Mednarodna registracija
Madridski protokol imetnikom blagovne znamke omogoča, da na enostaven način zaščitijo svoje blagovne znamke v več državah z izpolnitvijo ene prijave neposredno pri svojem nacionalnem ali regionalnem uradu za blagovne znamke.
Za več informacij o Madridskem protokolu obiščite naš razdelek Strategija in kliknite zavihek „Razvoj“.
Dodatne informacije o blagovnih znamkah v Evropski uniji.
Mednarodni urad ne opravi preizkušanja glede tega, ali znamka kot taka izpolnjuje pogoje za varstvo oziroma ali je bila že registrirana enaka ali podobna znamka, saj so za to pristojni uradi imenovanih držav.
Če imetnik mednarodne registracije nima sedeža v EGP (Evropskem gospodarskem prostoru), bo pozvan, da imenuje zastopnika za EGP. Če tega ne stori, se zavrnitev prijave potrdi v obsegu, določenem v obvestilu o začasni zavrnitvi.
Za več podrobnosti glej Smernice, del M, Mednarodne znamke.
Če obstajajo razlogi za zavrnitev, mora urad EUIPO organizaciji WIPO v šestih mesecih od ponovne objave poslati obvestilo o začasni zavrnitvi prijave. Če se začasna zavrnitev prijave nanaša samo na del blaga in storitev in se imetnik v zvezi s tem ne odzove, bo zavrnjen samo ta del, preostalo blago in storitve pa bodo sprejeti.
Urad EUIPO ima na voljo 18 mesecev, da organizacijo WIPO obvesti o vseh možnih razlogih za zavrnitev imenovanja EU. 18-mesečno obdobje se začne z dnevom, ko je urad EUIPO obveščen o imenovanju. Če oporekanje zavrnitvi prijave ni uspešno, se imetniku izda končna odločba. Zoper končno odločbo se je mogoče pritožiti pred odborom za pritožbe. Ko so instrumenti v okviru pritožbenega postopka izčrpani in postane odločba dokončna, se organizaciji WIPO pošlje obvestilo o zavrnitvi prijave.
Če ne obstajajo nobeni razlogi za zavrnitev, bo urad EUIPO organizaciji WIPO poslal izjavo o dodelitvi začasnega statusa prijavi. Ta izjava bo poslana imetniku, objavljena v mednarodnem glasilu in vnesena v mednarodni register.
Preizkus prednosti starejše znamke temelji le na dokumentih, ki jih predloži prijavitelj. Prednost starejše znamke se lahko zahteva s posebnim uradnim obrazcem (MM17), ki ga je treba priložiti mednarodni registraciji.
Za ugovore, vložene pred tem obdobjem, se bo štelo, da so bili vloženi na prvi dan obdobja za predložitev ugovorov.
Ob vložitvi ugovora urad EUIPO preveri njegovo dopustnost in nato obvesti organizacijo WIPO o začasni zavrnitvi prijave na podlagi postopka ugovora. Če je ugovor uspešen, Urad obvesti organizacijo WIPO o zavrnitvi mednarodne registracije.
- nacionalno prijavo blagovne znamke za države članice EU,
- imenovanje države članice pogodbenice Madridskega protokola (tako imenovan „opting back“).
Lahko pa uporabite tudi enega od naslednjih obrazcev:
- obrazec MM2 organizacije WIPO v angleščini, francoščini ali španščini (na voljo na spletišču organizacije WIPO) ali
- obrazec EM2 urada EUIPO v enem od 23 uradnih jezikov, ki se uporabljajo pri Uradu, pri čemer je ta obrazec na voljo v dveh različicah. Prva različica obrazca urada EUIPO je za prijave v enem od treh jezikov Madridskega protokola (angleščini, francoščini ali španščini). Druga različica pa se uporablja za prijave v 20 drugih jezikih (obe različici obrazca sta na voljo na spletišču urada EUIPO).
Za več informacij glej razdelek o pristojbinah in plačilih.
Further information concerning representatives can be found in the Guidelines, Part A, General Rules, Section 5, Professional Representation.
Če je mednarodna prijava pripravljena v uradnem jeziku Evropske unije, ki ni jezik protokola, je treba določiti jezik Madridskega protokola (angleščina, francoščina ali španščina), ki bo jezik mednarodne prijave. Če prijavitelj ne predloži prevodov blaga in storitev, mora za njihovo predložitev pooblastiti urad EUIPO.
Urad EUIPO preveri vsebino in popolnost mednarodne prijave (zlasti blagovne znamke, imetnika ter obseg seznama blaga in storitev).
Mednarodna prijava se nato elektronsko pošlje Mednarodnemu uradu organizacije WIPO.
Več informacij o zastopnikih je mogoče najti v Smernicah, del M, Mednarodne znamke.
Obrazec za prijavo je treba predložiti skupaj z dodatno stranjo, ki vsebuje seznam blaga/storitev, ki naj ostanejo v prvotni mednarodni registraciji.
Obrazec za prijavo je treba vložiti prek uradnih sredstev za komunikacijo, in sicer prek spleta (eComm), po telefaksu ali pošti/s posebno kurirsko službo. Če želite vložiti prijavo za delitev prek spleta, se prijavite v svoje uporabniško območje (User Area), pojdite na iskalnik eSearch plus, vnesite številko svoje prvotne registracije in v zavihku „Dejanja in komunikacija“ izberite možnost „pošlji sporočilo“.
Preberite naše smernice o sredstvih komunikacije in Odločbo št. EX‑17‑4 izvršnega direktorja urada z dne 16. avgusta 2017 o komunikaciji prek elektronskih sredstev.
Postopek prijave za delitev zajema naslednje korake:
- uporabnik uradu predstavi zahtevo, ki jo predloži na obrazcu MM22 v jeziku mednarodne registracije;
- urad EUIPO zahtevo preuči in jo posreduje organizaciji WIPO (če je sprejemljiva na podlagi naše uredbe);
- če zahteva izpolnjuje pravilo 27bis Skupnih pravil v skladu z Madridskim sporazumom in protokolom, vključno s plačilom mednarodne pristojbine, organizacija WIPO vpiše delitev in v mednarodnem registru ustvari mednarodno deljeno registracijo;
- organizacija WIPO nato urad EUIPO v svoji bazi podatkov obvesti o prijavi, ki nastane iz delitve.
Vprašanja in odgovori na tej strani so le informativni in se ne uporabljajo v pravne namene. Več informacij je na voljo v uredbi o blagovni znamki Evropske unije in uredbi o modelih Skupnosti ali smernicah o blagovni znamki/modelu.
Za več informacij o tem, kako urad ravna z vašimi osebnimi podatki, si oglejte izjavo o varstvu podatkov.