Podstawowe pytania
Istnieją dwa rodzaje wzorów wspólnotowych:
- niezarejestrowany wzór wspólnotowy i
- zarejestrowany wzór wspólnotowy.
Udostępnienie osobie trzeciej wzoru pod wyraźnym lub domniemanym warunkiem zachowania poufności nie może być powodem uznania wzoru za udostępniony publicznie.
Inne są jednak prawa wynikające z tych wzorów. Zarejestrowany wzór wspólnotowy daje właścicielowi wyłączne prawo do używania, wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importowania, eksportowania lub składowania produktów zawierających chroniony wzór oraz uniemożliwienia innym osobom powyższych czynności związanych z produktami, które zawierają chroniony wzór i które nie wywołują innego ogólnego wrażenia.
W przypadku niezarejestrowanych wzorów wspólnotowych właściciele mogą jedynie chronić wzór przed jego wykorzystaniem przez inne podmioty do celów komercyjnych, jeżeli takie użycie wynika z kopiowania. W związku z tym do naruszenia nie dochodzi, jeżeli wzór został stworzony niezależnie przez innego projektanta (który może dowieść, że nie był świadomy istnienia chronionego wzoru).
Więcej informacji na temat koncepcji wzoru w kontekście własności intelektualnej.
Więcej informacji na temat wzorów w UE.
Więcej informacji na temat okresu ważności rejestracji wzoru i dokonywania zgłoszeń.
Oznacza to uproszczone formalności, obejmujące:
- jedno zgłoszenie,
- jeden język zgłoszenia,
- jeden ośrodek administracyjny,
- zarządzanie jednym zestawem dokumentacji,
- jedną płatność,
- możliwość dokonywania zgłoszeń zbiorowych (tj. ujęcia w jednym zgłoszeniu kilku wzorów, na przykład całego zestawu podobnych produktów),
- możliwość nieujawniania wzoru przez okres do 30 miesięcy (by informacje o nim nie przedostały się do konkurencji).
Więcej informacji na temat korzyści związanych ze wzorami wspólnotowymi.
Chroniona jest postać produktu, którego dotyczy wzór, pomimo iż użycie konkretnych materiałów, takich jak drewno, może mieć wpływ na tę zewnętrzną postać.
Przyznane prawo nie nadaje wyłącznego prawa do wytwarzania konkretnego produktu z drewna. Konkurenci będą nadal mogli wytwarzać swoje produkty z drewna, jeżeli ich wzór spełnia wymogi nowości i indywidualnego charakteru.
Przykłady wzorów
Kryteria zgłaszania wzorów
Jeżeli są one widoczne podczas zwykłego używania produktu złożonego, nie zawsze są wyłączone z rejestracji, ale podlegają ograniczonej ochronie. Możliwe jest wytwarzanie i sprzedaż takich zarejestrowanych części składowych szczególnie w celu naprawy produktu oryginalnego bez naruszania zarejestrowanego wzoru wspólnotowego. Jeżeli nie są one widoczne podczas zwykłego używania, nie są wyłączone z ochrony poprzez rejestrację, ale nie korzystają z ochrony prawnej przyznanej wzorom wspólnotowym, gdyż EUIPO nie dokonuje przed rejestracją badania merytorycznego.
Więcej informacji znaleźć można w:
- rozporządzeniu Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych, art. 8;
- bieżących praktykach w zakresie wzorów.
Wzajemne połączenia nie obejmują zazwyczaj alternatywnych konfiguracji, jak ma to miejsce w przypadku systemów modułowych.
Zgłoszenia do rejestracji „wzajemnych połączeń" nie są wyłączone z ochrony przez rejestrację, ale nie korzystają z ochrony prawnej przyznawanej wzorom wspólnotowym, gdyż EUIPO nie dokonuje przed rejestracją badania merytorycznego.
Wzór wspólnotowy podlega ochronie, jeżeli w chwili zgłoszenia spełnia wymogi prawne nowości i indywidualnego charakteru. Ochrona wynikająca ze wzoru wspólnotowego obejmuje linie, kontury, kolorystykę, kształt i/lub teksturę produktu, którego dotyczy wzór lub w którym wzór jest zawarty.
Trójwymiarowy znak towarowy UE zostanie zarejestrowany, jeżeli sam produkt jest uważany za znak, który odróżnia towary zgłaszającego od towarów innej osoby lub przedsiębiorstwa prowadzących podobną działalność. Ochrona wynikająca ze znaku towarowego UE wiąże się z charakterem odróżniającym samego znaku w porównaniu z identycznymi odtworzeniami oraz znakami wykazującymi podobieństwo wizualne, fonetyczne lub koncepcyjne skutkujące prawdopodobieństwem wprowadzenia w błąd.
Możliwa jest na przykład ochrona opakowania zarówno jako znaku towarowego UE, jak i jako zarejestrowanego wzoru wspólnotowego, jeżeli spełnia ono odpowiednie wymogi prawne: nowy kształt staje się synonimem produktów/usług przedsiębiorstwa i może wówczas zostać zarejestrowany jako znak towarowy, a także może być zarejestrowany jako wzór wspólnotowy ze względu na swój indywidualny charakter i nowość.
Więcej przykładów trójwymiarowych znaków towarowych w Wytycznych: Część B: Rozpatrywanie zgłoszeń, Dział 2: Formalności, w ust. 9.3.
Więcej informacji o wzorach.
Cecha nowości nie ma zastosowania do znaków towarowych, natomiast charakter odróżniający nie ma zastosowania do wzorów.
Znaku towarowego nie dotyczą limity czasowe (może on być przedłużany na dowolną liczbę okresów dziesięcioletnich), podczas gdy zarejestrowany wzór wspólnotowy pozostaje ważny maksymalnie przez 25 lat od daty dokonania zgłoszenia.
Więcej informacji o patentach znaleźć można w Europejskim Rejestrze Patentowym.
Wzór obejmuje jedynie postać produktu. Wzór nie chroni funkcji produktu.
Jeżeli produkt ma być chroniony zarówno patentem, jak i przez rejestrację wzoru (tj. nowy produkt może cechować się zarówno nowymi funkcjami, jak i nową postacią), podstawowe znaczenie ma czas dokonania zgłoszeń, gdyż należy zadbać, aby publikacja jednego bądź drugiego z praw nie wykluczała stwierdzenia, że produkt jest nowy, w przypadku drugiego zgłoszenia.
- Więcej informacji na temat różnic i podobieństw między wzorem i innymi rodzajami praw własności intelektualnej: Stosunek do innych praw własności intelektualnej (patentów, praw autorskich i znaków towarowych)*Wymaga logowania.
- Więcej informacji o zarejestrowanych wzorach wspólnotowych (ZWW).
- Więcej informacji o podstawach własności intelektualnej.
Więcej informacji o wykazie krajów i regionów, które oferują ochronę wzorów użytkowych.
Aby opublikować wzór po okresie odroczenia publikacji, należy wnieść stosowne opłaty za publikację oraz, w razie konieczności, w terminie 27 miesięcy od daty zgłoszenia lub ewentualnej daty pierwszeństwa przedłożyć przedstawienie wzoru (jeżeli zgłoszenie zawierało próbkę).
Więcej informacji o publikacji wzoru.
Więcej informacji o kosztach i opłatach.
Jest to szczególnie przydatne w przypadku małych firm, które często nie są w stanie pokryć kosztów systematycznej rejestracji wzorów, których powodzenie na rynku nie jest pewne.
Więcej informacji.
Więcej informacji o wskazówkach i najlepszych praktykach zgłaszania wzorów.
Więcej informacji o konkursie DesignEuropa Awards i o tym, jak zgłosić udział.
Pytania i odpowiedzi przedstawione na tej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią prawnego punktu odniesienia. Dalsze szczegółowe informacje można uzyskać na stronach dotyczących znaków towarowych Unii Europejskiej i przepisów w zakresie wzorów wspólnotowych lub w wytycznych dotyczących znaków towarowych / wzorów.
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przez Urząd znajduje się w oświadczeniu o ochronie danych.