Rejestracja międzynarodowa
Protokół madrycki umożliwia właścicielom znaków towarowych ochronę w szeregu państw poprzez proste dokonanie jednego zgłoszenia bezpośrednio w swoim krajowym lub regionalnym urzędzie ds. znaków towarowych.
Aby uzyskać więcej informacji na temat protokołu madryckiego, odwiedź sekcję Strategia i kliknij na zakładkę Rozwój.
Więcej informacji na temat znaków towarowych w Unii Europejskiej.
Biuro Międzynarodowe nie sprawdza, czy znak jako taki kwalifikuje się do ochrony ani czy identyczne lub podobne znaki zostały już zarejestrowane – jest to zadanie urzędów wskazanych państw.
Jeżeli właściciel rejestracji międzynarodowej nie ma miejsca zamieszkania ani siedziby na terytorium EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), zostanie poproszony o wyznaczenie pełnomocnika w EOG. W razie niewyznaczenia pełnomocnika odmowa zostanie potwierdzona w zakresie określonym w odmowie tymczasowej.
Więcej informacji znajduje się w Wytycznych, część M: Znaki międzynarodowe.
Jeżeli istnieje jakakolwiek podstawa do odmowy, EUIPO musi wysłać do WIPO powiadomienie o tymczasowej odmowie w ciągu 6 miesięcy od ponownej publikacji. Jeżeli tymczasowa odmowa dotyczy tylko części towarów i usług, a właściciel nie odniesie się do niej, zostaną odrzucone tylko te towary i usługi, a pozostałe towary i usługi zostaną przyjęte.
EUIPO ma 18 miesięcy na poinformowanie WIPO o wszystkich możliwych podstawach odmowy wskazania UE w rejestracji międzynarodowej. Okres 18 miesięcy rozpoczyna się w dniu, w którym Urząd został powiadomiony o wskazaniu. Jeśli sprzeciw nie zostanie uchylony, właścicielowi przesyła się ostateczną decyzję. Od ostatecznej decyzji można odwołać się do Izb Odwoławczych. Po wyczerpaniu procedury odwoławczej, kiedy decyzja jest ostateczna, do WIPO przesyła się powiadomienie o odmowie.
Jeżeli nie ma podstaw do odmowy, Urząd przekazuje do WIPO status tymczasowy. Oświadczenie to przekazywane jest właścicielowi, publikowane w Biuletynie Międzynarodowym i wpisywane do rejestru międzynarodowego.
Badanie starszeństwa opiera się tylko na dokumentach przedstawionych przez zgłaszającego. Starszeństwo wcześniejszej rejestracji można zastrzec przy użyciu specjalnego formularza urzędowego (MM17), który należy załączyć do rejestracji międzynarodowej.
Sprzeciwy zgłoszone przed tym okresem uznaje się za złożone w pierwszym dniu okresu wnoszenia sprzeciwów.
W przypadku zgłoszenia sprzeciwu EUIPO sprawdza jego dopuszczalność, a następnie powiadamia WIPO o tymczasowej odmowie w związku z postępowaniem w sprawie sprzeciwu. Jeżeli sprzeciw zostanie rozpatrzony pozytywnie, Urząd poinformuje WIPO o odmowie rejestracji międzynarodowej.
- zgłoszenie krajowego znaku towarowego w przypadku państw członkowskich UE;
- wskazanie państw członkowskich będących stroną protokołu madryckiego (tzw. „opcja zwrotna”).
Można też posłużyć się jednym z dwóch poniższych formularzy.
- Formularz WIPO MM2 w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim (dostępny na stronie internetowej WIPO) lub
- Formularz EUIPO EM2 w jednym z 23 języków urzędowych UE, dostępny w dwóch różnych wersjach. Pierwsza wersja formularza EUIPO jest przeznaczona dla zgłoszeń sporządzonych w jednym z trzech języków protokołu madryckiego (francuskim, angielskim lub hiszpańskim). Druga wersja jest przeznaczona dla zgłoszeń przygotowanych w 20 innych językach (obie wersje tego formularza są dostępne na stronie internetowej EUIPO).
Więcej informacji o opłatach i płatnościach.
Further information concerning representatives can be found in the Guidelines, Part A, General Rules, Section 5, Professional Representation.
W przypadku gdy zgłoszenia dokonuje się w języku urzędowym Unii Europejskiej, który nie jest językiem protokołu, należy wskazać język protokołu madryckiego (angielski, francuski lub hiszpański), który będzie językiem zgłoszenia międzynarodowego. Jeżeli zgłaszający nie przekaże tłumaczenia nazw towarów i usług, musi do tego upoważnić EUIPO.
EUIPO sprawdza treść i kompletność zgłoszenia międzynarodowego (w szczególności znaki towarowe, właściciela i zakres wykazu towarów i usług).
Następnie zgłoszenie międzynarodowe jest przekazywane drogą elektroniczną do Biura Międzynarodowego WIPO.
Dodatkowe informacje dotyczące pełnomocników zawarto w Wytycznych, część M, Znaki międzynarodowe.
Z formularzem wniosku należy przedłożyć dodatkową stronę z listą towarów/usług, które mają pozostać w pierwotnej rejestracji międzynarodowej (IR).
Formularz wniosku należy złożyć w trybie urzędowym – przez internet (za pośrednictwem eComm), faksem lub pocztą/kurierem. Aby wniosek o podział złożyć przez internet, należy zalogować się w obszarze użytkownika, przejść do eSearch plus, wpisać swój numer IR i w polu „Działania i wiadomości” wybrać opcję „wyślij wiadomość”.
Proszę przeczytać nasze wytyczne dotyczące sposobów komunikacji oraz decyzję nr EX‑17‑4 dyrektora wykonawczego Urzędu z 16.08.2017 r. w sprawie komunikacji elektronicznej.
Proces ubiegania się o podział składa się z następujących etapów:
- użytkownik składa wniosek do Urzędu na formularzu MM22 w języku rejestracji międzynarodowej;
- EUIPO rozpatruje wniosek i przekazuje go do WIPO (jeśli jest dopuszczalny na mocy naszego rozporządzenia);
- jeżeli wniosek jest zgodny z wymogami zasady 27bis wspólnego regulaminu wykonawczego na mocy porozumienia i protokołu madryckiego, z uwzględnieniem płatności opłaty międzynarodowej, WIPO zapisuje podział i tworzy wydzieloną rejestrację międzynarodową w rejestrze międzynarodowym;
- WIPO następnie powiadamia EUIPO, które w swojej bazie danych tworzy zgłoszenie wydzielone.
Pytania i odpowiedzi przedstawione na tej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią prawnego punktu odniesienia. Dalsze szczegółowe informacje można uzyskać na stronach dotyczących znaków towarowych Unii Europejskiej i przepisów w zakresie wzorów wspólnotowych lub w wytycznych dotyczących znaków towarowych / wzorów.
Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przez Urząd znajduje się w oświadczeniu o ochronie danych.