
IP Scan
Określ, co jest własnością intelektualną Twojego przedsiębiorstwa i dowiedz się, jak włączyć strategię własności intelektualnej do jego biznesplanów.
Ochrona własności intelektualnej (IP) to jedyne zgodne z prawem rozwiązanie, by nie dopuścić do kopiowania lub wykorzystywania swoich unikalnych pomysłów, produktów lub usług bez pozwolenia.
Dzięki usłudze IP Scan kontaktujesz się bezpośrednio z ekspertem ds. własności intelektualnej wyznaczonym przez krajowy urząd ds. własności intelektualnej, który razem z Tobą dokona oceny modelu biznesowego, produktów i usług oraz planu rozwoju.
Wspólnie będziecie ustalać, które wartości niematerialne warto chronić oraz w jaki sposób własność intelektualna może pomóc wspierać rozwój przedsiębiorstwa. IP Scan nie jest usługą prawną – ma za zdanie pomóc w Twojemu przedsiębiorstwu w rejestracji posiadanej przez nie własności intelektualnej i czerpaniu z niej korzyści, obecnie i w przyszłości.
Usługa IP Scan jest dostępna w państwach członkowskich UE wymienionych poniżej.
„Było to bardzo dobre i przydatne dla nas. Zaoszczędziliśmy czas, otrzymaliśmy fachową pomoc i mamy już znaki towarowe, co zwiększa wartość naszej firmy”.
- Laura Andelin, ONIT Sport (Finlandia)
IP Scan – podstawowe fakty
IP Scan może stworzyć podstawy strategii własności intelektualnej Twojego przedsiębiorstwa.
Chroniona własność intelektualna obejmuje różne, możliwe i niemożliwe do zarejestrowania aktywa, w tym znaki towarowe, wzory i patenty. Zarejestrowanie aktywów niematerialnych nie tylko zapewnia ochronę prawną, lecz również daje wyłączność i przewagę konkurencyjną na rynku.
Z aktywów własności intelektualnej o dużym znaczeniu można korzystać do tworzenia nowych źródeł dochodu, np. licencjonowania, sprzedaży lub umów dotyczących łączenia marek. Jeśli chodzi o uzyskanie finansowania, zarejestrowaną własność intelektualną uznaje się za wyznacznik siły i stabilności przedsiębiorstwa.
- Ocena modelu biznesowego z ekspertem ds. własności intelektualnej
- Stwierdzenie, jakimi aktywami własności intelektualnej przedsiębiorstwo rzeczywiście dysponuje oraz jak je zarejestrować i nimi zarządzać
- Określenie możliwości ochrony własności intelektualnej oraz działań, jakie należy podjąć w przypadku naruszenia praw
- Znalezienie sposobów zapobiegania konfliktom dotyczącym własności intelektualnej z konkurentami lub potencjalnymi partnerami
- Opracowanie jasnej strategii własności intelektualnej dla przedsiębiorstwa, czyli co i gdzie zarejestrować oraz jak wykorzystać posiadaną własność intelektualną za pomocą licencji, partnerstw, umiędzynarodowienia itd.
Twoje przedsiębiorstwo może posiadać jedną lub wiele wartości niematerialnych, o których możesz nawet nie wiedzieć:
- Podstawowe informacje: Nazwa przedsiębiorstwa oraz nazwa jego domeny internetowej
- Własność intelektualna, która może być zarejestrowana: znaki towarowe, patenty, wzory, wzory użytkowe, prawa autorskie, odmiany roślin lub oznaczenia geograficzne
- Własność intelektualną, która nie może być zarejestrowana: tajemnice przedsiębiorstwa oraz niezarejestrowane wzory
Jak przebiega IP Scan?
Usługa IP Scan jest kompleksowa i oparta na współpracy. Z pomocą eksperta ds. własności intelektualnej przeanalizujesz wszystkie aspekty własności intelektualnej swojego przedsiębiorstwa.
Każdy składnik wartości niematerialnych, który przedsiębiorstwo może posiadać, jest oceniany w trakcie IP Scan, dlatego tak ważne jest, aby ekspert ds. własności intelektualnej, który Ci pomaga, dysponował wszystkimi istotnymi informacjami. Przedsiębiorstwo powinno przeznaczyć odpowiedni czas na zebranie wymaganych informacji, przeprowadzenie wywiadu i współpracę z ekspertem ds. własności intelektualnej. IP Scan dzieli się na trzy etapy:
Raport IP Scan
Raport eksperta ds. własności intelektualnej zawiera ogólne ustalenia z pierwszego i drugiego etapu oraz obejmuje pięć głównych zagadnień:





Usługa IP Scan jest pokrywana z Funduszu MŚP
Otrzymaj 90% zwrot kosztów usługi IP Scan dzięki dotacji z Funduszu MŚP.
Dostępna jest pomoc finansowa
Fundusz MŚP jest programem dotacji utworzonym w celu pomocy unijnym małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w finansowaniu rejestracji własności intelektualnej. MŚP, które korzystają z IP Scan mogą uzyskać zwrot kosztów tej usługi w wysokości 90%, otrzymując od EUIPO dotację z Funduszu MŚP.
Możliwość dostępna wyłącznie dla unijnych MŚP
Aby ubiegać się o dotację, przedsiębiorstwo musi być MŚP z siedzibą w Unii Europejskiej. Należy sprawdzić oficjalną definicję MŚP obowiązującą w UE, by zyskać pewność, że Twoje przedsiębiorstwo się kwalifikuje.
Proces składania wniosku o przyznanie dotacji z Funduszu MŚP nie wymaga znacznej ilości dokumentów i formalności. Należy przygotować jedynie podstawowe informacje, takie jak zaświadczenie potwierdzające status płatnika VAT oraz dane konta bankowego.
Najpierw należy złożyć wniosek do Funduszu MŚP i otrzymać potwierdzenie przyznania dotacji. Złożenie wniosku zajmuje tylko chwilę, a już kilka dni później otrzymuje się odpowiedź.
Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej Funduszu MŚP, wybierając dany kraj w celu uzyskania szczegółów. W tym miejscu można również zapoznać się z naszymi najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ) lub skontaktować się z nami bezpośrednio za pośrednictwem czatu internetowego. Można również skontaktować się z krajowym urzędem ds. własności intelektualnej korzystając z poniższych linków
