Proces rejestracji
Właśnie dokonałeś zgłoszenia znaku towarowego. Co dzieje się później?
Gdy Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) otrzyma zgłoszenie, sprawdzimy, czy zgłoszony znak towarowy może zostać zarejestrowany. Proces ten składa się z kilku etapów.
Jest on podzielony na okres rozpatrywania zgłoszenia, okres na wniesienie sprzeciwu oraz rejestrację. Okres rozpatrywania zgłoszenia rozpoczyna się od momentu przyjęcia zgłoszenia i kończy w momencie jego publikacji. Okres na wniesienie sprzeciwu rozpoczyna się od momentu publikacji zgłoszenia i kończy po upływie wyznaczonego okresu na wniesienie sprzeciwu. Zgłoszony znak jest następnie rejestrowany. Zarejestrowany znak towarowy jest publikowany.
Okres rozpatrywania zgłoszenia
Okres na wniesienie sprzeciwu
Rejestracja
-
Przyjęcie zgłoszenia
-
Publikacja zgłoszenia
-
Koniec okresu na wniesienie sprzeciwu
-
Publikacja zarejestrowanego znaku
Jakie czynności wykonuje się w okresie rozpatrywania zgłoszenia?
Poniższy wykres przedstawia zarys działań podejmowanych przez EUIPO w okresie rozpatrywania zgłoszenia. Są one wykonywane prawie jednocześnie. Możesz śledzić postępy w rozpatrywaniu zgłoszenia w internecie w aplikacji eSearch lub w swoim User Area.
Poniższy opis dotyczy zgłoszeń przesyłanych bezpośrednio do EUIPO. Dowiedz się więcej o procesie rejestracji międzynarodowej wskazującej Unię Europejską (UE).
Opisywany okres jest podzielony na następujące etapy: „data zgłoszenia", „klasyfikacja", „formalności", „bezwzględne podstawy odmowy rejestracji", „tłumaczenie" i „poszukiwania". Kliknij dowolny z tych etapów, aby uzyskać więcej informacji. Znak towarowy jest publikowany po zakończeniu wszystkich opisanych kroków.
- Publikacja zgłoszenia
Okres na wniesienie sprzeciwu
Data zgłoszenia
Sprawdzamy, czy przesłane zgłoszenie znaku towarowego zawiera obowiązkowe podstawowe informacje, czyli formularz zgłoszenia, poprawnie wskazanego właściciela, wyraźne przedstawienie znaku oraz wykaz towarów i usług. Podstawową opłatę należy uiścić w ciągu miesiąca od daty zgłoszenia. Od tego momentu należy regularnie monitorować zgłoszenia znaków towarowych i sprawdzać, czy którekolwiek zgłoszenie jest sprzeczne ze zgłaszanym znakiem towarowym.
Klasyfikacja
Analizujemy wykaz towarów i usług, które mają być chronione, sprawdzając, czy zostały poprawnie sklasyfikowane i czy jednoznacznie określono ich charakter. Jeśli na potrzeby klasyfikacji użyto zharmonizowanej bazy danych, przedłożony wykaz towarów i/lub usług zostanie automatycznie zaakceptowany.
Powyższa baza danych jest stosowana w naszych formularzach zgłoszenia znaków towarowych online – formularzu w pięciu krokach i formularzu zaawansowanym – i składa się z terminów przyjętych przez wszystkie krajowe urzędy ds. ochrony własności intelektualnej w Unii Europejskiej (UE). Oznaczać to będzie również, że dany termin został już przetłumaczony na wszystkie inne języki UE. Zgłoszenie może zatem zostać rozpatrzone szybciej, gdyż EUIPO nie będzie musiał tłumaczyć terminów odnoszących się do wybranych usług lub towarów. Twoje zgłoszenie może również zostać zakwalifikowane do rozpatrzenia w trybie Fast Track – przyspieszonej procedury EUIPO służącej szybszej publikacji zgłoszenia.
Dostęp do zharmonizowanej bazy danych można uzyskać również za pośrednictwemTMclass. TMclass jest międzynarodową bazą danych zawierającą terminy ze zharmonizowanej bazy danych i terminy przyjęte w innych państwach świata oraz przez inne organizacje międzynarodowe, na przykład Światową Organizację Własności Intelektualnej.
Formalności
Wszystkie informacje umieszczone w zgłoszeniu zostaną przeanalizowane w celu sprawdzenia, czy wszystko się zgadza. Sprawdzamy podpis, języki, dane właściciela lub pełnomocnika, zastrzeżenia pierwszeństwa lub starszeństwa.
Bezwzględne podstawy odmowy rejestracji
Znak towarowy zostanie przeanalizowany w celu sprawdzenia, czy ma on charakter odróżniający i czy nie jest opisowy.
Tłumaczenie
Zgłoszenie znaku towarowego zostanie przetłumaczone, aby mogło zostać opublikowane we wszystkich urzędowych językach Unii Europejskiej.
Etap ten nie będzie konieczny w przypadku wyboru dla zgłaszanego znaku towarów i usług ze zharmonizowanej bazy danych.
Poszukiwania
W przypadku stosownego wniosku w zgłoszeniu EUIPO przeprowadza poszukiwanie identycznych lub podobnych znaków w bazie znaków towarowych UE. Wyniki zostaną przesłane zgłaszającemu przed publikacją zgłoszenia. Właściciele wcześniej zarejestrowanych znaków towarowych lub zgłoszeń znaków towarowych zacytowanych w raporcie zostaną poinformowani listownie o Twoim zgłoszeniu. Takie pismo nazywa się „listem informującym". Wyniki raportów z poszukiwań i listów informujących są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych.

Jeśli wykryjemy błąd lub będziemy zmuszeni poinformować o naszych zastrzeżeniach, wyślemy oficjalne powiadomienie do User Area z informacją o naszych ustaleniach; od tej pory masz dwa miesiące na naprawienie wszelkich niedociągnięć i na odpowiedź. Możesz zwrócić się o wydłużenie tego okresu o 2 miesiące, jeśli potrzebujesz więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi. Pierwsze przedłużenie terminu jest zwykle przyznawane automatycznie, ale drugie należy uzasadnić.
W niektórych przypadkach nasi pracownicy rozpatrujący zgłoszenia skontaktują się telefonicznie ze zgłaszającymi (lub ich przedstawicielami) w celu wyjaśnienia prostych kwestii.
Jeśli udzielona odpowiedź nie rozwieje naszych wątpliwości lub jeśli nie otrzymamy odpowiedzi, wydamy ostateczną decyzję, w której w całości lub w części odrzucimy zgłoszenie lub zastrzeżenia zawarte w zgłoszeniu (na przykład zastrzeżenie pierwszeństwa). Możemy również odpowiednio zmodyfikować dane ujęte w zgłoszeniu (na przykład usuwając opis lub dodając deklarację dotyczącą koloru). Pamiętaj, że jeśli wynik postępowania nie jest dla Ciebie zadowalający lub jeśli uważasz, iż wystąpił błąd, masz prawo do wniesienia odwołania.
W przypadku odrzucenia zgłoszenia nadal możliwa jest konwersja (pomost własności intelektualnej) zgłoszenia znaku towarowego UE na rejestracje krajowe, pod warunkiem że nie narusza ona żadnych praw.
W przypadku braku zastrzeżeń zgłoszony znak towarowy zostanie opublikowany w 23 językach urzędowych UE. Innymi słowy, upublicznimy fakt zgłoszenia tego konkretnego znaku towarowego dla określonych towarów lub usług.
Co dzieje się w okresie na wniesienie sprzeciwu?
Osoby trzecie, które uważają, że zgłoszony znak towarowy nie powinien być zarejestrowany, mogą zgłosić sprzeciw w ciągu trzech miesięcy od dnia publikacji zgłoszenia.
Sprzeciwy wnoszone są zwykle z dwóch powodów:
Osoba trzecia uważa, że zgłoszony przez Ciebie znak towarowy, jeśli zostanie zarejestrowany, wejdzie w konflikt z posiadanym przez nią wcześniejszym prawem.
Aby uniemożliwić rejestrację Twojego znaku, osoba taka musi wnieść sprzeciw przeciwko rejestracji, wypełniając formularz i wnosząc opłatę w wysokości 320 EUR. Po wniesieniu sprzeciwu zgłoszony znak towarowy będzie przedmiotem postępowania w sprawie sprzeciwu i musi je pomyślnie przejść. Sprzeciw można wnieść w ciągu trzech miesięcy od daty publikacji znaku towarowego.Procedura sprzeciwowa:
Właściciele istniejących już na rynku znaków towarowych wnoszą sprzeciwy w odniesieniu do jednej piątej zgłoszeń ZTUE. EUIPO rozstrzyga takie spory po przedstawieniu dowodów i argumentów przez obie strony, tj. stronę zgłaszającą znak i stronę wnoszącą sprzeciw. Strona zgłaszająca może zminimalizować ryzyko wystąpienia sprzeciwu, przeprowadzając poszukiwania identycznych lub podobnych znaków przed dokonaniem zgłoszenia.Na poniższym wykresie zamieszono poglądowy opis poszczególnych etapów postępowania w sprawie sprzeciwu:
Obejmuje on okres od publikacji zgłoszenia do publikacji zarejestrowanego znaku towarowego i składa się z następujących etapów: „wniesienie sprzeciwu", „ocena dopuszczalności", „okres przejściowy", „postępowanie sporne" i „zakończenie postępowania". Kliknij dowolny z tych etapów, aby uzyskać więcej informacji.
- Publikacja zgłoszenia
- Publikacja zarejestrowanego znaku
Okres rozpatrywania zgłoszenia
Rejestracja
Okres przejściowy
Jeśli zgłoszenie sprzeciwu zostanie przyjęte, wyślemy powiadomienie do obu stron, określając terminy postępowania. Postępowanie rozpoczyna się od tzw. „okresu przejściowego", w którym obie strony mogą dojść do porozumienia. Podczas tego okresu strony mają możliwość zakończenia postępowania. Okres przejściowy wygasa dwa miesiące po wydaniu powiadomienia o dopuszczalności. Istnieje możliwość wydłużenia tego okresu o 22 miesiące, do 24 miesięcy łącznie. Każda ze stron może odstąpić od wydłużenia w dowolnym momencie. Po upływie okresu przejściowego rozpoczyna się sporna część postępowania.
Wniesienie sprzeciwu
Sprzeciwy wobec zgłoszeń znaków towarowych UE można wnosić przy użyciu odpowiedniego formularza online.
Zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z plikami pomocy. Znajdują się w nich wskazówki dotyczące wypełniania i przesyłania formularza Zgłoszenia sprzeciwu.
Ocena dopuszczalności
Sprawdzamy, czy Zgłoszenie sprzeciwu spełnia wymogi formalne określone w rozporządzeniach. Innymi słowy, badamy, czy sprzeciw jest dopuszczalny.
Postępowanie sporne
Na tym etapie strony biorące udział w postępowaniu są proszone o przesłanie dodatkowych informacji oraz dowodów na poparcie swojego stanowiska w sprawie. Urząd daje stronie wnoszącej sprzeciw dwa miesiące na przygotowanie dokumentacji. Strona wnosząca sprzeciw może przedstawić wszelkie fakty, argumenty i dowody, które uzna za niezbędne do uzasadnienia swojego sprzeciwu.
Następnie EUIPO daje stronie zgłaszającej znak dwa miesiące na sporządzenie odpowiedzi. Na koniec strona wnosząca sprzeciw otrzymuje możliwość odniesienia się do uwag strony zgłaszającej znak. Na ogół proces składa się z powyższych trzech etapów. Jednak EUIPO może również w razie konieczności zgodzić się na kolejne „rundy" lub o nie wystąpić.
Zakończenie postępowania
Sporna część postępowania dobiega końca, gdy EUIPO poinformuje strony, że nie będą już dopuszczone żadne uwagi. Oznacza to, że dokumentacja jest gotowa, a Wydział Sprzeciwów może podjąć decyzję w sprawie sprzeciwu.
W momencie wydania decyzji postępowanie może mieć różne rezultaty:
- Zgłoszenie znaku towarowego UE nie jest sprzeczne z wcześniejszym(-mi) i prawem(-ami); w takiej sytuacji strona wnosząca sprzeciw opłaca drugiej stronie koszty postępowania (320 EUR), a zgłoszenie zostaje przekazane do rejestracji.
- Zgłoszenie znaku towarowego UE jest sprzeczne z wcześniejszym(-mi) i prawem(-ami); w takiej sytuacji zgłoszenie jest nieskuteczne, a strona zgłaszająca znak towarowy UE opłaca drugiej stronie koszty wniesienia sprzeciwu (650 EUR).
- Zgłoszenie znaku towarowego UE jest częściowo sprzeczne z wcześniejszym(-mi) i prawem(-ami); sprzeczne towary lub usługi są następnie usuwane z listy, po czym zgłoszenie zostaje przekazane do rejestracji (koszty są na ogół ponoszone wspólnie przez obie strony).
Należy zwrócić uwagę, że koszty związane z procesem wnoszenia sprzeciwu są opłacane drugiej stronie, a nie EUIPO.
Postępowanie może również zakończyć się w dowolnym momencie, gdy strona zgłaszająca znak wycofa swoje zgłoszenie ZTUE lub gdy strona wnosząca sprzeciw wycofa sprzeciw.
Koszty mogą być naliczone również wtedy, gdy któraś ze stron wycofa się z postępowania.

Wszystkie decyzje w sprawie sprzeciwów są publikowane online, a strony poszkodowane przez decyzje mają prawo do wniesienia odwołania.
W przypadku skutecznego sprzeciwu nadal możliwa jest konwersja (pomost własności intelektualnej) zgłoszenia ZTUE na rejestracje krajowe, pod warunkiem że nie narusza ona żadnych praw.
Osoba trzecia utrzymuje, że Twój znak towarowy nie powinien zostać przyjęty.
Może ona powołać się na „bezwzględne podstawy odmowy rejestracji", które według niej mają zastosowanie. Bezwzględne podstawy odmowy rejestracji odnoszą się do wymogów, które musi spełniać znak towarowy, takich jak charakter odróżniający, unikanie opisu danej branży i wyraźne przedstawienie. Aby wnieść sprzeciw wobec Twojego znaku towarowego, osoba trzecia powinna wysłać odpowiednie powiadomienie do EUIPO, wyjaśniając, dlaczego według niej znak towarowy nie powinien zostać zarejestrowany. Nazywamy to „uwagami osób trzecich" i są one bezpłatne. Procedura ta jednak powinna być stosowana jedynie w przypadku istnienia poważnego powodu kwestionowania rejestracji danego znaku towarowego.Po otrzymaniu uwag EUIPO wyda potwierdzenie odbioru osobie składającej te uwagi („osobie przekazującej uwagi") oraz przekaże je stronie zgłaszającej znak. Osoba przekazująca uwagi nie otrzyma od EUIPO żadnych dalszych powiadomień. Nie będzie ona również informowana o wynikach ponownego rozpatrywania zgłoszenia. Osoby przekazujące uwagi, które chcą śledzić dalsze losy danego zgłoszenia ZTUE, będą mogły natomiast uzyskać dostęp do informacji na jego temat poprzez aplikację eSearch.
Dowód rejestracji
Jeśli nikt nie złoży sprzeciwu ani uwag osób trzecich, znak towarowy zostanie zarejestrowany, a informacje o rejestracji zostaną opublikowane. W ten sposób inni właściciele znaków towarowych oraz ogół społeczeństwa zostaną poinformowani, kto jest właścicielem danego znaku towarowego.
Publikacja rejestracji jest bezpłatna i wystawiany jest certyfikat rejestracji.
Dwa dni po publikacji wysyłamy informację o możliwości pobrania certyfikatu. Nie wydajemy papierowych kopii certyfikatu rejestracji. Istnieje jednak możliwość wystąpienia o wydanie uwierzytelnionych lub nieuwierzytelnionych kopii certyfikatu rejestracji. Będzie to konieczne w przypadku zamiaru zastrzeżenia pierwszeństwa znaku towarowego UE. W ramach niektórych jurysdykcji wystarczy podać odniesienie do naszej bazy danych (eSearch), podczas gdy w ramach innych jurysdykcji należy przedłożyć oficjalny dokument, który można uzyskać poprzez wystąpienie o wgląd do akt.
Jak odwołać się od decyzji EUIPO
Strony poszkodowane przez ostateczną decyzję mogą wnieść odwołanie. W narzędziu eAppeal znajduje się pojedynczy wniosek do elektronicznego składania odwołań. Dzięki temu składanie odwołań jest obecnie szybsze i łatwiejsze niż dotychczas. Dostęp do eAppeal można uzyskać bezpośrednio w user area („obszarze użytkownika”), za pośrednictwem sekcji „Usługi online” oraz sekcji „Formularze i Wnioski”, a także w sekcji „Działania i Wiadomości” po wejściu do pliku w eSearch Plus.