Jury 2021
Członkowie jury pochodzą z branż wzornictwa, biznesu i praw własności intelektualnej. Wszyscy są uznanymi liderami w swoich dziedzinach specjalizacji i wnoszą różnorodną wiedzę ekspercką zdobytą w trakcie swoich karier zawodowych.
Jury dokonuje wyboru zgłoszeń w oparciu o:
- wartość estetyczną i atrakcyjność wizualną zgłoszonych wzorów;
- możliwy do wykazania wpływ zgłoszonych wzorów na rynek;
- silny marketing i zarządzanie wzorem i innymi prawami własności intelektualnej.

Päivi Tahkokallio
Przewodnicząca
Päivi Tahkokallio, prezeska BEDA (2019–2021), Bureau of European Design Associations (Biura Europejskich Stowarzyszeń Projektowych), zrzeszającego 47 organizacji członkowskich w 25 krajach europejskich, prowadzącego tworzenie polityki projektowania nowej generacji dla Europy. Jest również założycielką i dyrektorką generalną Tahkokallio Design+, agencji design thinking i projektowania strategicznego z Laponii w północnej Finlandii.
Dzięki swoim osiągnięciom w projektowaniu strategicznym i społecznym została nazwana „matką arktycznego designu” – podejścia projektowego wspierającego zrównoważony rozwój Arktyki. Posiada bogate doświadczenie w zakresie integracyjnego podejścia do projektowania, zdobyte w trakcie wcześniejszej kariery na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Helsinkach (obecnie Aalto ARTS) oraz w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w zakresie opieki zdrowotnej i dobrobytu, a także dzięki kierowaniu europejskimi sieciami „projektowania dla wszystkich”.
Päivi Tahkokallio jest przewodniczącą komisji ds. wzornictwa w Lapońskiej Izbie Handlowej, doradcą zarządu Ornamo Art and Design Finland oraz członkiem Royal Society of Arts w Wielkiej Brytanii.

Grégoire Bisson
Grégoire Bisson przewodniczy rejestrowi haskiemu w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (Genewa). W ramach tej funkcji jest bezpośrednio odpowiedzialny za zarządzanie Porozumieniem haskim dotyczącym międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych. Jego poprzednie stanowiska w WIPO obejmowały kierowanie działem prawnym wspierającym rozwój i operacje w ramach systemów madryckiego, haskiego i lizbońskiego.
Pracę w WIPO Grégoire Bisson rozpoczął w 1995 r., po krótkim okresie w Kanadyjskiej Radzie ds. Sprzeciwów dotyczących Znaków Towarowych. Wcześniej pełnił funkcję starszego doradcy prawnego w rządzie Kanady, opracowując politykę w zakresie własności intelektualnej i nadzorując w szczególności sporządzanie projektów przepisów wykonawczych do TRIPS. Jednocześnie prowadził wykłady na Uniwersytecie w Ottawie na temat prawnych aspektów transferu technologii. Jest współredaktorem książki na ten temat, a także autorem i współautorem artykułów dotyczących wielu kwestii związanych z własnością intelektualną.

Franco Caimi
Franco Caimi jest członkiem zarządu Caimi Brevetti, jednego z wiodących producentów specjalnie projektowanych mebli, akcesoriów i systemów akustycznych na potrzeby rynków mebli dla przestrzeni roboczej i kontraktowych. Jest koordynatorem Działu Przedsiębiorstw ADI – Associazione per il Disegno Industriale (Stowarzyszenie Wzornictwa Przemysłowego) i członkiem Giurì del Design (Jury Wzornictwa). Caimi Brevetti jest czołowym przedsiębiorstwem pod względem innowacyjnego wzornictwa. Produkty tej firmy były eksponowane w muzeach i na wystawach wzornictwa we Włoszech i na całym świecie. Od momentu powstania w 1949 r. firma zdobyła wiele nagród, w tym dwie nagrody Compasso d'Oro. Caimi Brevetti jest laureatem konkursu DesignEuropa Awards w 2016 r. w kategorii małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw.

António Campinos
António Campinos pełni od 1 czerwca 2018 r. funkcję prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Jest Portugalczykiem, ukończył studia magisterskie na kierunku Prawo publiczne i Europeistyka, a swoją karierę zawodową rozpoczął w 1998 r. w portugalskim Ministerstwie Gospodarki i Innowacji. W 2000 r. powierzono mu stanowisko dyrektora ds. znaków towarowych w portugalskim Narodowym Instytucie Własności Intelektualnej (INPI), którego prezesem został w 2005 r. W latach 2005–2007 był szefem portugalskiej delegacji do Rady Administracyjnej Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a następnie pełnił funkcję jej prezesa od 2008 do 2010 r. Równocześnie (od 2005 do 2010 r.) był szefem portugalskiej delegacji do Rady Administracyjnej EPO. W 2010 r. António Campinos został wybrany na stanowisko dyrektora wykonawczego EUIPO w Alicante (Hiszpania); pełnił tę funkcję do czerwca 2018 r.
Przez pięć lat António Campinos był również prezesem Rady Administracyjnej w Centre d'études Internationales de la Propiété Intellectuelle (CEIPI) na Uniwersytecie w Strasburgu. Otrzymał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie w Alicante w 2017 r.

Lin-Lin Chen
Lin-Lin Chen jest dziekanką, profesorem zwyczajnym i kierowniczką Katedry Strategii Innowacji Projektowych na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego, a także dyrektorką ds. międzynarodowych stosunków naukowych na Politechnice w Eindhoven w Holandii. Jest również profesorem na Wydziale Wzornictwa na uniwersytecie Taiwan Tech. Tytuł licencjata (BSc) uzyskała na National Cheng Kung University w Tajwanie, a doktorat na Uniwersytecie w Michigan w Ann Arbor w stanie Michigan w USA. W latach 2004–2010 była dziekanką College of Design na Taiwan Tech, w latach 2007–2008 – prezeską Chinese Institute of Design, a w latach 2009–2011 – przewodniczącą komisji ds. obszaru sztuki (i designu) w tajwańskiej Narodowej Radzie Nauki. Od 2007 roku jest redaktorką naczelną International Journal of Design (SCI, SSCI, AHCI), byłą prezeską International Association of Societies of Design Research (IASDR) oraz członkinią Design Research Society w Zjednoczonym Królestwie. Jej badania koncentrują się na interfejsach użytkownika dla internetu rzeczy, strategii innowacji projektowych oraz estetyce form i inteligencji.

Sara Clement
Sara Clement jest projektantką przemysłową o empatycznym i skoncentrowanym na użytkowniku podejściu do projektowania. Po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich, odpowiednio z architektury i wzornictwa przemysłowego, na Uniwersytecie w Aalborgu Sara Clement rozwijała swoją karierę zawodową, projektując produkty o wysokiej złożoności technologicznej i wielu wymaganiach w zakresie funkcjonalności, użyteczności i ergonomii.
Od 2013 roku Sara jest głównym projektantem przemysłowym w firmie Marcus Pedersen. W ciągu życia zawodowego Sary jej doskonałość została doceniona licznymi nagrodami w dziedzinie wzornictwa, takimi jak m.in German Design Award w 2019 roku i DesignEuropa Awards, edycja 2018, w kategorii małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw.
Sara jest bardzo zainteresowana psychologią i ludzkim zachowaniem. Uwielbia przekształcać złożone problemy w proste, tworząc w ten sposób znaczące i innowacyjne projekty, które mają pozytywny wpływ na życie ludzi.

Ragnar Gustafsson
Ragnar Gustafsson objął stanowisko dyrektora generalnego Urzędu Własności Intelektualnej Państw Beneluksu (BOIP) 1 lipca 2019 r., po pięciu latach pracy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. ogólnych w BOIP. Wcześniej pracował na kilku stanowiskach kierowniczych w holenderskiej firmie Randstad. Pracował również na różnych stanowiskach kierowniczych w firmie Logica CMG zajmującej się doradztwem w zakresie ICT. Ragnar Gustafsson posiada wykształcenie akademickie w zakresie prawa międzynarodowego i prywatnego, jak również ukończył studia w zakresie marketingu i ekonomii.
Ragnar ma udokumentowane doświadczenie jako dyrektor w zarządzaniu strategicznym, HR, sprzedaży i technologii informacyjnej. W swojej obecnej roli tworzy wizję i strategię oraz z powodzeniem wdraża nową strategię biznesową. Z jego silnym naciskiem na doświadczenie klienta i doskonałość operacyjną planuje wynieść BOIP na wyższy poziom w nadchodzących latach.
BOIP jest oficjalnym organem zajmującym się rejestracją znaków towarowych i wzorów w regionie Beneluksu. Działa w trzech krajach: Belgii, Luksemburgu i Holandii, co stwarza wyjątkowe możliwości biznesowe.

Alban Maggiar
Alban Maggiar przewodniczy SMEunited od stycznia 2020 r. Od 2015 r. jest wiceprezesem SMEunited i w tej roli kierował również Komitetem Ekonomiczno-Fiskalnym (2016). W ramach SMEunited reprezentował CPME, francuską konfederację małych i średnich przedsiębiorstw.
Wcześniej Alban Maggiar był prezesem SYNADIET, francuskiej organizacji zrzeszającej francuski przemysł suplementów diety, od 2005 roku do lutego 2015 roku, oraz EHPM (Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Producentów Produktów Zdrowotnych) od marca 2013 do marca 2016 roku. Przez 30 lat Alban Maggiar kierował francuską firmą CARRARE Laboratory, która specjalizuje się w drożdżach, probiotykach i suplementach diety na bazie roślin. Obecnie prowadzi firmę konsultingową Adelante.
Alban Maggiar posiada tytuł magistra prawa gospodarczego, zaawansowany tytuł magistra prawa podatkowego oraz tytuł licencjata literatury. Posiada również kwalifikacje w dziedzinie finansów i nauk politycznych.

Nadja Roth
Nadja Roth jest projektantką przemysłową w Siemens Healthineers, gdzie projektuje złożone urządzenia medyczne w dziedzinie diagnostyki obrazowej.
Podczas studiów zdobywała doświadczenie w różnych obszarach produktowych, takich jak naczynia kuchenne, sprzęt AGD, meble i produkty do zastosowań zewnętrznych, ale szybko odkryła swoją pasję do urządzeń medycznych. W 2013 roku ukończyła studia jako projektant przemysłowy na Hochschule Coburg w Niemczech i została uhonorowana nagrodą Mia Seeger Preis za pracę dyplomową, w której zaprojektowała holistyczną koncepcję rodziny produktów do leczenia astmy u dzieci.
W pierwszych latach pracy w Siemens Healthineers była odpowiedzialna za wzornictwo przemysłowe i projektowanie graficznych interfejsów użytkownika systemów angiograficznych i rentgenowskich (np. ARTIS icono, ARTIS pheno – które zdobyły wiele nagród, w tym nagrodę Industry na DesignEuropa 2018) w linii biznesowej Advanced Therapies. Tutaj pracowała również jako kierownik ds. wzornictwa i zajmowała się wzornictwem przez cały proces rozwoju i wdrażania produktów.
Obecnie Nadja Roth jest członkiem zespołu projektowego Siemens Healthineers, pracując nad projektami przemysłowymi dla szerokiej gamy produktów w ramach oferty Siemens Healthineers. Wraz ze swoimi współpracownikami opracowuje wytyczne dotyczące wzornictwa przemysłowego, aby skonsolidować jeden wspólny wygląd i sposób działania produktów Siemens Healthineers.

Srini Srinivasan
Srini Srinivasan jest bardzo utalentowanym projektantem i przedsiębiorcą w dziedzinie kreatywnego projektowania i rozwoju technologii, z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych i w Indiach.
Obecnie Srini Srinivasan jest prezesem WDO (World Design Organization) i aktywnym członkiem IDSA, organizacji zawodowej zrzeszającej projektantów przemysłowych w USA.
Srini Srinivasan jest prezesem i dyrektorem generalnym LUMIUM DESIGN, Inc., pochodzącej z Doliny Krzemowej, światowej klasy, wielokrotnie nagradzanej firmy zajmującej się projektowaniem produktów, która opracowała ponad 300 produktów z dziedziny elektroniki użytkowej, medycyny, produktów przemysłowych, bezpieczeństwa i nadzoru. Specjalizuje się również we wzornictwie i technologii, zapewniając przywództwo projektowe i zarządzanie techniczne wysoce utalentowanym i wielodyscyplinarnym zespołom w różnych lokalizacjach na całym świecie.
Srini Srinivasan jest adiunktem w dziedzinie wzornictwa przemysłowego w Tongji College of Design & Innovation w Szanghaju oraz członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej na tej uczelni. Jest członkiem Rady Doradczej Indus Design School, Indus University oraz Wellingkar Institute of Management Development & Research w Bombaju w Indiach.
Srini Srinivasan jest założycielem i partnerem zarządzającym w SOCRADAMUS Venture Partners, która jest firmą doradczą inwestującą w innowacje high-tech w start-upach i dbającą o nie.
Srini Srinivasan był głównym prelegentem na wielu konferencjach projektowych na całym świecie. Był członkiem jury w kilku znanych międzynarodowych konkursach projektowych.

David Stone
David Stone jest globalnym dyrektorem ds. własności intelektualnej w Allen & Overy. Oprócz prowadzenia aktywnej praktyki sądowej w zakresie sporów dotyczących własności intelektualnej David Stone zasiada w Komitecie Wzornictwa Międzynarodowego Stowarzyszenia Znaków Towarowych i jest byłym członkiem zarządu INTA i stowarzyszenia właścicieli europejskich marek MARQUES. David Stone reprezentował użytkowników w UKIPO, EUIPO i WIPO.
Jako absolwent uniwersytetów w Sydney, Oksfordzie i Cambridge David wydał „European Union Design Law: a Practitioners’ Guide” (drugie wydanie) opublikowany przez Oxford University Press w styczniu 2016 r. Jest pracownikiem naukowym Oxford Research Intellectual Property Research Centre, a także wykładowcą na kursie „Oxford IP Diploma” i kursie „IP Magister Lvcentinvs” na Uniwersytecie w Alicante. David Stone jest członkiem rady redakcyjnej czasopism Oxford Journal of Intellectual Property Law and Practice (OUP) oraz European Intellectual Property Review (Sweet & Maxwell).
W 2017 r. David Stone został powołany na stanowisko zastępcy sędziego Sądu Wyższej Instancji, aby zasiadać w niepełnym wymiarze czasu w Wydziale Kanclerskim (Chancery Division), w Sądzie ds. Patentów (Patents Court) oraz Sądzie ds. Przedsiębiorstw z zakresu Własności Intelektualnej (Intellectual Property Enterprise Court).

Anna Szonyi
Anna Szonyi studiowała sztukę, architekturę i projektowanie mebli na Akademii Sztuki i Projektowania Moholy-Nagy w Budapeszcie, w szkole Erno Rubika (twórcy kostki Rubika). Po ukończeniu Wydziału Architektury Anna Szonyi przeprowadziła się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), gdzie przez siedem lat pracowała jako architekt i kierownik ds. wzornictwa. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje projektowanie mebli na zamówienie i małe projekty architektoniczne, na przykład ekskluzywne wille, zarządzanie projektami nowych miast i duże plany zagospodarowania.
W latach 2017–2019 prowadziła galerię wzornictwa i studio projektowe w Dubai Design District: AR. Galeria + Studio. W 2019 roku przeniosła swoją uwagę wyłącznie na projekty z zakresu wzornictwa w ramach AR. Studio i obecnie pracuje w Dubaju i Budapeszcie.
Gdy projektuje, jej celem jest tworzenie pięknych, niepowtarzalnych, funkcjonalnych przestrzeni i przedmiotów za pomocą teoretycznych badań i eksperymentów z systemami, formami i materiałami. Podstawą jej pracy jest metodyka projektowania oparta na idei, umożliwiająca tworzenie oryginalnych, pięknych, inteligentnie zaprojektowanych i funkcjonalnych przedmiotów i wnętrz, które cieszą użytkowników. Zaprojektowała produkowaną przez francuskiego producenta mebli miejskich Aubrilam ławkę IDO, który to projekt został finalistą w konkursie DesignEuropa Awards w 2016 r. w kategorii małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw.