Medzinárodný zápis
Madridský protokol umožňuje majiteľom ochranných známok, aby si zaistili ochranu svojich ochranných známok v niekoľkých štátoch jednoduchým vyplnením jednej prihlášky priamo na svojom vnútroštátnom alebo regionálnom úrade pre ochranné známky.
Ďalšie informácie o Madridskom protokole nájdete v našej sekcii Stratégia, keď kliknete na kartu Rozvoj.
Ďalšie informácie o ochranných známkach v Európskej únii.
Medzinárodný úrad neskúma, či známka ako taká spĺňa podmienky na ochranu alebo či ešte nebola zapísaná rovnaká alebo podobná známka – to je úloha úradov vyznačených štátov.
Ak majiteľ medzinárodného zápisu nemá bydlisko v EHP (Európskom hospodárskom priestore), bude požiadaný, aby určil zástupcu v EHP. Ak nebol určený žiadny zástupca, zamietnutie bude potvrdené v rozsahu určenom v predbežnom zamietnutí.
Ďalšie informácie sa nachádzajú v Usmerneniach v časti M Medzinárodné ochranné známky.
V prípade existencie dôvodu na zamietnutie musí úrad EUIPO poslať organizácii WIPO oznámenie o predbežnom zamietnutí do 6 mesiacov po opätovnom zverejnení. Ak sa predbežné zamietnutie týkalo iba časti tovarov a služieb a majiteľ sa tým nezaoberá, budú zamietnuté iba tieto tovary a služby a ostatné tovary a služby budú schválené.
Úrad EUIPO má 18 mesiacov nato, aby informoval WIPO o všetkých možných dôvodoch zamietnutia vyznačenia EÚ. Toto 18-mesačné obdobie začína plynúť odo dňa, keď bol úrad EUIPO informovaný o vyznačení. Ak sa dôvod námietky neodstráni, majiteľovi sa pošle konečné rozhodnutie. Proti konečnému rozhodnutiu existuje možnosť odvolania pred odvolacím senátom. Po využití odvolacieho konania a nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia sa pošle organizácii WIPO oznámenie o zamietnutí.
Ak neexistujú dôvody na zamietnutie, úrad vydá organizácii WIPO dočasné vyhlásenie. Toto vyhlásenie sa poskytne majiteľovi, uverejní sa v medzinárodnom vestníku a zapíše sa do medzinárodného registra.
Seniorita sa skúma len na základe dokumentov, ktoré predloží prihlasovateľ. Senioritu skoršieho zápisu je možné uplatniť na samostatnom úradnom formulári (MM17), ktorý sa pripojí k medzinárodnej prihláške.
Námietky podané pred touto lehotou sa považujú za podané v prvý deň tejto lehoty na podanie námietok.
Ak bola podaná námietka, úrad EUIPO skontroluje jej prípustnosť, a potom v rámci konania o námietkach oznámi organizácii WIPO predbežné zamietnutie. Ak je námietka úspešná, úrad informuje organizáciu WIPO o zamietnutí medzinárodného zápisu.
- národnú prihlášku ochrannej známky jednotlivých členských štátov EÚ,
- vyznačenie členského štátu, ktorý je zmluvnou stranou Madridského protokolu (tzv. opting back).
Prípadne môžete použiť jeden z dvoch nasledujúcich formulárov.
- Formulár WIPO MM2 v angličtine, francúzštine alebo španielčine (k dispozícii na webovom sídle organizácie WIPO) alebo
- formulár EUIPO EM2 v jednom z 23 úradných jazykov používaných v úrade EUIPO, dostupný v dvoch rôznych verziách. Prvá verzia formulára EUIPO je pre prihlášky v jednom z troch jazykov Madridského protokolu (angličtine, francúzštine alebo španielčine). Druhá je pre prihlášky podávané v ostatných 20 jazykoch (obidve verzie formulára sú k dispozícii na webovom sídle úradu EUIPO).
Ďalšie informácie o poplatkoch a platbách.
Further information concerning representatives can be found in the Guidelines, Part A, General Rules, Section 5, Professional Representation.
Ak sa medzinárodná prihláška podá v úradnom jazyku Európskej únie, ktorý nie je protokolárnym jazykom, je potrebné uviesť jazyk Madridského protokolu (anglický, francúzsky alebo španielsky), ktorý bude jazykom medzinárodnej prihlášky. Ak prihlasovateľ nepredloží preklady tovarov a služieb, musí povoliť úradu EUIPO ich poskytnutie.
EUIPO overí obsah a úplnosť medzinárodnej prihlášky (predovšetkým ochranné známky, majiteľa a rozsah zoznamu tovarov a služieb).
Medzinárodná prihláška sa potom elektronicky postúpi medzinárodnej kancelárii WIPO.
Ďalšie informácie o zástupcoch sa nachádzajú v Usmerneniach v časti M Medzinárodné ochranné známky.
Formulár žiadosti musí byť podaný spolu s doplnkovou stranou obsahujúcou zoznam tovarov/služieb, ktoré majú byť naďalej súčasťou pôvodného medzinárodného zápisu.
Formulár žiadosti je potrebné podať oficiálnymi komunikačnými prostriedkami, t. j. online (prostredníctvom elektronickej komunikácie), faxom alebo poštou/kuriérom. Pri podávaní žiadosti o rozdelenie online je potrebné sa prihlásiť do používateľského účtu v časti User Area, prejsť do nástroja eSearch plus, zadať číslo medzinárodného zápisu, a v časti Kroky a oznámenia zvoliť možnosť „poslať oznámenie“.
Prečítajte si našeusmernenia o komunikačných prostriedkoch a rozhodnutie výkonného riaditeľa úradu č. EX‑17‑4 zo 16. augusta 2017 týkajúce sa prostriedkov elektronickej komunikácie.
Žiadosť o rozdelenie pozostáva z týchto krokov:
- používateľ predloží žiadosť úradu prostredníctvom formulára MM22 v jazyku medzinárodného zápisu;
- úrad EUIPO žiadosť preskúma a zašle ju organizácii WIPO (ak je podľa nášho nariadenia prípustná);
- ak žiadosť spĺňa požiadavky pravidla 27bis Spoločného vykonávacieho predpisu k Madridskej dohode a Protokolu k tejto dohode vrátane úhrady medzinárodného poplatku, WIPO zapíše rozdelenie a vytvorí rozdelený medzinárodný zápis v medzinárodnom registri;
- WIPO o tom informuje úrad EUIPO, ktorý vytvorí rozdelenú prihlášku vo svojej databáze.
Otázky a odpovede uvedené na tejto stránke slúžia len na informačný účel a nepredstavujú právny referenčný bod. Ďalšie podrobnosti sú uvedené v nariadení o ochrannej známke Európskej únie a nariadení o dizajne Spoločenstva alebo v usmerneniach o ochrannej známke/dizajne.
Ak potrebujete viac informácií o tom, ako úrad spracúva osobné údaje, prečítajte si vyhlásenie o ochrane údajov.