Zmiany instytucjonalne
Celem reformy w zakresie rozporządzenia jest w szczególności usprawnienie procedur i zwiększenie pewności prawa, a także wyraźne określenie zadań Urzędu, w tym ram współpracy i konwergencji praktyk między Urzędem a krajowymi i regionalnymi unijnymi urzędami ds. własności intelektualnej.
Zmiana nazwy Urzędu


Przed 23 marca
Po 23 marca
Dostosowanie do traktatu lizbońskiego: zmiany nazw
Terminologia rozporządzenia została dostosowana do traktatu lizbońskiego – wszystkie odniesienia do Wspólnoty zastąpiono odniesieniami do Unii Europejskiej lub – w niektórych przypadkach – do Unii. Oznacza to w szczególności, że termin „wspólnotowy znak towarowy” zostanie zastąpiony terminem „znak towarowy Unii Europejskiej”. Dotychczasowe wspólnotowe znaki towarowe i zgłoszenia wspólnotowych znaków towarowych zostały automatycznie przekształcone w znaki towarowe Unii Europejskiej i zgłoszenia znaków towarowych Unii Europejskiej w chwili wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego, a rozporządzenie w sprawie wspólnotowego znaku towarowego jest obecnie rozporządzeniem w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej.
Działania związane ze współpracą
Rozporządzenie zmieniające wprowadza solidne ramy prawne w zakresie współpracy między Urzędem a urzędami w państwach członkowskich. Inną istotną cechą nowych ram jest fakt, że zapewniają one możliwość konsultowania się z przedstawicielami użytkowników w kwestiach dotyczących projektów współpracy, w szczególności na etapie definiowania projektów oraz na etapie oceny ich wyników.
Obszary współpracy
Rozporządzenie zmieniające zawiera niewyczerpujący wykaz obszarów działania, których dotyczy współpraca między Urzędem a urzędami państw członkowskich, obejmujący:
- ustanowienie wspólnych standardów i praktyk;
- tworzenie wspólnych baz danych i portali;
- udostępnianie danych i informacji oraz wymianę wiedzy specjalistycznej i pomoc;
- upowszechnianie wiedzy dotyczącej systemu znaków towarowych i zwalczania podrabiania.
Inne zmiany instytucjonalne:
- Prezes UHRW staje się dyrektorem wykonawczym EUIPO, a Rada Administracyjna – Zarządem;
- po raz pierwszy w zarządzie i Komitecie Budżetowym znajdzie się przedstawiciel Parlamentu Europejskiego.