządzenia w sprawie znaku towarowego UE i art. 61 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zarejestrowanego wzoru wspólnotowego.
Od wszystkich wyroków Sądu można wnieść odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.