Postup pri podávaní prihlášky a pri zápise
Viac informácií.
- elektronické podanie – online prihlášky prostredníctvom User Area,
- poštou,
- špeciálnou kuriérskou službou.
Okrem toho musí byť zvolený druhý jazyk z týchto piatich úradných jazykov: angličtina, francúzština, nemčina, španielčina alebo taliančina. Druhý jazyk musí byť iný ako prvý zvolený jazyk a bude sa používať ako jazyk v prípadných konaniach o námietke alebo zrušení.
Korešpondenciu týkajúcu sa konkrétneho spisu treba predkladať vždy prostredníctvom:
- User Area
- pošty,
- špeciálnej kuriérskej služby,
- osobného doručenia (*).
* Osobné doručenie: vyplňte a prineste so sebou Potvrdenie o doručení dokumentu v dvoch vyhotoveniach pre každý spis, ktorý chcete predložiť. Upozorňujeme, že od 1. októbra 2017 sa neakceptujú žiadne dokumenty týkajúce sa ochrannej známky EÚ doručené osobne. Akékoľvek dokumenty predložené osobne sa nebudú považovať za doručené.
V prípade nesúladu alebo rozporu medzi anglickou verziou a akoukoľvek inou jazykovou verziou tejto publikácie sa za rozhodujúce považuje znenie v anglickom jazyku.
Ďalšie informácie nájdete v sekcii Časté otázky týkajúce sa nového nariadenia o ochrannej známke EÚ.
Je veľmi dôležité, aby ste prihlášku podali pre triedy tovarov a služieb, ktoré sú v súlade s vašou podnikateľskou činnosťou, pretože to bude mať priamy vplyv na to, ako bude vaša ochranná známka EÚ chránená.
Ďalšie informácie o Niceskom triedení nájdete na webovom sídle Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) na adrese http://www.wipo.int.
Pred podaním prihlášky používatelia môžu:
- vyhľadávať v obsahu harmonizovanej databázy pomocou nástroja úradu TMclass ,
- použiť Nástroj na zostavovanie zoznamov tovarov a služieb, ktorý ich prevedie postupom vytvorenia si vlastného zoznamu tovarov a služieb na základe terminológie z harmonizovanej databázy.
Ak chcete pridať nové triedy tovarov a/alebo služieb po zápise prihlášky ochrannej známky EÚ, ste povinný podať novú prihlášku ochrannej známky EÚ s tými novými triedami, ktoré by ste chceli pokryť.
Viac informácií o triedach tovarov a/alebo služieb.
Postup úradu týkajúci sa zmien vo vyobrazení ochrannej známky je veľmi prísny. Podrobnejšie informácie nájdete v Usmerneniach v časti B Prieskum, v oddiele 2 Formálne náležitosti v odseku 15.
- Zaplaťte ihneď – ak platbu vykonávate z bežného účtu, upozorňujeme na to, že musíte súhlasiť s možnosťou okamžitej úhrady. Ak platbu vykonávate prostredníctvom bankového prevodu, musíte ho vykonať bezprostredne po predložení prihlášky. Použite transakčný bankový kód (variabilný symbol) uvedený v potvrdení.
- Použite pripravený formulár, ktorý si môžete vziať do banky (nachádza sa v potvrdení po podaní prihlášky).
- Dodržte podmienky spracovania v režime Fast Track* tak, že si vyberiete vhodné tovary a služby (viac informácií nájdete v harmonizovanej databáze).
* Ak sa počas postupu preskúmania nezistia námietky, spis bude spracovaný rýchlejšie.
Podrobnejšie informácie o celom postupe zápisu, ktorý zahŕňa postup do zverejnenia.
Doplňujúce informácie:
- vlastníctvo (karta Prihlasovatelia mimo EHP)
- oprávnené zastupovanie
V článku 7 nariadenia o ochrannej známke Európskej úniesa uvádza zoznam absolútnych dôvodov zamietnutia. Prihlášky ochranných známok, ktoré sa v tejto fáze nezamietnu, sa zverejnia. Pozrite si celýpriebeh postupu zápisu.
Je potrebné rozlišovaťabsolútne dôvody zamietnutia odrelatívnych dôvodov zamietnutia, ktoré sa skúmajú len vtedy, keď po zverejnení prihlášky OZEÚ tretia strana podá jednu alebo viac námietok na základe jedného alebo viacerých skorších práv, pri ktorých vzniká konflikt, ako napr. skoršia ochranná známka.
Úrad EUIPO neskúma relatívne dôvody zamietnutia z úradnej moci. Tieto môžu byť vznesené iba treťou stranou v rámci konania o námietke alebo konania o výmaze po zápise ochrannej známky EÚ. Zistite výšku príslušných poplatkov a pozrite si rozdiely na karte Námietky na stránke Postup zápisu
Na zápis ochrannej známky EÚ majú vplyv skoršie práva, uplatnené v námietke alebo návrhu na vyhlásenie neplatnosti, aj keď existujú len v jednom členskom štáte Európskej únie. Prípady, keď prihláška musí byť zamietnutá, pretože známka nemá rozlišovaciu spôsobilosť alebo je opisom alebo je všeobecným názvom len v jednom jazyku Európskej únie (a nie v jednom z jej hlavných svetových obchodných jazykov), nie sú však veľmi časté. Konanie o námietke alebo konanie o vyhlásení neplatnosti pred úradom EUIPO v takých prípadoch poskytuje dostatočný priestor na urovnanie sporu zmierom.
Ďalšie informácie o použití a obrane vašej ochrannej známky EÚ.
Ak ochranná známka EÚ prestane existovať, môže byť premenená na ochranné známky, ktoré sú platné v niektorých členských štátoch. Premena je užitočná najmä pri prekonávaní prípadných problémov s jednotným charakterom ochrannej známky EÚ.
Napríklad, ak sa vyskytnú problémy so zápisom ochrannej známky Európskej únie len v jednej alebo vo viacerých krajinách na základe absolútnych dôvodov alebo ak existuje námietka založená na skoršom práve platnom len v jednej krajine alebo vo viacerých krajinách, prihlasovateľ ochrannej známky EÚ môže požiadať o premenu OZEÚ na prihlášky individuálnej, národnej ochrannej známky v krajinách, ktorých sa tieto dôvody netýkajú.
Medzinárodné zápisy môžu byť premenené na prihlášky národných ochranných známok členských štátov EÚ a na vyznačenia zmluvných strán Madridskej dohody alebo Madridského protokolu Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO).
Ďalšie informácie nájdete vUsmerneniach, časť E, Operácie Registra, oddiel 2, Premena.
Zmena umožňuje centrálne napadnutú ochrannú známku zmeniť na priamu prihlášku ochrannej známky EÚ, ale neumožňuje premenu vyznačenia EÚ na národné podania.
Ďalšie informácie o zásadách a formálnych záležitostiach premeny nájdete v sekcii Usmernenia, časť E, Operácie registra, oddiel 2, Premena ačasť M, Medzinárodné ochranné známky.
Náš rozšírený formulár je navrhnutý tak, aby vás upozornil na to, či je vaša prihláška zaradená na spracovanie v režime Fast Track alebo nie. Ak vaša prihláška nespĺňa niektorú z podmienok na spracovanie v režime Fast Track, formulár vás na to upozorní. Potom sa môžete rozhodnúť, či nedostatky uvedené vo formulári odstránite alebo prihlášku predložíte ako bežnú prihlášku. Bežné prihlášky sú zvyčajne uverejnené 8 až 11 týždňov po uhradení platby.
Ak vaša prihláška spĺňa podmienky na spracovanie v režime Fast Track, nad časovou osou vašej ochrannej známky v aplikácii eSearch plus sa zobrazí logo Fast Track.
Pozri úplný zoznam podmienok na spracovanie v režime Fast Track.
Identifikačné číslo je číslo, ktoré úrad prideľuje prihlasovateľom a zástupcom na ich identifikáciu.
Po tom, ako úrad EUIPO pridelí prihlasovateľovi alebo zástupcovi identifikačné číslo, v ďalších prihláškach stačí uviesť toto identifikačné číslo spolu s menom prihlasovateľa/zástupcu.
Bez identifikačného čísla sa musia vypĺňať všetky polia s údajmi o prihlasovateľovi alebo zástupcovi.
- vytvorením účtu na webovej stránke prostredníctvom User Area,
- vyplnením nášho rozšíreného formulára.
- rozlíšiť tovary alebo služby jedného podniku od tovarov alebo služieb iných podnikov a
- byť zobrazené spôsobom, ktorý príslušným orgánom a verejnosti umožňuje jasne a presne určiť predmet ochrany.
Vykonávacím nariadením o ochrannej známke Európskej únie sa stanovujú osobitné pravidlá a požiadavky pre najbežnejšie typy ochranných známok.
Ďalšie príklady ochranných známok a ich typov možno nájsť na našom webovom sídle.
- výlučne obrazové prvky,
- kombinácia slovných a obrazových alebo iných grafických prvkov,
- slovné prvky napísané neštandardným typom písma,
- farebné slovné prvky,
- slovné prvky vo viac ako v jednom riadku,
- písmená z abecedy, ktorá sa nepoužíva v EÚ,
- znaky, ktoré nemožno reprodukovať pomocou klávesnice,
- kombinácie uvedených možností.
Ďalšie informácie o právnych predpisoch týkajúcich sa ochrannej známky EÚ.

Vyhlásenie by malo byť zrozumiteľné a jednoznačné, napr. „Beriem späť prihlášku ochrannej známky EÚ číslo XYZ“.
Keďže úrad nemá papierový formulár na späť vzatie prihlášky ochrannej známky EÚ, môžete poslať oznámenie zo svojej User Area alebo list (e-maily nie sú akceptované).
Ochranu kolektívnych známok upravujú osobitné ustanovenia nariadenia o ochrannej známke Európskej únie. Znaky alebo označenia, ktoré slúžia na označenie zemepisného pôvodu tovarov alebo služieb, nie sú prekážkou zápisu kolektívnej známky. To je rozdiel oproti individuálnej ochrannej známke EÚ, pri ktorej zemepisné označenie nie je možné zapísať.
Prihlasovateľ kolektívnej známky musí predložiť do 2 mesiacov od dátumu podania prihlášky stanovy jej používania.
Ďalšie informácie nájdete v článkoch 74 až 82 nariadenia o ochrannej známke Európskej únie (OZEÚ) a v dokumenteUsmernenia, časť B, Prieskum, oddiel 4, Absolútne dôvody zamietnutia a kolektívne ochranné známky, kapitola 15, Kolektívne známky Európskej únie.
Ďalšie informácie o rôznych nákladoch nájdete na stránke Poplatky splatné priamo úradu EUIPO.
Právo prednosti podľa dohovoru je časovo obmedzené právo, ktoré sa začína prvým riadnym podaním prihlášky ochrannej známky. Pod riadnym národným podaním sa rozumie akékoľvek podanie, ktoré je dostačujúce na stanovenie dňa, keď bola prihláška podaná, bez ohľadu na jej výsledok (článok 4 ods. 3 Parížskeho dohovoru). Nárokovať sa môže počas 6 mesiacov od prvého podania.
Žiadosti o uplatnenie práva prednosti sa musia podať spolu s prihláškou ochrannej známky EÚ alebo v osobitnom oznámení podanom v ten istý deň, ako prihláška ochrannej známky EÚ. Ďalšie informácie o zásadách a formálnych náležitostiach týkajúcich sa uplatňovania práva prednosti podľa dohovoru sa nachádzajú v dokumente Usmernenia, časť B, Prieskum, oddiel 2, Formálne náležitosti, odsek 15, prednosť (podľa dohovoru) a v osobitnej sekcii Časté otázky k právnej reforme.
Treba vziať do úvahy, že úrad zverejní žiadosť o uplatnenie práva prednosti tak, ako bola podaná, čo znamená, že úrad nebude potvrdzovať platnosť tohto nároku.
Ďalšie informácie týkajúce sa dôkazov, ktoré treba predložiť (kópia príslušnej prvej prihlášky, jazyk a lehoty) pri uplatňovaní práva prednosti alebo seniority sa nachádzajú v rozhodnutí predsedu úradu č. EX-05-5 z 1. júna 2005.
Ďalšie vysvetlenie sa nachádza v dokumente Usmernenia, časť B, Prieskum, oddiel 2, Formálne náležitosti.
Viac informácií o tom, ako pridať nárok na uplatnenie seniority v online prihláške sa nachádza v rozšírenom formulári.
Ďalšie informácie o zásadách a formálnych náležitostiach týkajúcich sa nároku na uplatnenie výstavnej priority sa nachádzajú v dokumenteUsmernenia, časť B, Prieskum, oddiel 2, Formálne náležitosti, odsek 16, Výstavná priorita.
Ďalšie informácie o zásadách a formálnych náležitostiach týkajúcich sa nároku na uplatnenie seniority sa nachádzajú v dokumenteUsmernenia, časť B, Prieskum, oddiel 2, Formálne náležitosti, odsek 17, Seniorita.
Informácie týkajúce sa dôkazov, ktoré je potrebné predložiť pri uplatňovaní práva prednosti alebo seniority sa nachádzajú v rozhodnutí predsedu úradu č. EX-05-5 z 1. júna 2005.
Ďalšie informácie sa nachádzajú v dokumente Usmernenia, časť B, Prieskum, oddiel 2, Formálne náležitosti.
Viac informácií o tom, ako si nárokovať uplatnenie seniority v online prihláške sa nachádzajú v rozšírenom formulári.
Jediným účinkom seniority podľa nariadenia o ochrannej známke EÚ je skutočnosť, že ak sa majiteľ ochrannej známky Európskej únie vzdá staršej ochrannej známky alebo dovolí, aby zanikla, považuje sa za majiteľa, ktorý má naďalej rovnaké práva, aké by bol mal, keby staršia ochranná známka bola naďalej zapísaná.
Upozorňujeme, že nárok na senioritu sa môže uplatniť len pre skorší zápis, nie pre skoršiu prihlášku.
Zápisom ochrannej známky vzniká na ňu majiteľovi výhradné právo. Práva vyplývajúce z ochrannej známky EÚ sa uplatnia voči tretím stranám od dátumu zverejnenia zápisu ochrannej známky.
Ak máte záujem o ďalšie informácie týkajúce postupu zápisu ochrannej známky EÚ, navštívte stránkuPostup zápisu.
- preskúmanie prihlášky,
- námietka (len ak bola voči prihláške ochrannej známky EÚ vznesená námietka),
- zápis.
Žiadosť o obnovu je možné podať online prostredníctvom formulára žiadosti o obnovu.
Ďalšie informácie týkajúce sa obnovy ochranných známok EÚ sa nachádzajú v:
- Usmerneniach, časť E, Operácie registra, oddiel 4 Obnovenie
- na webovom sídle na stránkeSpráva a v sekcii
- Obnovyna webovej stránke.
Aby bolo možné známku zapísať, mala by mať tzv. vnútornú rozlišovaciu spôsobilosť, t. j. mala by byť osobitá, nemala by byť opisná a nemali by ju tvoriť slová alebo označenia, ktoré sa stali obvyklými v bežnom jazyku. Výnimkou z tohto pravidla však je, že označenie možno zapísať, ak prihlasovateľ predloží dôkazy o rozlišovacej spôsobilosti známky získanej v dôsledku používania. V takomto prípade musí preukázať, že minimálne významný podiel relevantnej verejnosti vníma označenie ako ochrannú známku (t. j. identifikuje tovary a služby uvedené v prihláške ako tovary a služby pochádzajúce od konkrétneho podniku).
Úrad preskúma získanú rozlišovaciu schopnosť ochrannej známky iba vtedy, ak ho o to výslovne požiada prihlasovateľ, nikdy tak nerobí na vlastný podnet. Vyhlásenie o získanej rozlišovacej spôsobilosti musí byť podané buď ako vedľajšie alebo hlavné vyhlásenie.
Ďalšie informácie sa nachádzajú v našich usmerneniach.
Ak predložíte vedľajšie vyhlásenie, preskúmanie prihlášky sa rozdelí na dve fázy. V prvej úrad rozhodne iba o rozlišovacej spôsobilosti samotného označenia a keď rozhodnutie nadobudne povahu konečného rozhodnutia, bude sa venovať iba vyhláseniu o získanej rozlišovacej spôsobilosti a v tejto veci prijme formálne rozhodnutie. Proti každému z týchto rozhodnutí sa možno v príslušných lehotách odvolať.
Prihlasovateľ sa môže rozhodnúť, aký typ vyhlásenia predloží. Záleží to od jeho záujmov, napr. od rýchlosti konania o zápise, ťažkostí pri zhromažďovaní dôkazov na podporu vyhlásenia o rozlišovacej spôsobilosti získanej v dôsledku používania alebo dokonca od toho, či je dôležité pre neho mať konečné rozhodnutie o vnútornej rozlišovacej spôsobilosti známky.
Ďalšie informácie sa nachádzajú v našich usmerneniach.
Vyhlásenia možno predložiť v rámci prihlášky na zápis alebo pokým neuplynie lehota na predloženie vyjadrení v odpovedi na prvý list úradu s námietkami.
Vyhlásenie samé osebe nestačí, musí sa jasne a presne uviesť, či ide o hlavné alebo vedľajšie vyhlásenie. Ak nie je jasné, o aký typ vyhlásenia ide, úrad pošle list o nedostatku a poskytne prihlasovateľovi lehotu na vysvetlenie.
Ďalšie informácie sa nachádzajú v našich usmerneniach.
Ak prihlasovateľ v odpovedi na prvý list s námietkou predloží hlavné vyhlásenie, avšak nepredloží zároveň aj dôkazy, úrad vydá oznámenie, v ktorom požiada prihlasovateľa, aby do dvoch mesiacov predložil dôkazy.
Otázky a odpovede uvedené na tejto stránke slúžia len na informačný účel a nepredstavujú právny referenčný bod. Ďalšie podrobnosti sú uvedené v nariadení o ochrannej známke Európskej únie a nariadení o dizajne Spoločenstva alebo v usmerneniach o ochrannej známke/dizajne.
Ak potrebujete viac informácií o tom, ako úrad spracúva osobné údaje, prečítajte si vyhlásenie o ochrane údajov.