Unieważnienie i wygaśnięcie
Prawa właściciela znaku towarowego UE mogą wygasnąć albo znak towarowy UE może zostać unieważniony. Różnica polega na tym, że wygaśnięcie nabiera mocy począwszy od daty złożenia wniosku, podczas gdy unieważnienie powoduje usunięcie rejestracji z rejestru znaków towarowych Unii Europejskiej z mocą wsteczną.
- jeżeli znak nie jest rzeczywiście używany. Przepisy stanowią, że znak towarowy UE musi być rzeczywiście używany w Unii Europejskiej przez okres 5 lat po jego rejestracji. Ponadto znak musi być w użyciu nieprzerwanie przez ponad pięć lat;
- jeżeli w wyniku czynności właściciela znak towarowy stał się nazwą zwyczajową stosowaną w odniesieniu do danego produktu lub usługi, dla których jest zarejestrowany, a właściciel nie podjął wystarczających kroków, żeby temu zapobiec;
- jeżeli w wyniku używania znaku towarowego przez właściciela znak może wprowadzać w błąd, w szczególności w zakresie charakteru, jakości lub pochodzenia geograficznego towarów i usług, dla których jest zarejestrowany.
Znak towarowy UE można unieważnić w oparciu o podstawy bezwzględne w następujących przypadkach:
- jeśli znak UE zarejestrowano mimo istnienia bezwzględnej podstawy odmowy (w szczególności jeśli nie posiadał on charakteru odróżniającego lub był opisowy);
- jeśli, dokonując zgłoszenia, zgłaszający działał w złej wierze. Dotyczy to głównie przypadków, w których zgłoszenie jest dokonywane z myślą o osiągnięciu określonych korzyści z naruszeniem prawa.
- z tych samych przyczyn, które uzasadniają wniesienie sprzeciwu;
- jeśli w państwie członkowskim istnieją inne, wcześniejsze prawa, które uprawniają do zakazania używania danego znaku towarowego. Dotyczy to w szczególności prawa do nazwy (nazwiska), prawa do wizerunku, prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej, takiego jak prawo do wzoru przemysłowego.
Dodatkowe informacje, zob. Wytyczne, część D - Unieważnienie, dział 1 – Postępowanie w sprawie unieważnienia lub stwierdzenia wygaśnięcia.
Nie ma limitu czasowego na złożenie wniosku o unieważnienie. Jeżeli jednak właściciel wcześniejszego prawa przyzwalał przez pięć następujących po sobie lat na używanie późniejszego znaku towarowego UE, traci prawo do złożenia wniosku o unieważnienie w oparciu o podstawy względne (ograniczenie powstałe w wyniku przyzwolenia).
Szczegółowe informacje dotyczące wniosków o unieważnienie zawarto w Wytycznych, część D - Unieważnienie, dział 1 – Postępowanie w sprawie unieważnienia lub stwierdzenia wygaśnięcia.
Więcej informacji na temat wniosku o unieważnienie lub stwierdzenie wygaśnięcia można znaleźć w sekcji opłaty.
Szczegółowe informacje dotyczące wniosków o unieważnienie zawarto w Wytycznych, część D - Unieważnienie, dział 1 – Postępowanie.
W celu uzyskania dalszych informacji należy zapoznać się z treścią Notes on the Application Form for a Declaration of Invalidity of a European Union Trade Mark (Uwagi na temat formularza wniosku o unieważnienie znaku towarowego Unii Europejskiej).
Więcej informacji znajduje się w Wytycznych, część D - Unieważnienie, dział 1 – Postępowanie w sprawie unieważnienia.
Więcej informacji, zob. Wytyczne, część C - Sprzeciw, dział 1 - Kwestie proceduralne.
Więcej informacji znajduje się w Wytycznych: Część D: Unieważnienie, Dział 1: Postępowanie.
Pytania i odpowiedzi przedstawione na tej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią prawnego punktu odniesienia. Dalsze szczegółowe informacje można uzyskać na stronach dotyczących znaków towarowych Unii Europejskiej i przepisów w zakresie wzorów wspólnotowych lub w wytycznych dotyczących znaków towarowych / wzorów.
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przez Urząd znajduje się w oświadczeniu o ochronie danych.